Enerji

YENİLENEBİLİR ENERJİDE DEPOLAMA SİSTEMLERİ

👤Musa Kocaman Siemens Gamesa Mikro Konumlandırma Mühendisi

1. GİRİŞ: Enerji depolama sistemleri yenilenebilir enerji kaynaklarının entegrasyonunda etken aktörler olup, bir elektrik sisteminin sağlam ve güvenilir bir şekilde sürdürülmesinde önemli bir rol almaktadırlar. Şebeke kararlılığını ve frekans cevap verme süresini düzenleyerek, güçte dalgalanmaları iyileştirerek ve yenilenebilir enerji sistemlerinin verimini arttırarak sera gazı emisyonunu azaltırlar. Enerji üretiminde birçok farklı depolama sistemleri kullanılmaktadır. Bunlar elektrokimyasal (piller), mekanik (pompa hidrolamalı, sıkıştırılmış, volan), termal veya hidrojen depolama olarak sıralanabilir.

Devamını Oku

GÜNEŞTEN ELEKTRİK ÜRETEN ÇATILARIN GELECEĞİ: ÖZTÜKETİM MODELİ

👤SOLARBABA

Yakın gelecekte, elektrik üreten ve tüketen çatılar blockchain tabanlı uygulamalarla bağlantı kurup, kendi aralarında güneş elektriği alışverişi yapacak.

Devamını Oku
🔍Tamamını Oku art-img

ENERJİ ARZ GÜVENLİĞİ İÇİN SIRA BİYOKÜTLE’DE

Yenilenebilir enerji yatırımları ile enerji arz güvenliğinde önemli adımlar atan Türkiye için sıra artık biyokütle’de. AB ülkelerinin biyokütle yatırımları için çöp ithal ettiğini ve bu trendin tüm dünyada yaygınlaştığını belirten EMTA Enerji Genel Müdürü Orkun Özgencil, Türkiye’de her yıl ortaya çıkan 300 milyon tondan fazla atık karşılığı 44 milyon TEP/yıl potansiyel olduğunun dikkatini çekti.

Devamını Oku

BORUSAN ENBW ENERJİ’NİN HARMANLIK RES’İ ICCI 2018’DE ÖDÜL KAZANDI

👤BORUSAN

Borusan EnBW Enerji’nin 2015 yılında işletmeye aldığı Harmanlık Rüzgâr Enerjisi Santrali bu yıl 24’üncüsü düzenlenen ICCI 2018 Çevre ve Enerji Fuarı kapsamında verilen Enerji Ödüllerinde Rüzgâr kategorisinde ödül kazandı.

Devamını Oku