Ağustos 2015

Four Seasons Hotel Istanbul at The Bosphorus Cephe Aydınlatma Projesi

Aydınlatma

Philips’in dış cephe aydınlatması için sunduğu LED’li sistem, son derece verimli, uzun ömürlü çevre dostu ve dijital nitelikli aydınlatma kaynaklarıdır.

Devamını Oku

Güç Kontrolü Fonksiyonu ile Enerji Tasarrufu

Elektrik

400kW’a kadarki HVAC yükleri, Ekip güç kontrol fonksiyonu sayesinde yılda yaklaşık 11 bin Euro tasarruf etmeyi sağlayacak şekilde kontrol edilebilir.

Devamını Oku

Otomasyon Sistemlerinde Yedekli Çalışma ve Emniyet

Elektronik

Otomasyon sistemlerinde artıklık veya başka bir deyişle yedekli çalışma, istenen görevi yerine getirmek için gerekenden fazlasının var olması durumudur. Kullanım sebepleri arasında emniyet ve koruma fonksiyonlarını sağlamak, emre amadeliği artırmak, kontrol edilip izlenen tesis süreçlerine uyum, müşteri talepleri, kurallar, normlar ve yasalar yer almaktadır.

Devamını Oku

Kömürün Gazlaştırılmasında Oksijen Su Buharı Oranının Parametrik İncelenmesi

Enerji

Bu çalışmada kömürün gazlaştırılması için oksijen su buharı karışımı kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı değişik oksijen su buharı karışım oranlarında yatak içindeki sıcaklık ve gazlaştırma sonunda elde edilen önemli gazlardan CO ve H2’nin yatak içindeki molar kesrinin (molar fraction) değişiminin incelenmesidir.

Devamını Oku

Enerji Verimliliği

Fokus

Enerji verimliliği, enerji tüketiminin üretilen miktarı ve ekonomik dengeleri sarsmadan düşürülmesiyle sağlanır. Bunu mümkün kılmanın yolları enerji tüketimi sırasında oluşan kayıpları önlemek, atıkları yeniden kullanılır hale getirmek ve teknolojik yeniliklerle verimi artırarak tüketimi düşürmekten geçer.

Devamını Oku

Schneider Electric Enerji Müdürü Mahmut DEDE: “Enerji Verimliliği Projelerinin Sağladığı Tasarruf %30’u Geçebiliyor”

Fokus

Enerji verimliliği uygulamaları, işletmelerin rekabet gücünü ciddi olarak etkiliyor. Ürün maliyetlerinin aşağı çekilmesi ve verimlilik artışı gibi yararları da olan söz konusu uygulamaların tasarruf potansiyeli hakkında Schneider Electric Enerji Müdürü Mahmut Dede şunları söylüyor: “Enerji verimliliği hedefleri diğer bir deyişle işletmenin enerji verimlilik potansiyeli işletmenin sektörüne, büyüklüğüne ve işletme kalitesine göre değişmektedir. Şu ana kadar 160’tan fazla proje yaptık ve en iyi işletmede dahi en az %10 oranında verimlilik sağladık. Bu oranın %30’u geçtiği firmalar da oldu.”

Devamını Oku

Şişecam Fabrikası Motor Yenileme Projesi

Fokus

ABB, Şişecam fabrikalarındaki düşük verimli motorları IE4 sınıfı yüksek verimli olanlarla değiştirdi. Böylece müşterisinin enerji tüketimini ciddi olarak aşağıya çeken şirket, karbon salınımının azaltılmasına da katkı sağladı.

Devamını Oku

GE Dijital Enerji Ülke Müdürü Mehmet İMERYÜZ: “Dijital Ekonomi Dijital Enerji Talep Ediyor”

Fokus

Enerjinin üretim, iletim ve tüketim yöntemlerini modernize eden donanım ve yazılımlar ile bunlarla ilişkili hizmetler, General Electric’in dijital enerji iş kolunun sorumluluk alanı içerisinde yer alıyor. Enerjinin dijital olarak yönetilmesinin endüstrideki teknoloji kullanımına paralel olarak gelişen bir süreç olduğunu kaydeden GE Dijital Enerji Ülke Müdürü Mehmet İmeryüz, “Günümüzün endüstriyel, toplumsal ve kişisel tüm süreçleri artık dijital teknolojiye bağımlı. Başka bir deyişle dijital ekonomi dijital enerji talep ediyor” diyor.

Devamını Oku

Akıllı Bir Şebeke için Akıllı Çözümler

Fokus

Viko, endüstriyel tesislerde elektrik enerjisinin aktarılması, kullanılması ve daha kolay sunumu amacıyla çözümler üretmektedir. Şirketin ürün gamı içerisinde elektrik anahtarları ve prizleri, grup prizler, sigorta kutuları, aksesuarlar, alçak gerilim şalt ürünleri, elektronik elektrik sayaçları, OSOS (Otomatik Sayaç Okuma Sistemleri) çözümleri, akıllı şebekeye yönelik akıllı sayaç çözümleri ve Thea IQ bina otomasyon sistemleri yer almaktadır.

Devamını Oku

Nano Bor Teknolojili Panel Geliştirildi

Fokus

Nano bor teknolojili panel geliştirdiklerini kaydeden Enover Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Malik Çağlar, “Havaya bırakılan ısının üretim sürecine yeniden aktarılmasıyla önemli bir enerji tasarrufu sağlayabiliyoruz” dedi.

Devamını Oku

Enerji Verimliliği ve Aydınlatma

Fokus

Enerji verimliliği, enerji kaynaklarının üretimden tüketime kadar tüm aşamalarda en yüksek etkinlikte değerlendirilmesi ve yeni teknolojilerin kullanımı ile üretimi, kaliteyi ve performansı düşürmeden, sosyal refahı engellemeden enerji tüketiminin azaltılmasıdır.

Devamını Oku

Küresel Çevre Fonu (GEF) Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi

Fokus

Enerji verimliliği, enerji güvenliği risklerini hafifletmeye, ithalata bağımlılığı azaltmaya ve iklim değişikliğinin yarattığı güçlüklerle mücadele etmeye yardımcı olur. Bu nedenle, ulusal enerji politikası hedeflerinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Devamını Oku

Avrupa Birliği’nin Enerji Verimliliğine Bakışı

Fokus

1970li yıllarda yaşanan petrol krizleri sonrasında, Avrupa Birligi (AB) sektörel ya da ürün bazlı enerji verimliliği mevzuatı, stratejileri, aksiyon plan ve programları kabul ederek, enerji verimliliğini artırmayı hedeflemiştir. Ancak, giderek artan dış bağımlılık, genişleme süreci, yüksek petrol ve doğalgaz fiyatları nedeniyle Avrupa ekonomilerinin olumsuz etkilenmesi, Kyoto Protokolü’nün yürürlüğe girerek bağlayıcılık kazanması gibi unsurlar, birlik çapında daha etkin ve kapsamlı girişimlere ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Bu perspektifte, Avrupa Komisyonu 2005 yılında Avrupa Enerji Verimliliği İnisiyatifi başlatmıştır.

Devamını Oku

İtfaiyeci Telefon Kontrol Ünitesi ve Işın Tipi Duman Dedektörü

Güvenlik

Mavili Elektronik tarafından geliştirilen ışın tipi duman dedektörü, kablolamanın zor olduğu yerlerde rahatlıkla kullanılabiliyor. Alıcı ve vericiden oluşan sistemin duman algılama seviyesi ayarlanabiliyor. Şirketin portföyünde yer alan diğer bir ürün olan itfaiyeci telefon kontrol ünitesi ise acil bir durumda, yetkili kişilerin yangın alarm santrallerinin üzerinde bulunan telefonlar ile güvenlik merkezi veya diğer saha telefonlarıyla haberleşmesini sağlıyor.

Devamını Oku

Rüzgarın hızı kesildi

Haberler

Türkiye’nin rüzgar enerjisinde kurulu gücü, yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre 35 megavat düşerek 430 megavat oldu. Rüzgar enerjisindeki kurulu güç, 4 bin 192 megavata ulaştı.

Devamını Oku

Motorine biyodizel zorunluluğu geliyor

Haberler

EPDK, motorine binde 1 oranında bitkisel atık yağdan üretilmiş biyodizel katılmasını zorunlu kılacak düzenleme taslağını yayınladı. Akaryakıt sektöründen “Hazır değiliz” görüşleri iletilmesine karşın, uygulamanın yakında hayata geçeceği kaydediliyor.

Devamını Oku

8 Milyar dolarlık dev yatırım

Haberler

ABD merkezli dört şirket, devasa büyük bir temiz enerji yatırımı için bir araya geldi. Proje tamamlandığında dünyanın en büyüklerinden olacak. Kapsam içerisinde Wyoming rüzgar türbini çiftliği, Utah’da dünyanın en büyük enerji depolama tesislerinden biri ve 850 KM’lik bir enerji nakil hattı bulunuyor.

Devamını Oku

Gediz Üniversitesi, hibrit enerji santrali kurdu

Haberler

Yenilenebilir enerjiye yönelik çalışmalarını somutlaştıran ve hibrit enerji santralini kuran Gediz Üniversitesi, bu projeyle 100 konutun ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik üretiyor.

Devamını Oku

Maltepe, enerjisini güneşten sağlayacak

Haberler

Maltepe Belediyesi, belediyeye ait Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi ile bir okulun enerji ihtiyacını güneş panelleri ile karşılamak için harekete geçti.

Devamını Oku

Dicle EDAŞ’dan çiftçilere uyarı

Haberler

Gece sulaması yapılan alanlarda verim artışına karşılık enerji tüketiminin azaldığını belirten Dicle EDAŞ Şanlıurfa Bölge Koordinatörü Neşet Demirbağ, çiftçilere uyarılarda bulunarak, gece sulamasının önemine değindi.

Devamını Oku

Solar İmpulse 2 rekor kırdı

Haberler

Hiçbir fosil yakıt kullanmadan, sadece üzerinde bulunan güneş panelleri ile çalışan uçak Solar Impulse 2, çıktığı dünya turunun yarısını tamamladı. Dünya turunun 8. etabı olan Japonya-Hawaii arası yolculuğunu başarı ile tamamlayan Solar İmpulse 2, yeni bir rekor kırmış oldu.

Devamını Oku

Şebekeden bağımsız sokak lambası geliştirildi

Haberler

Dünyanın dört bir yanından yenilenebilir enerji kullanımına ilişkin heyecan verici haberler geliyor. Bunlardan bir tanesi de İspanya merkezli. Katalonya Politeknik Üniversitesi dünyanın ilk tamamıyla şebekeden bağımsız, kendi kendine yeten sokak lambasını geliştirdiğini duyurdu.

Devamını Oku

Milli elektrikli lokomotif geliştirildi

Haberler

Son dönemde önemli projelere imza atan TÜBİTAK, bu yılın ortalarına doğru milli elektrikli lokomotif için de önemli adımlar atmıştı.

Devamını Oku

IRENEC 2015’in sonuç bildirgesi açıklandı

Haberler

Türkiye ve dünyadaki enerji sektörünün %100 yenilenebilir enerji için mücadele eden paydaşları 28-30 Mayıs 2015 tarihinde İstanbul’da bir araya geldi.

Devamını Oku

Teknoloji pazarı yüzde 14,2 büyüdü

Haberler

Türkiye tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,2 büyüyerek 9,4 milyar liralık ciroya ulaştı.

Devamını Oku

2016’da küresel petrol tüketiminde 1,34 milyon varil artış olacak

Haberler

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) haziran ayına ilişkin Petrol Piyasası Raporu’na göre, bu yıl için küresel petrol talep artış miktarı günlük 1,28 milyon varile, küresel petrol talebi tahmini de günlük 92,61 milyon varile yükseltildi.

Devamını Oku

Audi, bitkilerden sentetik benzin üretti

Haberler

Audi, son yıllarda doğal kaynakları kullanarak yakıt üretmeye yöneldi. Şirket, e-benzin adı verilen yeni projesi ise tamamen bitki kaynaklı sentetik benzin üretmeyi vaadediyor.

Devamını Oku

Taşınabilir ev konsepti: Ecocapsule

Haberler

Taşınabilir hoparlör, taşınabilir batarya, taşınabilir klima. Günümüzde insan yaşamının zamanla yarışır hale gelmesi ve pratikliğin önem kazanması yaşadığımız evleri de taşınabilir hale getirecek güce gelmiş olabilir mi?

Devamını Oku

İngiltere, yenilenebilir enerji teşviklerini kesiyor

Haberler

İngiltere hükümetinin planları arasında, küçük ölçekli güneş enerjisi projelerine desteğin daha önce planlanandan bir yıl erken kesilmesi ve yenilenebilir enerji projelerine sağlanan hibe ve biyoyakıt tesislerine sağlanan teşviklerin biçiminde değişiklikler yer alıyor.

Devamını Oku

Hollanda, ses bariyerleri üzerinden elektrik üretimi için testlere başladı

Haberler

Atık çöpler, rüzgar, denizlerdeki gel-git (med-cezir), güneş enerjisi derken Hollanda şimdi de otoyollar üzerinde çevre kirliliği için kurulan ses bariyerlerinden elektrik enerjisi üretecek.

Devamını Oku

Lisanssız elektrik üretimine 11 milyar dolar yatırım

Haberler

Herkesin kendi elektriğini üretebilmesine imkan tanıyan lisanssız elektrik üretimine 10 yılda 11 milyar dolarlık yatırım yapılacak. Lisanssız elektrik üretiminden 118 bin 797 kilovat elektrik elde edilmesi hedefleniyor.

Devamını Oku

Japonlar, karbondioksit emen robot tasarladı

Haberler

Yaklaşan küresel ısınma tehdidiyle birlikte karbondioksit miktarının artması hava kirliliğinin en büyük nedenlerinden olarak görülüyor.

Devamını Oku

Ev tipi jeneratörler

Haberler

FG Wilson geliştirdiği “F Product” ile kısa süre önce ev tipi jeneratörlerde Türkiye pazarına girdi. FG Wilson’ın uluslararası garantilerine sahip olan, muadillerine göre çok daha sessiz ve güçlü F Product jeneratörler, mobilya ve dış görünüşleri ile de beğeniliyor.

Devamını Oku

Viko, en iyi okulları ödüllendirdi

Haberler

Viko, hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projeleri ile bugüne ve geleceğe değer katmaya devam ediyor. Şirketin İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile yürüttüğü “Aydınlık Bir Gelecek İçin Okullarda Enerji Verimliliği” projesi ödül süreci kapsamında, enerji verimliliğinde örnek okullara ve eğitimcilere ödül verildi.

Devamını Oku

Türkiye’de ilk kez online elektrik aboneliği

Haberler

Türkiye’de ilk kez online elektrik aboneliği Sepaş Enerji’nin “taşınıyorum” menüsünde gerçekleşti. Sistemi kullanan Murat Döker, abonelik menüsünü ilk kez kullanan tüketici olarak Sepaş Enerji tarafından plaket ve müzik seti ile ödüllendirildi.

Devamını Oku

Ardıç Elektrik, iftar düzenledi

Haberler

Ardıç Elektrik, Ataköy Marina’da çalışanlarına iftar yemeği verdi. Her yıl birkaç kez düzenlenen ve tüm personelin aileleri ile katıldığı gezi, yemek, piknik ve davet gibi etkinlikler gerçekleştiren şirket, bu organizasyonlarla yeni çalışanların adaptasyonunu kolaylaştırmayı hedefliyor.

Devamını Oku

Stambu 2015’in ilk 5 ayında sergilediği performansla göz doldurdu

Haberler

Stambu, 2015 yılının ilk 5 ayında müşterilerinden aldığı geri bildirimler sayesinde tüm bölümlerinde pozitif etki sağlayarak gösterdiği performansla önemli başarılara imza attı.

Devamını Oku

Elektrikli araçlar, kablosuz olarak şarj edilecek

Haberler

Qualcomm, elektrikli araçların kablosuz olarak şarj edilebilmesini sağlayan Qualcomm Halo teknolojisini güvenlik araçlarının ardından elektrikli araçların yarıştığı Formula E yarışlarına da taşıyor. Qualcomm, elektrikli araçların kablosuz şarj edilmesine yönelik teknolojilerin potansiyelini hem yaratıcı hem de görsel bir yöntemle sergiliyor.

Devamını Oku

Hes Kablo, iş ortaklarıyla bir araya geldi

Haberler

Her yıl İstanbul’da düzenlenen ve geleneksel hale gelen Hes Kablo iftarı bu yıl, bölge bayileri, müşteriler, tedarikçiler ve iş ortaklarının katılımıyla Çırağan Sarayı’nda gerçekleşti.

Devamını Oku

ABD’den LPG İthalatı

Haberler

LPG uzmanı ve makine mühendisi Göksu, “Türkiye pazarında bir süredir ABD’den LPG ithalatı konusu üzerinde çalışılıyor” dedi. ABD, depolarında biriken LPG’yi Avrupa ve Uzakdoğu’ya göre daha ucuz fiyatlarla yeni pazarlara sunmaya hazırlanırken, bu ülkeden ithalat için Türkiye’de de sektörde çalışma yapıldığı belirtiliyor.

Devamını Oku

Modbus, DLMS, S7.Net ve SMA Conerter’lar için OPC Sunucular

Haberleşme

Marcom OPC sunucu yazılımları endüstriyel haberleşmenin gerçekleştirildiği tüm projelerde en ideal çözümdür. Z Telemetri tarafından sunulan OPC sunucuların önemli özelliklerinden bazıları, yüksek hız, basit ve hızlı konfigürasyon, çok çok ucuz lisanslama, Microsoft İşletim sistemlerinin 32 bit ve 64 bit versiyonlarıyla uyumluluk şeklinde sıralanabilir. Yüksek hız, Ethernet ağı üzerinden hızlı haberleşmeye olanak sağlar. basit ve hızlı konfigürasyon, çok çok ucuz lisanslama ise ihtiyaca uygun değişken adetteki lisanslama maliyetlerini aşağıya çeker.

Devamını Oku

Kablo ve Aksesuarları

Kapak Konusu

Şehirlerin silüyetlerinde sıkça görmeye başladığımız çok katlı binalar, daha fazla insanın kapalı bir hacimde vakit geçirmesi anlamına geliyor; bu da olası bir yangın sırasında dumandan zehirlenenlerin oranını artırıyor.

Devamını Oku

Ardıç Elektrik İhracat Departmanı Sorumlusu Harun KARTAL: “Kablo Kanalı Sacı Delip Bükmekten İbaret Değildir”

Kapak Konusu

Ardıç Elektrik, metal kablo taşıma sistemleri üretiyor. Otomasyona ve insan kaynaklarına yaptığı yatırımlar sayesinde kaliteyi rekabetçi fiyatlarla sunabilen şirketin İhracat Departmanı Sorumlusu Harun Kartal, ürünlerine olan bakışı şu cümlelerle özetliyor; “Sektörümüzde standart ve kalite problemlerinin olduğunu söyleyebilirim. Çünkü, çoğu müşteride ve bazı üreticilerde kablo kanalının sadece sacı delip bükmekten ibaret olduğu yönünde yanlış bir algı var. Enerji ve elektrik sektörü hata kabul etmez. Her şey standartlara uygun ve belirli kalitede olmalıdır.”

Devamını Oku

Zayıf Akım Kabloları Kablolarda Temel Gruplama

Kapak Konusu

Zayıf akım kabloları, 1 kV’ın altındaki sistemlerde; özellikle de bina içi uygulamalarda kullanılır. Binadaki ses, görüntü, telefon, alarm, veri, CCTV, güvenlik gibi sistemlerin çalışmasında önemli roller üstlenen bu kablolar, alçak gerilim kablolarının bir alt grubudur. Tesisat tanımında kuvvetli akım ve zayıf akım terimlerinin yer alması, bu ayrımda etkilidir.

Devamını Oku

Koaksiyel Kablolar

Kapak Konusu

Ören HD serisi coaxial kablolar grubunda 5 adet ürün bulunmaktadır. Her kablo kendi kategorisinde Class A+ seviyesinde performans gösterir. Ürünler, 5-3000 MHz arasındaki tüm uygulamalarda kullanmaya uygundur. Bu performans özellikleri, Ören HD serisi coaxial kablolar, müyterilerin tüm uygulamalarda kullanabilecekleri tek bir coaxial kablo olması yönündeki taleplerini karşılamaktadır.

Devamını Oku

Gersan Elektrik Pazarlama Koordinatörü Serdar ŞALCI: “Alanımızda Dünya Markası Olmayı Hedefliyoruz”

Kapak Konusu

Gersan Elektrik’in portföyünde kablo kanalları, topraklama sistemleri, busbar sistemleri, pano sistemleri, bunları izleyen ve kontrol eden otomasyon sistemleri, elektrikli şarj istasyonları ve LED aydınlatma ürünleri yer alıyor. Şirketin Pazarlama Koordinatörü Serdar Şalcı, alanlarında bir dünya markası olmayı hedeflediklerinin altını çiziyor.

Devamını Oku

Enerji Dağıtımı

Kapak Konusu

Dünyanın birçok bölgesinde faaliyet gösteren Prysmian Group’un Türkiye’deki üretim tesisi Bursa’nın Mudanya ilçesinde bulunuyor. Şirketin burada ürettiği enerji ve telekomünikasyon kabloları, uluslararası standartları karşılamanın yanı sıra yerel ihtiyaçlara da cevap veriyor.

Devamını Oku

Push-In Bağlantı Teknolojisi ve Yazıcılar ile Kolay-Anlaşılır Bina Tesisatı

Kapak Konusu

Kolay anlaşılır olma ve boyut, bina tesisatında önemli kriterlerdir. Kolay bakım ve uygulamadaki değişikliklere uyum yeteneği, özellikle ticari binalarda önem kazanır. Bu gereksinimleri karşılamak amacıyla Phoenix Contact push-in bağlantı teknolojili yeni bir tesisat klemens serisi sunmaktadır. Klemens etiketlemesi de basit ve belirgindir.

Devamını Oku

Geçmişten Günümüze Türk Kablo Sektörü

Kapak Konusu

Pazar büyüklüğü, bugün 5 milyar doların üzerine çıkan Türk kablo sanayi, Cumhuriyet’in kurulmasıyla birlikte ortaya çıktı. Cumhuriyet’in ilk yıllarında gerçekleştirilen enerji yatırımlarıyla birlikte artan ihtiyacı karşılamak için kurulan tesislerle üretimi hızlanan kablolar, bugün Türkiye için ciddi bir ihraç kalemi haline geldi.

Devamını Oku

Kablo İhracat Şampiyonu Olmayı Sürdürüyor

Kapak Konusu

Kablolar, Türkiye elektrikli makineler sektörünün ihracat şampiyonu olarak göze çarpıyor. Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Otomotiv, Makina, Elektrik ve Elektronik Ürünler Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan rapora göre Türk kablo firmalarının üretim teknolojisi Avrupalı rakiplerini aratmıyor.

Devamını Oku

Motorlar ve Enerji Verimliliği

Motor

Sanayide kullanılan elektrik motorlarının büyük çoğunluğu 0.75 kW’ın altında bir güce sahiptir. Elektrik enerjisinin çoğunluğunu tüketen motorlar ise 0.75 kW–375 kW güç aralığında bulunmaktadır. Daha verimli motorların kullanılması ile yüzde 4-5 civarında enerji tasarrufu sağlanacağı, bu motorların frekans invertörü gibi maliyet düşürücü sistemlerle kullanılmasının da yüzde 15-25 civarında ek kazanç getireceği öngörülmektedir.

Devamını Oku

Tristörlü Kompanzasyon Panosu Nedir? Ne Gibi Avantajları Vardır?

Pano

İdealde voltaj ile akım arasında faz farkı bulunmamaktadır. Pratikte ise elektrik motoru, bobin vb cihazlar, fazda kaymalara neden olur. Sonuçta da cihaz ve sistemlerin çalışmasını olumsuz yönde etkileyen harmonikler ortaya çıkar. Bu harmoniklerin ortadan kaldırılması kompanzasyon sayesinde mümkün olmaktadır.

Devamını Oku

Orta Gerilim Şalt Tesislerinde Alternatif Bara Koruma Düzeni

Şalt

Baralar, yüksek gerilim tesislerinde birçok sistemin bağlantı noktasını oluşturmaktadır. Bu sistemler ise başka baraları besleyen dağıtım fiderleri, otoprodüktör tesisleri veya kritik endüstriyel tesislerin bağlantılarını meydana getirir. Dolayısıyla bu noktalarda oluşabilecek arızalar birçok sistemin işletme sürekliliğini etkileyebildiği gibi arıza kaynak akımlarının konsantrasyon noktası olduğundan büyük hasarlara neden olabilir. Baralarda oluşabilecek kısa devrelerin tespiti ve selektif olarak ayrılması hem sistemin işletme sürekliliği açısından hem de ekipmanların (anabara, kesiciler vs.) maruz kalacağı yüksek kısa devre akımlarının süre olarak kısıtlanması açısından büyük önem arz etmektedir.

Devamını Oku

TP Elektrik Kurumsal İletişim Uzmanı Hale AKTAY: “Ürünleri Müşterilerimizle Birlikte Geliştiriyoruz”

Tesisat

TP Elektrik, portföyünde binden fazla ürün bulunduruyor. Ürünlerinin %40’ını ihraç eden şirketin Kurumsal İletişim Uzmanı Hale Aktay, “Ürünlerimizi geliştirirken sektörel araştırmalar yapıyoruz. Ayrıca, satış ekibimizin hedef kitlemize özellikle de son kullanıcılara yapmış olduğu ziyaretler neticesinde sahadan toplanan bilgilere göre nihai ürünlerimizi revize ediyor; yeni ürün taleplerini alarak sahada kullanılacak ürün eksikliklerini belirliyoruz. Saha uygulamalarındaki eksiklikleri gidererek de müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmaya çalışıyoruz” diyor.

Devamını Oku

Mobil 800 kVA UPS Sistemi

UPS

Esispower, Türkmenistan Türkmenbaşı Limanı’nda kullanılmak üzere taşınabilir Mobil 800 kVA UPS sistemini teslim etti. Sistemim özellikleri arasında DSP kontrol, PWM ve IGBT teknolojisi, tam sinüs çıkış, online çalışma yer alıyor.

Devamını Oku

Speed/punch sistemi

Ürünler

Greenlee Speed Punch, yenilenen tasarımı ile punch süresini muadillerine göre 3 kat kısaltıyor.

Devamını Oku

12x3 / 36x1 faz girişli enerji analizörü

Ürünler

Elnet MC enerji analizörü, 12 adet 3 faz veya 36 adet 1 faz analizörü tek üründe birleştirmektedir.

Devamını Oku

Motorlarda hızlı ve kolay bağlantı

Ürünler

Phoenix Contact’ın 2.5 ve 4 mm2 kesitli, 32 A 600 V UL anma akım ve gerilim değerlerine sahip push-in bağlantılı 4 katlı klemensleri yer kazandırıyor ve montaj sürelerini kısaltıyor.

Devamını Oku

Parafudrlar

Ürünler

Legrand parafudrun içinde binlerce küçük çinko oksit parçaları vardır. Aşırı gerilim olmadığı takdirde bu parçalar tam bir rezistans sağlarlar (yıldırımın düşmesi haricinde akım geçirmez).

Devamını Oku

Kablosuz kule ışıkları

Ürünler

Daha büyük ve daha parlak kule ışık opsiyonunu sunan TL70, montaj sırasında ihtiyaç duyulması halinde renk katlarının yerlerinin değiştirilmesi imkanı sunan modüler yapıda ya da sabit şekilde seçilebilir.

Devamını Oku

Dinamik ve hassas lineer motorlu kompakt modül

Ürünler

Cihaz, tüm küçük ve orta boyutlu iş parçaları ile yapılan dinamik ve hassas uygulamalara uyum sağlayan bir lineer motor eksenidir.

Devamını Oku

Multimetre

Ürünler

Wago multimetre, AC >100 V olan gerilimleri temasız, sesli ve optik olarak belirtebiliyor

Devamını Oku

Fotovoltaik Elektrik Üretim Sistemleri için Şebeke Bağlantılı Evirici Yapıları

Yenilenebilir Enerji

Şebeke bağlantılı fotovoltaik (FV) elektrik üretim sistemlerinin kurulu gücü, teknolojik ilerlemeler ve devlet teşvikleri sayesinde günümüzde şebeke bağlantısız FV sistemlere göre oldukça fazladır. Bu yüzden literatürde şebeke bağlantılı eviriciler üzerine yapılan çalışmalar önem kazanmıştır. Şebeke bağlantılı eviriciler, FV panellerden elde edilen gücün anlık olarak şebekeye aktarılması için kullanılmaktadır. Bu çalışmada, büyük güçteki sistemlerden tek bir FV panele kadar kullanılan şebeke bağlantılı eviricilerin genel bir sınıflandırılması yapılmıştır. Ayrıca literatürde yer alan şebeke bağlantılı eviricilerin giriş besleme kaynağına, trafo kullanıp kullanmamasına, güç aşama sayısına (Power Conversion Stage) göre gruplandırılarak özetlenmiş ve bu eviricilerin genel olarak birbirine göre üstünlüklerinden ve sakıncalarından bahsedilmiştir.

Devamını Oku