Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

Viko by Panasonic Pazarlama Direktörü Aysel Özaltınok: Yeni trend kablosuz el aletleri

Türkiye’de profesyonel el aletleri pazarına girmeye nasıl karar verdiniz?
[kutusol=10448]Viko, Panasonic ile 2013 yılı sonlarında stratejik ortaklık sürecine girmişti ve 2014 yılının Mart ayında Panasonic’in bünyesine katıldı. Bu süreçten sonra pazar beklentileri ve müşteri ihtiyaçları doğrultusunda Panasonic ürünleri arasında, Türkiye pazarına getirilmesi en uygun ürünlerden birinin profesyonel el aletleri olduğunu gördük. Panasonic, 1900’lü yılların başında Viko gibi elektrik tesisat malzemeleriyle üretime başlamış bir firma. Nitekim şu anda elektrik anahtar priz pazarında dünya ikincisi. El aletlerini tercih etmemizin nedeni, sektörümüze yakın olması ve müşteri grubumuzun da bu ürünü kullanabilecek olmasıydı. El aletleri sektörüne 1979 yılında giren Panasonic, bu alanda yaklaşık 36 yıllık bir deneyime sahip. El aletleri sektöründe kablosuz ve akülü ürünleri üretiyor. Marka, edindiği farklı tecrübeleri bu ürünlere yansıtmış. Örneğin telefon ya da tıraş makinesi gibi farklı ürünlerde edindiği teknoloji deneyimi, el aletleri ürünlerine de yansıttığını görebiliyorsunuz. Panasonic pil üretiminde de dünyanın önde gelen markalarından biri. Bu alanlardaki tecrübesini birleştirdiğinizde profesyonel, kullanımı ergonomik ve performansı yüksek olan Panasonic profesyonel el aletleri ortaya çıkıyor. Tüketicilerin kablosuz ürünleri tercih etmesinin nedeni, performansın yüksek olması. Profesyonel el aletlerinin pil yapısı, nikel kadmiyumdan lityum iyona geçerek son halini bulmuştur. Teknolojinin gelişmesiyle lityum iyon bataryalara geçildi. Panasonic, diğer alanlardaki inovasyonu el aletlerine de yansıtarak bugünkü Panasonic profesyonel el aletlerini oluşturmuştur. Pazardaki ürünler, akülü ve kablolu olmak üzere ikiye ayrılıyor. Biz akülü ve kablosuz ürünleri pazara sunuyoruz. Kullanıcı tercihlerine bakıldığında akülü el aletlerine olan ilginin arttığı gözlemleniyor. Pazardaki akülü ürün oranı %30’un üzerinde. Bu oran her geçen gün artıyor. Çünkü kablosuz ürünlerin performansı kablolu ürünleri yakalamış durumda. Pil gücünün ve ömrünün artmasıyla dayanıklı ve performansı yüksek ürünler ortaya çıktı. Ayrıca performansın artmasıyla özellikle de elektriğe ulaşılamayan yerlerde kablosuz ürünler daha fazla tercih edilmeye başlandı.

Panasonic el aletlerinin ürün yelpazesi hakkında bilgi verebilir misiniz?
Panasonic, akülü el aletlerinde geniş bir ürün gamına sahip. Vidalama, matkap vidalama, somun sıkma, kırıcı, delici ve testere gibi farklı ürünler var. Bu ürünlerin hepsini Viko satış kanalı üzerinden Türkiye pazarına sunuyoruz. Ürünlerimizin en önemli özelliklerinden biri, ihtiyaca göre batarya alternatiflerinin değişebiliyor olması. 1,5 amperden 4,2 amper saate kadar değişen farklı kapasitelerde  bataryalarımız var. Motor güç değerlerimiz de genel olarak ürün gamımıza baktığımızda 3,6 volttan 28,8 volta kadar değişebiliyor. Bu sayede biz farklı kullanıcı ihtiyaçlarına yanıt vermiş oluyoruz. Mesela mobilya ustasının ihtiyaç duyduğu ürünle, duvarda delme işi yapacak olan ustanın ihtiyaç duyduğu ürün aynı değil. Bu iki farklı işlemde uygulanacak ürünün performansında farklılık var. Biz de müşteri ihtiyaçlarına doğru cevap verebilmek için ürün yelpazesini geniş tutuyoruz. Kablosuz el aletlerinde, ağırlıklı olarak matkap vidalama ürünleri tercih ediliyor. Bu çözümler bizde zaten bulunuyor. Mevcut ürün gamımızla elektrik, inşaat ve mobilya gibi farklı sektörlere çözümler sunuyoruz.

Sizi rakiplerinizden hangi özellikleriniz ayırıyor?
Panasonic profesyonel el aletleri, pazara performansı ve kanıtlanmış batarya yapısıyla üstün özelliklere sahip ürünler sunuyor. El aletlerinin, tozlu ya da nemli ortamlarda çalışması gerekebiliyor. Bu ortamda çalışabilecek dayanıklı ürünlere sahibiz. Ürünün kalitesi kadar servis hizmeti de önemli. Bu hizmeti sağlayabilmek adına Türkiye’de, 21 noktada servis noktası oluşturduk. Hedefimiz, müşteri beklentisi doğrultusunda bu sayıyı artırmak. İşinde uzman olan servisleri seçerek anlaşmalar gerçekleştirdik. Ayrıca garanti süresi iki yıl olan ürünlerimizin, bu süresini bir yıl daha uzatabiliyoruz. Müşterilerimiz, web sitemize girerek satın aldıkları ürünün garanti süresini bir yıl daha uzatabiliyor. Bu yıl 13’ten fazla ilde, ürünlerimizi tanıttığımız ve kullanıcılara tecrübe ettirdiğimiz farklı seminerler düzenledik. Bu seminerlere 2 binden fazla kişi katıldı. Önümüzdeki yıl bu seminerlere devam edeceğiz. Çünkü kullanıcılara kablosuz el aletlerinin önemini anlatmak ve Panasonic ürünlerini kullanıcılarla tanıştırmak bizim için önemli. Panasonic el aletlerini deneyen kullanıcılar, üründeki farkı anladıklarına ve markamızı kullanmaya karar verdiklerine yönelik düşüncelerini bizimle paylaşıyor.

Elektrikli el aletlerinde son trendler nelerdir?
Belirttiğim gibi günümüzde kullanıcıların tercihi daha çok kablosuz akülü ürünlere kaydı. Bunun nedeni elektriğin her yerde bulunmaması ve akülü ürünlerin kullanımda özgürlük ve esneklik sağlaması. Ayrıca müşterilerin el aletlerinden beklediği performans, pilin dayanıklılığı ve ömrü gibi birtakım özellikler var. Panasonic profesyonel el aletlerinin bu beklentileri karşıladığını görmekteyiz. Özellikle de uzun çalışma süresi, üstün performans ya da ürünün dayanıklılığı, müşterilerimiz tarafından geri verilen bildirimlerde belirtilen konular. Panasonic, özellikle pil konusunda kendini sürekli geliştiriyor. Pilin teknolojisi ve özelliği kablosuz ürünlerde çok önemli; çünkü pilin ömrü ve performansı ne kadar iyi ise sahada o kadar iyi sonuç alıyorsunuz. Bu yüzden ürünlerimizi, test ederek geliştirmeye devam ediyoruz. El aletlerinin ergonomisi sahada çok önemli. Çünkü ürünü, saatlerce elinizde taşımanız ve kullanmanız gerekiyor. Örneğin çalışma süresini ve verimliliği artırmak için ürünün el yapısına uygun olması ve elin çalışma esnasında kavrama yerlerine teması oldukça önemli. Panasonic profesyonel el aletleri ürünlerinin T şeklinde bir tasarımı var. Bu dizayn ilk defa Panasonic tarafından Japonya’da geliştirildi. Bu tasarım nedeniyle ürünün ağırlık merkezi uygun bir noktaya geliyor. Böylelikle kullanıcı, ürünü kullanırken çok fazla ağırlık hissetmiyor. Ayrıca ürünlerimiz suya ve toza karşı oldukça dayanıklı. Su ve toza karşı üstün dayanıklılığın yanında sahip olduğu sensörler sayesinde ürün, çalışma esnasında da kendini koruma altında tutar.

Örneğin lityum iyon pillerin hiçbir zaman tamamen boşalmaması gerek. Pil tamamen boşaldığında ürünün ömrüne zarar veriyor. Bunu engellemek için ürünün içinde sensör bulunmaktadır. Batarya belirlenen minimum seviyeye geldiğinde, batarya ile ürün ilişkisi kesiliyor. Böylelikle pilin ömrünün uzamasına katkı sağlanıyor. Öte yandan çok aşırı kullanıldığında pil zaman zaman ısınabilir. Bu ısı, ürüne zarar verebiliyor. Bir diğer özellik ise pilde yer alan sensörün, aşırı ısınma durumunda pilin çalışmasını durdurarak ürünün zarar görmesini engellemesi. Dolayısıyla Panasonic, bu tip teknolojilerle ürünlerin daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Kullanım alanına göre, her ürünün farklı teknik özelliği bulunuyor. Bu teknik özelliklere, kataloglarımızda değiniyoruz.

Ürünlerinizde inovasyona nasıl karar veriyorsunuz?
Yalnızca Türkiye’de değil dünya inşaat sektöründe birtakım değişimler yaşanıyor. Panasonic bu tür değişiklikleri izleyerek, yeni bir ürünün pazara sunulması gerektiğini ya da üründe yapılması gereken bir yenilik olup olmadığını araştırıyor. Bu araştırmaya göre de yenilikler geliştiriyor.
Değişen standartlar ya da gelişen malzemeler doğrultusunda da gerektiği zamanda yeni ürünleri pazara sunuyoruz.

Profesyonel el aletleri pazarında önümüzdeki dönem için hedefleriniz nelerdir?
Viko by Panasonic olarak hedefimiz, uzun vadede profesyonel kullanıcılara Panasonic profesyonel el aletleri ile sahada bekledikleri üstün performansı sunabilmek. Performansın sürekliliği önemli. Biz ürünlerimizin hem çalışma süresini artırarak hem de pildeki kalitemizi sürdürerek bunu sağlamaya devam edeceğiz. Viko by Panasonic’in Türkiye’deki satış kanalı oldukça iyi. El aletlerimizi tüketiciye ulaştırmak için aynı kanalı kullanıyoruz. Bu ürünleri geçen yıl pazara sunduk. Hedefimiz sektörün önde gelen markaları arasında yer almak. Kullanıcılara sahada rahat kullanacakları ergonomik ve performansı yüksek ürünler sunmak. Viko by Panasonic, Panasonic profesyonel el aletleriyle pazara girdi; ancak bundan sonra yeni birtakım ürünlerle pazardaki Panasonic markasını devam ettireceğiz.