Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

IGBT MODÜL VE ELEKTRİKLİ ARAÇLAR İÇİN SİGORTALAR

DÜŞÜK İNDÜKTİF FAZ-BACAK IGBT MODÜLÜ
ABB, yeni açık standartlı bir faz-bacak modülü olan LinPak serisini geçtiğimiz aylarda pazara sundu. Yenilikçi LinPak konsepti, pazarın düşük sapma endüktansı sunan yeni bir paket talebini karşılamak üzere geliştirildi. Ayrılmış faz ve DC bağlantıları sayesinde daha basit invertör tasarımlarına olanak tanıyan düşük indüktif faz-bacak IGBT modülü LinPak, 1,700 ve 3,300 V seçeneklerine sahiptir.

ÖZELLİKLER
Çok düşük endüktif iç modül tasarımı ve DC bağlantısı, hem çok düşük endüktif busbar tasarımı hem de yüksek akım taşıma kapasitesi sağlar.

LinPak modülün tasarımı, iç ve dış akım paylaşımını üst seviyelere çıkarır. Bu da paralel uygulamalar için idealdir. Böylece, tek bir ürün ile çok geniş bir akım derecelendirmesini mümkün kılar. Derating-free paralelleştirme, en az dört modüle kadar mümkündür. LinPak, entegre bir sıcaklık sensörü içermektedir ve bir kapı (gate) sürücü adaptörü kartı için özel bir montaj alanına sahiptir. Adaptör kartı, traction veya karayolu dışı araç uygulamalarındaki zorlu ortamlar için modül köşelerinden dört vida ile sabitlenebilmektedir. Yeni açık standart harici modül tasarımı, ana hat ve terminal konumları aynı kaldığı sürece tüm modül üreticileri tarafından serbestçe kullanılabilmektedir.
3.300 V / 2 x 450 A LinPak, LinPak modülüne ideal biçimde uyan hızlı ve düşük anahtarlama kayıplı SPT + yonga seti sunmaktadır. LinPak, entegre bir sıcaklık sensörü olan ilk 3,300 V modüldür ve AlN yalıtımı ve AlSiC taban plakası gibi iyi uyumlu malzemeler, aynı zamanda gelişmiş tel bağlama teknikleri ve parçacıksız ultrasonik kaynaklı ana bağlantılar sayesinde yüksek güvenilirlik sunar.

3.300 V LinPak, bölgesel trenler ve metrolar, lokomotifler ve yüksek hız trenleri gibi çekiş uygulamalarında daha güvenilir, verimli ve kompakt invertör tasarımları için destekleyici görevi görmektedir. Aynı zamanda OHV (Off Highway Vehicle), tahrik ve rüzgar enerjisi için endüstriyel dönüştürücüler gibi pazarlara da hizmet etmektedir.

GELİŞMELER
ABB, 1,700 V / 2 x 1000 A ve ardından 3300 V / 2 x 450 A modülünden başlayarak son derece güvenilir çekiş modülleri geliştirmektedir. Ayrıca 1,700 V ve daha sonra 1,200 V’de bakır tabanlı endüstriyel versiyonlar hedeflenmektedir. Yüksek gerilim versiyonları için daha yüksek boşluk ve krem gereksinimlerini karşılamak için yeniden düzenlenmiş elektrik bağlantıları ise yakında pazara sunulacaktır.

ELEKTRİKLİ ARAÇ SİGORTALAR
Eaton; yüksek kapasiteli piller, güç dönüştürme donanımı, kontaktörler, kablolar ve diğer yardımcı devreler de dahil olmak üzere hassas elektrikli ve hibrid otomotiv ekipmanlarını korumak için özel olarak tasarlanmış yeni Bussmann serisi EV sigortalarını tanıttı.
Bussmann serisi EV sigortaları, anma akımının %135’i kadar düşük bir koruma ile döngü yorgunluğuyla ilişkili operasyonlardan kaçınırken, çeşitli aşırı akım koşullarına karşı koruma sağlamaktadır. Sigortalar, 20 kA kesme kapasitesine göre tasarlanmıştır.

EV’ler, Eaton’a göre tasarımda kullanılan geleneksel yüksek hızlı sigortalara kıyasla  % 48’e varan oranda daha az yer kaplamakta ve %50 daha az ağırlığa sahiptir.

50-400 amp arası derecelerde 500 Vdc’ye kadar olan sistemleri korumak için üç farklı boyut mevcuttur. 5 ila 50 amper arasında değişen uygulamalarda, 500 Vdc’ye kadar yardımcı elektrik sistemlerini korumak için kompakt 10 × 38 mm sigortalar mevcuttur.

Eaton, 500 volt ve daha yüksek EV devre koruma gereksinimleri için özel çözümler tasarlayabilir. 1000 Vdc ve 1000 amper değerinde sigortalar mevcuttur. Ürünler, şok ve titreşim, montaj gereksinimleri, yüksek sıcaklık performansı veya diğer parametreleri de içeren gereksinimleri karşılamak üzere tasarlanabilir.
Yüksek voltajlı pil paketlerinin ihtiyaçlarını karşılarken daha küçük, daha ekonomik iletkenler kullanarak genel sistem verimliliği sağlar.
Daha yüksek kesme kapasitesi, aracın hızlanması ve mesafe gereksinimleri için gerekli olan yüksek kapasiteli pil paketlerini korur.
Arıza koşullarında 10 kat daha hızlı açılma, devre ve bileşenlerin güvenilir bir şekilde korunmasına yardımcı olur.
Alan ve ağırlığın azaltılmasına yardımcı olmak için konvansiyonel yüksek hızlı sigortalara göre %48’e kadar daha az yer kaplar
Veri kayıt sistemi, her sigortayı bir seri numarası ve kritik kalite özelliklerine izlenebilirlik için tarih koduyla işaretler.
Boyutlandırma esasları dahilinde daha fazla akım kapasitesi sağlamak için paralel olarak uygulanabilir.