Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

“IEC 61850 OTOMASYONLU ŞALT MERKEZLERİNİN DE PANOLARINI ÜRETİYORUZ”

[kutusatir=10916]

Vera hangi ürün ve çözümlerle ne tür tesisler için faaliyet gösteriyor?
Vera Elektromekanik, özellikle elektrik, elektromekanik, otomasyon sektöründe panel üretimi ve mühendisliğin iç içe geçmiş olduğu bir firma. Enerji üretim tesislerinin, iletim tesislerinin, dağıtım tesislerinin ve endüstriyel tesislerin ihtiyaç duyabileceği tüm enerji ve mühendislik ihtiyaçlarında otomasyon çözümleri, projelendirme, mühendislik hizmetleri konusunda faaliyet gösteren ve tesislerin ihtiyaç duyabileceği elektrik panellerini üreten bir firmayız.
Trafo merkezlerinin, panoları konusunda bu zamana kadar 90’ın üzerinde trafo merkezinin, komple kumanda panolarını, röle panolarını, kompanzasyon panolarını, scada panolarını, PLC panolarını, bilgi toplama panolarını ürettik. 20’ye yakın HES’in komple panolarını yaptık.
Endüstriyel tesisler olarak çimento, petrokimya, tuz ve gıda fabrikalarının komple panolarının hem projelendirilmesi hem de üretilmesi konusunda sayısız referansa sahibiz.
Markanızı bu sektörde öne çıkaran unsurlar nelerdir?
Kalite planı noktasında ‘kalite öncelikli’ bir firmayız, uluslararası standartları uygulayan bir markayız. Dünyanın bu sektörde gelişmiş ülkelerinden ürün almanızla bizden ürün almanız arasında bir fark yoktur. Oradaki kalite anlayışını yakalamış bir firmayız. Optimum fiyat analizleri çıkararak iyi fiyatla en makul çözümlemeleri sunabiliyoruz ve unu sürdürülebilir kılıyoruz, zaman planı konusunda farklıyız. Hiçbir projemizde işimizi geç teslim etmedik, bu anlamda zaman planı konusunda öne çıkıyoruz. Bir de servis konusundaki çözümlerimizle rakiplerimizden farklılaşıyoruz. Ürünü sattıktan sonra müşteriye en iyi hizmeti verebiliyoruz. Bu özelliklerimiz bizi sürdürülebilir kılıyor.

Referanslarınızdan bahseder misiniz? Müşterilerinize yaklaşımınız nasıldır?
Çok büyük kurumlara hizmet veriyoruz. Zorlu Enerji, TÜPRAŞ, TEİAŞ, Çalık Enerji, TCDD gibi markalara ürün ve hizmet sunduk. Yurt dışında da önemli trafo merkezlerinin işini yaptık. Türki Cumhuriyetler’de, Ortadoğu ülkelerinde, Arap Yarımadası’nda işler yaptık. Biz müşterimizi kendimizden ayrı görmüyoruz, müşterimizle empati kuruyoruz. Bu da hizmet kalitemizi yükseltiyor.
Bunu sadece ürün sattığımız firmalar için söylemiyorum, malzeme satın aldığımız firmalar için de söylüyorum. Biz malzeme tedarik ettiğimiz firmalarımızın da yerine koyuyoruz kendimizi. Bu yüzden bugüne kadar hiçbir olumsuzlukla karşılaşmadık. Bundan dolayı kendimizi mutlu hissediyoruz.

Son dönemde yeni bir ürün çalışmanız oldu mu?
Şu ana kadar hep alçak gerilim segmentinde çalışıyorduk. Orta gerilim 12 kV ve 36 kV ürünlerle ilgili çalışmaya başladık. Kısmetse AR-GE’mizi bitirip, testlerini yapıp, yakın bir zamanda bu segmentte de yer almak istiyoruz. Alçak gerilim pano yapan çok firma var Türkiye’de. Bunların şalt merkezlerini yapan firma sayısı ise az. Orta gerilim konusunda çalışan firma da çok fazla yok. Biz bu alanı da iyi şekilde yapabilecek duruma gelmek için hazırlıklar yapıyoruz. Bu kapsamda TEİAŞ’ın ilk şartnamesi ITM 155 Belek GIS 154kV TM ve ITM 164 Samandağ 154kV TM FAT-Fabrika kabul testlerini TEİAŞ gözetiminde yaptık.
Otomasyonlu şartnameye göre bu tarzdaki kabulü yapılan ilk üretimler olması bizler için ayrı bir önem arz etmektedir. TEİAŞ tarafından sorunsuz FAT’lerin yapılması da bizim için ayrı bir gurur kaynağıdır. Vera Elektromekanik A.Ş. olarak 90’a yakın trafo merkezi panosu ürettik ama bu son projelerimizin bizlerde ayrı bir heyecan ve sinerji oluşturduğunu ifade etmeliyiz. Bu işlerdeki uyumlu ve sinerjik çalışmalarımızdan dolayı, başta TEİAŞ’taki çalışma arkadaşlarımıza, ayrıca Belek GIS TM yüklenicisi Alstom-GE yetkililerine ve Samandağ TM yüklenicisi Aykon-Özgüney Trafo yetkililerine teşekkür ederiz.[kutusag=10917] 

Vera Elektromekanik IEC 61850’ye uygun şalt merkezlerinin kumanda-röle pano imalatlarını da yapmaya başladı. Nedir bu standart?
IEC 61850 otomasyonla kontrol edilen trafo merkezlerinin haberleşme sistemleri için oluşturulmuş uluslararası bir standarttır. Bu yeni standart bir trafo merkezi içindeki tüm koruma, kontrol, ölçüm ve izleme fonksiyonlarının entegrasyonunu sağladığı gibi aynı zamanda IEC 61850 ile yüksek hızlı trafo koruma uygulamalarının güvenli ve hızlı bir şekilde çalışmaları sağlanır. Trafo merkezlerinin günümüz gerekliliklerinden olan performansın ve güvenirliğin ethernet ile birleştirilmesi temel hedeftir. TEİAŞ’ın yeni tarzdaki otomasyonlu TM şartnamesi doğrultusunda IEC 61850 standartlarına uygun Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip, İTM-164 referanslı 154 kV Samandağ Trafo Merkezi kapsamında kullanılan panoların kabul, test ve kontrolleri gerçekleştirildi. Ayrıca IEC 61850 standardına uygun ITM­155 referanslı 154/33 kV BELEK GIS Trafo Merkezi kapsamında kullanılan panoların imalat, kabul ve testlerini de gerçekleştirdik.

KENDİ BÜNYEMİZDE ŞALT MERKEZLERİNİN PRİMER VE SEKONDER TESTLERİNİ YAPABİLECEK TEST CİHAZLARI YATIRIMINI TAMAMLADIK

Bu süreçte ne tür yatırımlarınız oldu?
AR-GE ve insan kaynağı noktasında zaten çalışma yapıyoruz.
Mühendis transfer etmeden insana ve eğitime yatırım en büyük yatırımdır. Biz burada insan yetiştirmeyi tercih eden bir firmayız. Tüm personelimizi kendi bünyemizde yetiştirebilmek çok önemli. Personel yetiştirmenin zorlu bir süreç olduğunu biliyoruz ama insana yapılan yatırım bizim için en önemli şey. Bunun çok ciddi bir atılım olduğunu düşünüyoruz.

Geçen yıl makina parkında yatırımlar yaptık. Kalıp konusunda ciddi yatırımlarımız oldu. Şimdi orta gerilim segmentiyle ilgili AR-GE yatırımlarımız sürüyor. Orta gerilimde seri imalata geçtiğimizde sanırım mevcut tesisimiz yetmeyecek, bu anlamda geçen yıl bir arsa yatırımımız olmuştu, şimdi onu fabrikaya dönüştürmekle ilgili piyasa koşullarını gözleyeceğiz.

Yürüyen bir çarkın içerisinde işletmenin yatırımlarını öz kaynaklarımızla yapmayı planlıyoruz. Kredi kullanarak büyümek istemiyoruz, öz kaynaklarımızla yatırım yapmayı önemsiyoruz.

Kendi bünyemizde dışarıdan destek almadan şalt merkezleri kapsamında primer ve sekonder testleri yapabilecek test cihazları yatırımlarını tamamladık.
İHRACATI ARTIRMAK İSTİYORUZ

İhracatta hedefleriniz nelerdir?
Biz direkt ihracat yapıyoruz ama ihracat yapan müşterilerimizle, taahhüt firmalarıyla da ürünlerimiz yurt dışına gidiyor. Türkmenistan’da Tacikistan’da, Irak’ta, Arnavutluk’ta kurulan trafo merkezlerinin ürünlerini verdik. Suudi Arabistan, Özbekistan, Azerbaycan, Afrika ülkelerinde önemli projelerde ürünlerimiz kullanılıyor. İhracatı biraz daha artırmak istiyoruz. Ama daha çok iç pazar ağırlıktayız. Türkiye’deki iç dinamiklerden daha az etkilenmek için yurt dışına da önem vereceğiz. Afrika ülkelerine biraz daha ağırlık vermek gerekiyor. Savaş biterse Suriye önemli bir pazar olacaktır diye düşünüyoruz. Körfez ülkelerinde de ciddi potansiyel var diyebiliriz.

TÜRKİYE’DE AG VE OG İÇİN İYİ LABORATUVARLARIMIZ OLMALI

Sektörünüzün gelişimi yönünde önerileriniz neler olur?
En büyük sorunumuz, çok kalifiye bir iş olmasına rağmen olaya sadece rekabet ve para olarak yaklaşılıyor olması. Birçok firma fedakârlığı kârından değil, personel imkânlarından yapıyor. Bunu doğru bulmuyoruz. Biz kârımızdan fedakârlık ederek, mutlu personelle çalışıyoruz. Katma değerli üretmek için personel önemli. Bu yüzden AR- GE’ye daha fazla önem verilmeli. Ayrıca Türkiye’de AG ve OG için laboratuvarların daha iyi olması lazım. Yurt dışına testler için gitmek zorunda kalıyoruz. Devletin bu konuda bir şeyler yapması gerekiyor çünkü kimse yurt dışına gitmek istemiyor.