Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

KAÇAK AKIM KORUMA AVE OROİD TRAFOLAR

[kutusol=11014] Günümüzde enerjide en büyük sorunlardan bir tanesi kirli şebekedir. Şebekenin kirlenmesinde de en büyük etken harmonik akımlardır. Bu harmonik akımlar hem aşırı derecede şebekeyi kirletir hem de koruma ekipmanlarının sağlıksız çalışmasına hatta hiç çalışamamasına neden olurlar. Cihazlar tarafından çekilen yüksek frekanslı harmonik akımların bir kısmı nötr hattı üzerinden geri dönüş yapmazlar. Frekansları yüksek olduğundan yalıtkan malzemelerin izolasyon seviyesinde delinmeye yol açarak toprak hattı üzerinden devresini tamamlarlar. Harmonik ve kaçak akımı ayrı ayrı algılama özelliği olmayan kaçak akım röleleri nötr hattı üzerinden geri dönüş yapmayan bu harmonik akımları kaçak akım olarak algılayarak bağlı bulunduğu cihaz (veya makinaya) açma yaptırırlar. Bunun sebebi ise frekansa duyarlı olmamalarıdır.

Kaçak akım röleleri, çekilen akımın frekansı ne olursa olsun geri dönüş yapmadığını algıladığı anda açma yaparlar. Gerçekte ise buna benzer çoğu uygulamada kaçak akım yoktur, harmonik akımlar vardır. Bu harmonik akımların gerilim seviyesi oldukça düşük olmasına karşın, akım seviyesi 30 mili amper’den fazla olduğu durumlarda rölelerin dolayısı ile de sistemlerin çalışmasına izin vermezler. [kutusag=11015]

Frer, üretmiş olduğu frekansa duyarlı, harmonik akımları algılayan ve harmonik akımların etkilerini kaçak akım ile farklı filtre devresinde çözümlemesinden dolayı koruma ekipmanlarının (kaçak akım röleleri) sağlıklı çalışmasına izin veren yüksek teknolojiye sahip kaçak akım rölelerini tasarlayarak bu soruna kesin çözüm üretmiştir. Frer kaçak akım rölesi gerçek kaçak akım olmadığı sürece sistemin çalışmasını durdurmaz. Gerçek kaçak akım oluşması durumunda da 28,5 mA’de açma yaparak çalışanların can güvenliğini korur.
Türkiye’de elektrik iç tesisler yönetmeliği bütün işletmelerde gerek yangın koruma gerekse hayat koruma için kaçak akım rölelerini zorunlu tutmaktadır. Başta tüm işletme çalışanlarının güvenliğini sağlamak, ve ardından işletmenin sürekliliğini sağlamak için, işletmenize doğru ürünün seçimi ve uygulama yapılması konusunda uzman kadromuzdan destek isteyiniz.  Yatırımınızı doğru ürün, doğru sistem ve yetkili kişilere emanet ederek, kısa ve uzun vadede işlemenizi kara geçirerek, verimliliğinizi artırabilirsiniz. İşletmenizi bir üst seviyeye taşımanız için, Frer’in ürün gamındaki Tip AC, A, F – TRMS çalışma karakteristiğine sahip ürünlerinden birini tercih ederek, hataları minimuma indirebilirsiniz.