Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

JENERATÖRÜN GÜCÜ NASIL BELİRLENİR?

Tek fazlı, üç fazlı, kW, kVA, prime ve standby gibi kriterler seçim yaparken kavram kargaşasına neden olabilir. Bu makale, sözü geçen bu karışıklığı önlemek ve jeneratör gücünü belirleme sürecine ilişkin bilinmesi gereken kilit konular hakkında düzenlenmiştir.  Sertifikalı bir elektrik teknisyeni kadar detaylı teknik bilgi vermese de bazı önemli kilit noktalar konusunda kullanıcıyı aydınlatır.

JENERATÖR GÜÇ ARALIĞI
Elektrik mühendisliği alanında yaşanan gelişmelerle, üretilen jeneratörler geniş bir güç aralığını kapsamaktadır. Endüstriyel jeneratörler 50 kW-3 MW güç aralığında iken, 5kW – 50kW güç aralığındaki jeneratörler küçük ofis ve ev kullanımı için yaygındır.

JENERATÖRÜN BÜYÜKLÜĞÜ
Birçok kişi, standby (devamlı, kesintisiz) elektrik gücünü; devamlı çalışması gerekmediği için küçük jeneratörle karşılayabileceğini düşünmektedir.  Maalesef bu durum, jeneratör satın alırken yapılan en yaygın hatalarından biridir ve yeni jeneratörünüzün zarar görmesinin yanı sıra beslediği tesisteki ekipmanların zarar görmesine ve bu ekipmanlara bağlı işlerin durmasına neden olabilmektedir. Burada hatırlanması gereken kilit nokta; ihtiyaç duyulan güçten daha yüksek güçteki jeneratörün tercih edilmesi gerektiğidir.

DOĞRU BÜYÜKLÜKTEKİ MOTOR VEYA JENERATÖR NASIL BELİRLENİR?
Sertifikalı bir elektrik teknisyeninin yapacağı keşif ve hesaplamaların yerini doldurmasa da aşağıdaki maddeler doğru bir yol izlemeniz için bir başlangıç olabilir:

İHTİYACINIZI İYİ BİLİN
Bir bayiye giderek mevcut olan en iyi veya en ucuz jeneratörü satın almak doğru bir yaklaşım değildir.  Bir seçim yapmadan önce ihtiyaç duyduğunuz elektrik gücünü detaylıca belirlemek her zaman için daha iyidir.  Bunu aşağıdaki şekillerde yapabilirsiniz:
Jeneratör ile beslenmesi gereken öğelerin bir listesini yapınız.
İlgili öğelerin başlangıç ​​ve çalışma güçlerini not ediniz.
kVA veya kW cinsinden toplam güç gereksinimlerini hesaplayınız.

BAŞLANGIÇ ​​VE ÇALIŞMA GÜCÜ NASIL BELİRLENİR?
Jeneratörün besleyeceği cihazların başlangıç ​​ve çalışma güçlerinin belirlenmesi, doğru güç gereksinim hesabı açısından çok önemlidir. Normalde, bu tip bilgileri, cihazın üzerindeki etikette veya kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz.

[kutusatir=11247]

Amper – Watt Dönüşümü: Cihazların güç gereksinimlerini genellikle amper cinsinden görürsünüz. Güç ihtiyacını amperden watta dönüştürmek için, aşağıdaki hesaplamaları yapabilirsiniz:
Rezistif Yük İçin: Watt = amper x volt
Reaktif Yük İçin: Güç = (amper x volt) x güç faktörü
Güç Tüketim Grafiği: Kullandığınız elektrikli ekipmanlarının kullanım kılavuzlarını kaybetmeniz durumunda güç tüketim değerlerine erişemiyebilirsiniz.  Aşağıdaki güç tüketim tablosu’nda yaygın olarak kullanılan cihazların yaklaşık güç değerlerine ulaşabilirsiniz. Bu tabloda başlangıç ​​ve çalışma güçlerinin farklı olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

GÜÇ TÜKETİM TABLOSU
Bu tablo, değişik tipteki elektrikli cihazlar arasında güç değerlerinin nasıl değiştiğini göstermektedir.  Bu tablonun yansıttığı değerler güç gereksinimlerinizi hesaplamak için kesin bir kılavuz değildir. En doğru hesaplama için her cihazın kullanma manueline veya profesyonel bir elektrikçiye başvurunuz.
Güç hesaplamanın farklı yöntemleri: Cihazların türüne, sayısına bağlı olarak ve jeneratörün kullanım planına göre güç gereksinimlerini hesaplamanın birkaç farklı yolu vardır:
Tek motor çalışırken. 
Çoklu motorlar aynı anda çalışırken.
Elektrik motorları yok iken.

UYGUN GÜÇTE JENERATÖR SEÇİMİNİN AVANTAJLARI
Şimdiye kadar, ihtiyaçlarınıza göre uygun bir jeneratörü seçme konusunda fikir edindiniz, bu işlemleri takip etmekle kazanılan faydaların birkaçı şu şekildedir:
Beklenmeyen sistem hatalarının giderilmesi,
Aşırı yük nedeniyle yaşanan kapanmaların giderilmesi,
Jeneratör daha uzun ömürlü olması,
Performans garantisi
Düzgün ve sorunsuz bakım
Artan sistem ömrü
Kişisel güvenliğin sağlanması

NEREDEN SATIN ALINMALI, SERVİS SAĞLAYICILARI VE SATIŞ NOKTALARININ ROLÜ
Jeneratörü sürekli veya acil durum elektrik gereksinimleri (belki bir kriz anında) amacıyla kullanacağınız için satın alacağınız firmanın seçimi, göz ardı edilmemesi gereken önemli bir husustur. Satıcının kaç yıllık deneyime sahip olduğu, servis imkanı verip vermediği gibi konuların tamamını incelemek gerekmektedir.