Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

Sigma Elektrik Genel Müdürü Murat Akgül: Yerli Üreticilerin Desteklenmesi Gerekiyor

Murat Akgül (Sigma Elektrik Genel Müdürü)

Sigma Elektrik Genel Müdürü Murat Akgül ile yeni yaptıkları yatırımlardan hedeflerine, projelerinden düzenledikleri seminerlere kadar her şeyi konuştuk.

Üretim yapınızdan ve çalışma prensibinizden bahsedebilir misiniz?
Firmamız 1993 yılında otomatik sigorta üretimi ile faaliyetine başladı. 2008 yılında Ünlü Grup olarak önce ortak olarak sonrasında da 2009 yılında da tüm hisselerini alarak sektöre adım attık. Sigma Elektrik grup bünyemize geçtikten sonra yapılan yatırımları artırdı. Alçak gerilim alanında ürün portföyümüzü de artırarak; alçak gerilim devre kesicileri, otomatik sigortalar, kontaktörler, akım trafoları gibi birçok ürünü yerli imkanlarla kendi fabrikasında üreterek bu alandaki nadir firmalardan birisi olmuştur. Bugün alçak gerilim alanında 20’nin üzerinde ana ürün çeşidi ve 2000’nin üzerinde mamul çeşidiyle ürün yelpazemizi genişlettik. Listemize ekleyeceğimiz yeni ürün çalışmalarımız da hızla devam etmektedir.

Ürünlerimizin tamamı uluslararası standartları sağlamaktadır. Gerekli belge ve sertifikalara sahiptir. Buradaki amacımız mümkün olduğunca yerli hammadde ve işgücünü kullanarak üretim yapmak ve bu kimliğimizle tanınıp bilinmektir.

Kaç ülkede faaliyet gösteriyorsunuz? Nasıl tepkiler alıyorsunuz?
Bugüne kadar 55 ülkeye Sigma markalı ürünlerimizin ihracatı yaptık. Her geçen gün bu sayıyı artırıyoruz. Bu sayıyı daha da artırmak için her yıl birçok uluslararası fuara katılıyor ve gerekli sertifikasyon işlemlerini tamamlamak adına çalışmalar yapıyoruz. Bu yıl yine Dubai, Gana, Tanzanya, Vietnam, İspanya, Sudan, fuarlarına katılım sağladık. Kasım ayında da Ankara EBO fuarında olacağız.  Ayrıca bu yıl yine ürünlerimize ASTA Belgelendirmesini tamamladık. Yine birçok ülkede ilgili marka akreditasyonlarını tamamladık ve tamamlamaya devam ediyoruz. Katılım gösterdiğimiz bu fuarlardan olumlu dönüşler alıyoruz.

Son yıllarda Türk ürünlerine artan bir ilgi var. Bu fuarlara katılarak daha çok müşteriye ulaşıyor, ürünlerimizi tanıtma fırsatı buluyoruz. Son beş yıldır düzenli olarak Dubai Fuarı’nda katılımcı olarak yer alıyor dünyanın birçok ülkesinden gelen müşteri adayları ile kontak kurma şansı buluyoruz. Gördüğümüz ilgiden dolayı önümüzdeki yıl fuar alanımızı daha da büyütme kararı aldık. Ayrıca yine büyük bir fuar olan Hannover fuarına birçok kez katıldık. Bu fuarda bize özellikle Avrupa menşeli müşteriler için fırsat yarattı. Bugün Avrupa’da İngiltere, İspanya, Polonya, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Kosova, Malta, Hollanda, Arnavutluk, Sırbistan, Ukrayna gibi ülkelere de ihracatımız artarak devam etmektir.

Bulunduğunuz sektörün eksik yanları neler sizce?
Çok fazla yerli üretici yok, ağırlıklı olarak ithalatla yürüyen bir sektör. Bizim gibi firmaların desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Hükümetimizin de sürekli gündeme getirdiği yerli üretim, sanayi, işgücü çağrılarının da öncelikle kamu kurumlarının bu konuda pozitif ayrımcılığı ile hayat bulacağı kanısındayız. Zira tüm uluslararası standartlar sağlanıyor ve bu durum belgelendiriliyorsa bu konuda destek verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

AR-GE’ye  ne kadar önem veriyorsunuz? Yıllık ayırdığınız bir bütçe var mı?
Bünyemizde bir AR-GE departmanımız var. Ürünlerimizin tasarımı konusunda uzman kadromuz. Ayrıca sektörümüzdeki ürünlerdeki teknolojik gelişimleri de takip ederek yine bünyemizde bulunan kendi kalıphane departmanımızda hızlıca hayata geçirebiliyoruz. Kalıplar yapılmadan önce tasarımlar 3D yazıcılarda prototipleri yapılarak kritikleri yapılıp sorun varsa gerekli çözümler üretildikten sonra kalıp çalışmalarına geçilmektir. Yıllık bütçemizin %3-4 oranında AR-GE bütçemiz bulunmaktadır.

Yeni bir yapılanmaya girdiniz, ne sonuçlar bekliyorsunuz, şimdiye kadar hedeflerinizden ne kadarını başardınız?
Sigma, Ünlü Grup bünyesine geçtikten sonra öncelikle kaliteyi esas alan bir firma olarak bu alanda ciddi çalışmalar yaptık. Firma içerisindeki laboratuvarımızı yeni ve teknolojik test cihazları ile güçlendirdik. Yakın zaman da “CB TEST LABORATUVARI” onayımızı da alıp akredite edeceğiz. Burada Sigma markasına dönüşecek her hammadde ve yarı mamulün onay alarak üretime kabul edilmesi gerekmektedir. Bu onay da ilgili malzemenin standartları sağladığını gösteren testlerden geçtikten sonra olmaktadır. Sigma fabrikasından çıkan ürünler Giriş Kontrol, Proses Kontrol ve Final kontrol olmak üzere üçlü bir Kalite Kontrol sisteminden geçmektedir.

Yine Sanayici kimliğimizden ötürü üretim tecrübemizi Sigma tarafında da hayata geçirip Üretimde Verimlilik sistemini kurduk. Üretim Verimliliğini arttırıcı çalışmalar yaparak kendimize özel bir programla bu çalışmaları yürütmekteyiz.

“Satış ve Pazarlama Departmanı”nda da kısa süre önce bir değişiklik yapıp kadromuza yeni arkadaşların katılımıyla satış ağımızı genişletme çalışmaları başlattık, yine pazarlama alanında da markamızın tanıtımı için çeşitli dergi ve medya şirketleri ile anlaşmalar yaptık. Yine müşterimizle artan bir iletişim içim CRM sistemimizi geliştiriyoruz. Ayrıca kısa süre sonra da B2B sistemlerini hayata geçireceğiz.

Düzenlediğiniz seminerlerden bahsedebilir misiniz?
Bu yıl Adana-Mersin-Hatay bölgelerinde ürünlerimizi tanıtmak amacıyla bir dizi seminerler yaptık. Ciddi bir ilgi ile karşılandık. Bölgedeki ilgililere ürünlerimizi, farklılıklarımızı, üretici olduğumuzu, ihtiyaç ve taleplere hızlıca dönebileceğimizi anlatıyoruz. Karşılıklı soru ve cevaplarla doyurucu bir şekilde tamamladığımızı düşünüyoruz. İlerleyen zamanlarda farklı bölgelerde de bu çalışmalarımız devam edecektir.

2017 yılı nasıl geçti sizin için? 2018 yılı hedefleriniz nelerdir?
2017 yılı sene başı belirlediğimiz hedefin üzerinde bir gerçekleşme bekliyoruz. Bugüne kadar ki rakamlar bunu destekliyor. Yeniden yapılanma ile birlikte 2018 yılı için az %50 ciro büyümesi beklemekteyiz. Bunun altyapı çalışmalarını yapıyoruz. Daha önce çalışma fırsatı bulamadığımız firmalarla karşılıklı görüşmeler yapıp 2018 planı içerisine hedef olarak alıyoruz. Bu görüşmelerden aldığımız olumlu tepkileri de görünce hedeflerimizi tutturacağımız hatta üzerine çıkacağımız şeklinde sonuç çıkarabiliyoruz.

Projelerinizden ve yatırımlarınızdan bahsedebilir misiniz?
Ürün portföyümüze yeni ürünler ilave etmek, bunun için önümüzdeki yılları içeren bir planımız var. Bu konudaki çalışmalar devam ediyor.

Artan taleple ilişkili olarak üretim alanımızı genişletmek istiyoruz, bu konudaki fizibilite çalışmalarımız devam ediyor. Uluslararası sertifikasyon alanında da eksikliklerimizi tamamlayacağız, bu yıl ASTA’yı aldık. TUV Sertifikamız var. Ayrıca ülke akreditasyonlarımızı da artıracağız. Bir de şu an hükümetimizin yürüttüğü özellikle Türkiye’de yapılacak Nükleer Santraller için başlatmış olduğu “Nükleer Santrallerde İhracat Odaklı Yerelleşme Projesi”ne katılım sağladık. Bu proje kapsamında firmamızda değerlendirme aşamasındadır. Firmalara verdiğimiz bu imkanlarla sektörün gelişimine ciddi katkılarınız bulunmaktadır.