Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

BİR KONTEYNIRDA TAM DONANIMLI ELEKTRİK SANTRALİ

[kutusol=11430] Toplam ağırlığı 13 ton olan bu kompakt ünite, erişilmesi zor olan bölgelere kolayca ulaştırılarak enerji üretmek için oldukça uygun bir çözüm olarak tasarlandı. 1000 kilovat kapasiteye sahip bu sistemlerin edinme maliyetleri ise önceki sistemlerin maliyetlerinin yüzde 50’sinin altında seyrediyor. Konteynırın içine yerleştirilen yapısı sayesinde bir santral binası inşa etme ihtiyacını da ortadan kaldırıyor. Global Hydro Türkiye Genel Müdürü Hüseyin Semiz, söz konusu çözüm için tek ihtiyacın konteynırın yerleştirileceği sağlam bir temel olduğunu dile getirdi. Konteynır çözümünün getirdiği diğer önemli avantaj ise; mobil versiyon ile finansal riskleri azaltarak kiralama finansmanını kolaylaştırması.


SÜRDÜRÜLEBİLİR VE TEMİZ BİR ÇÖZÜM
Yeni hidroelektrik santral çözümü, mevcut su durumuna bağlı olarak bir Francis veya Pelton türbini ile donatılabiliyor ve bir megavata kadar güç üretebiliyor. Daha kapasitesi yüksek bir uygulamayı mümkün kılmak için, bir sonraki aşamada piyasaya Kaplan türbinli bir varyant sunulması planlanıyor. Hüseyin Semiz konuyla ilgili: “Bu çözüm, bugüne kadar enerji götürülemeyen alanlara uygun maliyetli temiz elektrik enerjisi sunacak ve mevcut çevresel zararlı dizel motorların yerini alacak” dedi.

Hüseyin Semiz değerlendirmesinde Türkiye’de küçük hidroelektrik santralleri alanındaki özel teknolojileri için ideal koşulları bulduklarını dile getirirken, yeni çözümleriyle büyümede bir sıçrama yaşayacaklarını öngörüyor.