Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

GÜÇ ANALİZİ VE ÖLÇÜMÜ

Güç kalitesi, sisteminizin herhangi bir noktasındaki parametrelerin standartlarca belirlenmiş limitler dahilinde olup olmadığıyla ilgilidir. İşletmelerin durması, ürün kayıpları, cihaz arızaları gibi genellikle ciddi maddi kayıplara ya da doğrudan kişilere zarar verebilecek yangın/elektrik çarpmalarına neden olan düşük güç kalitesi, çözülmesi gereken önemli bir problemdir.[kutusag=11452] 

TEİAŞ’ın çıkartmış olduğu, yönetmeliklerde güç kalitesi ve reaktif güç akışları ile ilgili hususlar 4 ana başlık altında toplanmıştır.
1.  Frekans değişmeleri ve kontrolü
2.  Güç kalitesine etki eden parametreler ve sınır değerleri-fliker ( flicker ), kaynak gerilimindeki çukur ve tepeler (dips / swells ), gerilim kesilmeleri (interruptions), K faktörü, cos φ gibi
3.  Aylık bazda güç sisteminde reaktif enerji akışı ve kademeli sınır değerleri
4.  Güç sisteminde oluşan harmoniklerin akım, gerilim bileşenleri ve sınır değerleri

Güç kalite problemlerinin tespiti, değerlendirilmesi ve karşı önlemlerin hayata geçirilmesi için tüm bu parametre ve olayların kayıt altına alınarak bilgisayar ortamında analizi gerekmektedir.

GÜÇ ANALİZÖRLERİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN BAZI TERİMLER
SWELL

Swell (Tepe) genellikle ters yönde akan güç hattı arızası, büyük miktarda yükün kapatılması veya büyük kapasitörün açılması sebebiyle ortaya çıkan, anlık bir gerilim artışıdır.

DIP
Dip (Çukur), Swell’in tersi olarak çoğu zaman motor arızası veya akış yönündeki güç hattı arızası gibi büyük bir yükün açılması sebebiyle oluşan anlık gerilim düşüşüdür.

INTERRUPTION
Interruption (Kesinti) herhangi bir kaynaktan gelen güç hattı kesintisidir. Mesela bunun sebebi şalterin atmasına neden olan bir güç hattı arızası olabilir.

TRANSİENT/OVER VOLTAGE (IMPULSE)
Transient, güç hattına bağlı cihazlara ciddi zararlar verebilecek, çok hızlı ve anlık gerilim yükselmesidir.
Transient, elektriksel şalter olayları (röledeki değişken
temas/temassızlık), kesicilerin artması veya yıldırım düşmesi gibi durumlarda meydana gelebilir.
INRUSH CURRENT
Ani akım, cihazların çalıştırılmaları esnasında çok kısa süre içinde beslemeden çektikleri yüksek akımdır. Cihazlar normal çalışma durumuna geçtikleri anda akım dengelenir.

FLICKER
Büyük fırınlar, kaynak makineleri, vinç, kazma makinesi gibi cihazlar çalıtırıldığında oluşan yük dalgalanmaları sonucu gerilim değişiklikleri meydana gelir. Flicker bu dalgalanmalar sonucu ortaya çıkan, görme duyusunda istikrarsızlık izlenimi yaratan bir fenomendir.

GÜÇ KALİTE ANALİZÖRÜ KEW 6315
Japon markası Kyoritsu’nun üstün özellikli güç analizörü modeli KEW 6315, Güç ve Güç Kalitesi ölçümlerini aynı anda kaydedebilen, Enerji Tasarrufu ve Güç Kalitesi kontrolü için mükemmel bir cihazdır. Aynanda bütün kanallarda güç, harmonik, dalga formu ve güç kalitesi kaydedilebilir. Hızlı başlatma kılavuzu, bağlantı kontrolü ve sensör algılama gibi kullanıcıyı destekleyen fonksiyonlara sahiptir. Yüksek doğruluk oranı ile Uluslararası Standart IEC61000-4-30 Sınıf S ve Avrupa Standardı EN50160’a uygundur.

Ayrıca cihaz bilgisayardan veya android tabletler üzerinden uzaktan izlenebilir. Bluetooth iletişimi ile ölçümlerinizi gerçek zamanlı olarak görebilir, verilerinizi SD kartınıza kaydebilir ve özel yazılımıyla rapor oluşturabilirsiniz.
Cihazınızı alırken, size sunulan 1000mA’den 3000A’e kadar esnek klamp dahil geniş klamp yelpazesinden işletmenize en uygun olanı seçebilirsiniz.
KEW 6315 ile gerilim, akım, frekans, aktif güç, reaktif güç, görünür güç, aktif enerji, reaktif enerji, görünür enerji, güç faktörü(cosθ), nötr akım, demand, harmonikler, güç kalitesi (Swell/Dip/Interruption, Transients/Over Voltage, Inrush akımı, Unbalance Rate), PF düzeltme birimi için kapasitans hesaplaması ve Flicker ölçümleri yapılabilmektedir.
Eğilim grafiği ve geçiş diyagramını göstermektedir.
3 voltaj kanalına ve 4 akım kanalına sahiptir.
Aktif güç doğruluğu ± %0.3, Gerilim ve akım doğruluğu ± % 0.2’dir.
Üzerindeki “print secreen” tuşu ile ekrandaki görüntünün “bmp” formatında resmini kaydetmektedir.
Kablo ve klampları bağlandığında bağlantıların doğru olup olmadığını kontrol eden test yapabilmektedir.
Bağlantı kontrol testinde hatalı bağlantının olduğu yeri cihaz “NG” (Not Good-iyi değil) sembolü ile ekranda göstermektedir.
Rehber modu kullanıcıya ölçüm ile ilgili kararlarda yol gösterir.
320×240 (RGB) piksel 3.5-inç renkli TFT ekrana sahiptir.
IEC 61010-1 CAT IV 300V, CAT III 600V, CAT II 1000V Kirlilik derecesi 2, IEC 61010-2-030, IEC 61010-031, IEC 61326, EN 50160, IEC 61000-4-30 S sınıfı, IEC 61000-4-15, IEC 61000-4-7 standartlarına uygundur.