Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

“ORTADOĞU ELEKTRİK FUARI’NA 66 ÜLKEDEN BİN 500’DEN FAZLA KATILIMCI BEKLENİYOR”

[kutusag=11479] Ortadoğu Elektrik Fuarı 2018’e ilişkin genel bilgiler verebilir misiniz?
Bu yıl 43’üncüsü gerçekleşecek olan Ortadoğu Elektrik Fuarı (MEE) ve fuar bölgenin enerji pazarı için bir referansa dönüşmeye devam ediyor. MEE 2018 Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Enerji Bakanlığı ev sahipliğinde 6-8 Mart 2018 tarihlerinde Dubai World Trade Center’da (Dünya Ticaret Merkezi) 66 ülkeden bin 500’den fazla katılımcıyla ve 23 özel ulusal pavilyonla desteklenerek gerçekleşecek. Artan talep doğrultusunda fuarı mevcuttaki en büyük iletim-dağıtım, elektrik üretim-yönetim çözümleri kısımlarına ek olarak enerji depolama-yönetim çözümleri ve altı yıl aradan sonra MEE’ye yeni bir sektör olarak giren güneş enerjisi bölümü de ekleyerek genişlettik. Aynı zamanda dev fuar etkinliğinin yanı sıra fikir lideri Küresel Akıllı Enerji Zirvesi’nin de ilkini gerçekleştireceğiz.

Ortadoğu Elektrik Fuarı’nın birincil amacı olan “sektöre enerji vermek” hedefini biraz açabilir misiniz?
Bölgede enerji sektörü alanındaki en büyük yıllık uluslararası ticari etkinlik olarak bölgesel sektördeki değişen talep dinamiklerine göre hizmet vererek “sektöre enerji vermeyi” hedefliyoruz. Bu yılki fuarda sektördeki uygulamaları dönüştüren en son teknolojileri kullanan yerel, bölgesel ve uluslararası enerji üreticilerinin bir araya geldiği en kapsamlı etkinliğine tanıklık edeceğiz. Hükümetler artan nüfus ve sanayileşme sonucu ivmelenerek artan yılda yüzde 7 ila 8 arası büyümekte olan talebi karşılamanın yollarını aradığı için iklim değişikliğiyle mücadele eden, akıllı şehirler inşa etmeyi sağlayan ve yerel ekosistemleri daha dirençli hale getiren teknolojilere ve yenilenebilir enerjiye yönelik muazzam bir iştah var.

MEE için Küresel Akıllı Enerji Zirvesi’nin önemi nedir? Konuşmacılar ve 2018’in gündem konularından bahsedebilir misiniz?
Küresel Akıllı Enerji Zirvesi (GSES) MEE 2018’in hedefleriyle pürüzsüz şekilde örtüşüyor ve üst düzey bir zirve olarak fuar için mükemmel bir kanal. GSES aralarında Tesla Inc’in kurucu ortağı ve Chief Technology Officer’ı ve devrim niteliğindeki SolarCity’nin Yönetim Kurulu Üyesi Jeffrey Brian Straubel gibi sektörü dönüştüren en büyük şirketlerden bazılarının üst düzey yetkililerine de ev sahipliği yapıyor olacak.
Katılan isimlerden bazıları ise şöyle; Twenty-In-Ten Advanced Energy Initiative’in uygulamasını hayata geçiren, ABD Enerji Bakanlığı’nda enerji verimliliğinden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapmış Andy Karsner; Dünya çapında Big Data gurusu olarak tanınan, yirmi yıl boyunca Hubble Uzay Teleskopu gibi araştırma fenomenleri de dahil NASA projelerini destekleyen astrofizikçi ve veri bilimcisi Kirk Borne.

Zirvede aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanlığı’ndan bir yetkili “State of Energy” (Enerjinin Devleti/Durumu) konuşması gerçekleştirecek. BAE Bakanlığı akıllı ve sürdürülebilir enerji kaynaklarındaki büyümenin dengelenmesi ve uzun vadeli rekabet avantajı sağlanması ihtiyacı üzerinde duracak.

GSES’de aynı zamanda özel ülke odaklı oturumlarda yedi Ortadoğu ülkesindeki -BAE, Suudi Arabistan, Bahreyn, Umman, Ürdün, Mısır ve Kuveyt -ulusal enerji programlarını gerçekleştirmek konusundaki fırsatlar ve zorluklar, yenilenebilir enerji üretimindeki fırsatlar ve zorluklar ele alınacak. Bu önemli oturumlara katılımcıların bazıları ise şöyle;
BAE Enerji Bakanlığı Elektrik ve Gelecekte Enerji Bakanlığı Müsteşarı Fatima Mohammed Al Shamsi, Ürdün Enerji ve Doğal Kaynak Bakanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Mühendis Ziad Jerbil Sabra, Suudi Arabistan Çevre, Su ve Tarım Bakanlığı Chief Information Officer’ı ve Danışmanı Dr. Ayad Y. Aldaijy, Mısır Elektrik ve Enerji Bakanlığı Teknik Bakanlık Ofisi Direktörü Tamer Farid Hejazi, Kuveyt Elektrik ve Su Bakanlığı Çalışma ve Araştırma Bakanlığı Direktörü Mühendis Shuaila Marafi.

140’tan fazla yerel ve uluslararası üst düzey konuşmacıların yüzden fazla dört farklı alandaki oturumunda konuşma yapacağı zirvenin küresel akıllı enerji dönüşümünün geleceğini ele alacak ve tüm enerji sektöründen yenilikleri incelemeye gelen 700’den fazla katılımcı çekmesi bekleniyor.

Zirve yaşam ve çalışma şekillerimizi değiştirecek teknoloji ve süreçleri incelemek üzere 28 ülkeden uluslararası arenanın bilim ve inovasyon öncülerini, uzay, sanayi ve enerji sektörlerinin öncülerine ev sahipliği yapacak.

“Akıllı Etkinlik Sistemi” fuar katılımcılarına ne sunuyor? Şirketlerin fuarlara hazırlanış şeklini nasıl değiştirecek?
Konduko ile yaptığımız iş birliği fuarda katılımcılara akıllı müşteri yaratma çözümleri sunulacak. Her fuar katılımcısının standına kurulmuş olan Konduko Akıllı Kimlik Kartı Okuyucuları sayesinde her fuar katılımcısı dijital bilgileri, şirket verilerini ve iletişim detaylarını tek bir yerde depolayabilecek. Ziyaretçiler kayıt kartlarını akıllı okuyucularda oturarak ürün bilgileri hakkında e-mail alabilecek.
VIP Programı fuar katılımcısı şirketlere ne sunuyor?
Statüsü satın alma kararları ve kendi alanlarında yetkileri olan üst düzey kişiler için. VIP Buyer paketi sektör tedarikçileriyle ve diğer faaliyet gösteren şirketlerle buluşmak konusunda açık olan kişilere bedava sunulan bir statü.

Uygun şartları sağlayan profesyoneller tam hizmet deneyimi yaşıyor, uçuş rezervasyonlarından konaklamaya, havaalanından karşılamadan özel iş ihtiyaçlarına yönelik kişiselleştirilmiş rehber oluşturulması gibi VIP hizmetlerden yararlanabiliyor. Kişiye özel olarak hazırlanmış rehberde özel olarak seçilmiş sektör uzmanlarıyla birebir görüşme, özel networking fırsatları ve kişiselleştirilmiş konferans içeriği gibi hayli verimli hizmetler bulunuyor. Bunun amacı kişilerin ve şirketlerin mevcut ihtiyaçlarına uyan ve uzun vadeli proje hedeflerini destekleyen kişi ve şirketlerle buluşmasını sağlamak. Fuardaki süreleri boyunca konferans konuşmalarında ilgilendikleri ve görüşmek istedikleri bu isimleri seçiyorlar.

Türkiye MEE’nin Altın Sponsorlar’ından biri. MEE Türk şirketlere ne gibi fırsatlar sunuyor? Bu iş birliği BAE ve Türkiye için, MEE ziyaretçileri ve Türk şirketler için faydalı oldu mu?
MEE bölgesi, yeni bir ekonomik itici güce dayanıyor ve güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve enerji depolama maliyetlerinde düşüşler de dahil olmak üzere, değişmekte olan temellere daha duyarlı olduğunu kanıtlıyor. Enerji sektörünü etkileyen yeni teknolojilerle, sektörün hayli denetlenen bir sektöre geçerek rekabetçi bir sektör haline geldiği bir dizi yeni fırsat sunuluyor. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’na (ISPAT) göre 2002 yılındaki özelleştirme programından bu yana Türkiye dünya genelinde en hızlı büyüyen enerji pazarlarından biri haline geldi. Çünkü enerji sektörü hayli rekabetçi bir yapıya sahip ve büyümeyi destekleme konusunda yeni ufuklar açıyor. Ülkede artan enerji talebini doyurabilmek için mevcut 80-GW elektrik kapasitesinin 2023 itibariyle özel sektör tarafından yapılacak yeni yatırımlarla 120 GW’ye varması bekleniyor.