Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

HAGER Elektrİk Dağıtımı Ürün ve Pazarlama Müdürü Alİ Demİrbaş: “AMACIMIZ TÜKETİCİNİN MUTLU OLMASI”

[kutusol=11518] Hager’i bize anlatır mısınız? Hangi alanda varsınız, Türkiye’de ve globalde yaptığınız çalışmalar nelerdir?
Faaliyette bulunduğu ülkelerde anahtar-priz ve akıllı bina sistemleri konusunda özel çözümler sunan Alman firması Berker‘in Türkiye ofisi olarak 2008 yılında pazara girmiştir. Hager Türkiye’de varlığını ise 2010 yılında hali hazırda Türkiye pazarında faaliyet gösteren Berker firmasını globalde grup firmalarına dahil etmesiyle öncelikle akıllı bina sistemleriyle göstermiş oldu. Hager 1955 yılında Almanya menşei enerji dağıtım ve elektrik panosu imalatı yapan bir firmadır. Bugün sektöründe dünyada ilk 5’e girmiş bir firma olup, 11.400 personeli, 25 adet üretim sahası, 136 ülkede çözüm sunmaktadır. Hager 1955’den bu yana bünyesinde dahil olan grup firmalarıyla globalde konut, ticari ve endüstriyel segmentlerde elektrik dağıtım, anahtar, priz, bina otomasyonu, interkom, güvenlik sistemleri ve kablo yönetimi ile bütün çözüm üretmektedir.

Çözümleriniz ve servis çeşitliliğinizden bahseder misiniz?
Hager olarak konut ve ticari projelerde ana dağıtım panosundan daire panosuna kadar çözüm verdiğimiz gibi, kullanıcıların konforunu arttırmak adına otomasyon çözümleri de vermektedir. Böylece bir projede kabloların elektriğin geçtiği her alanda Hager olarak kullanıcıya tek bir çözüm verebiliyoruz. Bu çözümler aynı zamanda geniş teknik destek ağı ile kurulumdan sonrada kullanıcıya güven sağlamaktadır.

Akıllı şehirler için ne gibi çalışmalar yapmak gerekir?
Hager olarak çıkış noktamız her zaman müşterilerimize yeni çözümler sunmak oldu. Bu bakış açımızı 2012 yılında rezidans yaptığımız çalışmalarla gösterdik. Çözümlerimiz ile Sinpaş, Soyak gibi önemli firmaların projelerinde şartnameyi değiştirdik. Projelerde daha önce interkom, anahtar priz, görüntülü sistemler vardı. Biz rezidanslara konsiyerj sistemini getirdik. Fatura, kuru temizleme gibi servis hizmetlerini otomatikleştirdik ve bu hizmetleri daha konforlu bir hale getirdik. Bu platformu Türkiye’de ilk kuran firmayız. İlk projemiz ise Akbatı oldu. Aydınlatma, ısıtma soğutma, güvenlik gibi teknolojileri ve servis hizmetlerini tek bir noktada buluşturarak platform oluşturduk. Site yönetimi ile kullanıcı arasındaki iletişimi online iletişime çevirdik. Ev sahibi talebini site yöneticisine ilettiğinde aynı anda cevap alabiliyor. Ardından bu iletişimi akıllı telefon, tablet üzerine taşıyarak mobil hale getirdik. Böylelikle hizmet kalitesini artırdık. Kullanıcı, şehir dışında dahi akıllı telefonuyla site yönetiminden gelen mesajı okuyabiliyor, cevaplayabiliyor. Her şeyin kayıt altında tutulması nedeniyle sağlıklı bir iletişim kurulabiliyor. Bunu daha esnek hale getirmek için evlerdeki mobil ekran ile bu hizmetlerin online olarak alınabilmesini sağladık. Su kaçağı, yangın gibi güvenliği tehdit edecek herhangi bir sorunu site yönetiminin ilgili birimine ileten modüller oluşturduk. Böylelikle servis hızlı bir şekilde olaya müdahale edebiliyor.
Site yöneticilerinin talep ettiği yeni modülleri de entegre ederek platformu, Türkiye’de başka bir zemine çektik. Yaşam konforunu artırıyoruz. Rezidanslara yönelik bu sistemimiz çok hızlı kabul gördü. Şu anda Türkiye’nin birçok farklı projesinde bu çalışmalarımız kullanılıyor.

Şalt ürün grubunuzdan bahseder misiniz?
Hager bir projenin alçak gerilim sisteminin hemen her yerinde çözüm vermektedir. 6300A’ya kadar olan ürünleriyle ana dağıtım panosu dahil, son sigorta kutusuna kadar çözüm vermektedir. Hager’in hitap ettiği kesim son kullanıcı olduğundan dolayı alçak gerilim ürünlerinde bile göze hitap edecek tasarımlar mevcuttur. Sigorta kutularına ve iç ekipmanlarına kadar tasarım ödülleri bulunan Hager endüstriyel bir görselden ziyade ortama adapte olabilecek bir tasarıma sahiptir. Bu çözümlerin yanında son kullanıcıların profesyonellik istemeyen enerji verimliliğini izleme ve raporlama çözümleri sunmaktadır. Elektriğin geçtiği kablolaların ortam ambiyansını bozmaması için mimari şıklıkta kablo taşıma sistemeleri, kanallar ve ofis çözümleri de sunabilmektedir.

2017 nasıl bir yıl oldu sizin için?
2017 yılı Hager’in enerji dağıtım sistemlerinde ismini duyurduğu ve projelerde aktif rol oynadığı bir yıl oldu. Daha öncesinde Hager Türkiye’de sadece akıllı bina sistemleri üzerine bilinen bir markaydı. 2016 yılı itibariyle dünyada güçlü olduğu şalt ürün grubunu da sokarak projelerde tek bir marka ile çözüm sunabilme kapasitesine ulaştı.

2018’de gerçekleştirmeyi planladığınız projeleriniz nelerdir?
2017 yılında başladığımız akıllı bina ve enerji dağıtım toplam çözümlerini 2018 yılında reaktif kompanzasyon çözümleri ile gittikçe yaygınlaşan hybrid araçlara yönelik elektrikli şarj istasyonlarını da çözümlerimiz arasına ekleyeceğiz. Mevcut enerji izleme sistemi daha da geliştirilerek ana dağıtımdan son dağıtıma kadar raporlama olanakları sunarak ticari projelerde yer almak istiyoruz.
Şalt ürünleri pazarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Pazardaki yerinizi nasıl konumlandırıyorsunuz?
Şalt ürünleri piyasası Türkiye’de çok büyük bir pazar. Her yıl mevcut oyuncuların yanında yeni markalarda Türkiye piyasasına giriyor. Şalt pazarındaki önem noktası ise firmanın köklü bir geçmişi, güveni ve kalitesi olmak zorunda. Bu tarz firmalar zaten yıllardır Türkiye’de aktif rol almaktadır. Hager’de dünyada oturtmuş olduğu düzeni ve çözüm odaklı yapısıyla Türkiye’de kalıcı bir firma olmak için girdi. Şu an yolun başında olmamıza rağmen yeniliklere her zaman açık olan Türkiye piyasası Hager markasını benimsedi ve bu da bizleri daha çok yenilikçi çözümler sunmak için cezbediyor.

Akıllı şehirler için ürettiğiniz çözümler nelerdir?
2000’li yıllardan bu yana teknolojide çok fazla gelişme oldu; network, şebeke ve kalite gibi. O dönemde bazı hatalar yaptık, örneğin insanların ekmeğe ihtiyacı varken 50 çeşit tatlı sunduk. İnsanların ihtiyaçlarına göre hareket etmeliydik. Teknolojik anlamda çok fazla seçenekler sunduk. Bu insanların teknolojiden korkmasına sebep oldu. Fakat 2010’dan sonra tüketicinin istekleri doğrultusunda ilerledik. İhtiyaca yönelik ve kullanımı gerçekten kolaylık sağlayacak şeyler ürettik.
İşte önemli olan bu durumu yönetebilmek. Biz Türkiye’nin birçok yerinde bunu sağlıyoruz ve geri dönüşler gerçekten çok iyi. Bizim amacımız tüketicinin mutlu olması. Bunun mimarlar ve mühendisler tarafından iyi planlanıp insanlara anlatılması gerek. Türkiye’nin gerçeği, enerji kaynakları açısından kendi projelerini karşılayacak durumda olmaması.

Önümüzde 2023, 2050 gibi projeler olmasına rağmen bunları karşılayacak teknolojik altyapımız mevcut değil. Çalışmalar var, yönetmelikler değişti örneğin. Enerji Birimi Derneği’nin verilerini görünce daha iyi anlayabiliyorsunuz. Otomasyon yapılmak zorunda. Dolayısıyla bizim işimiz daha çok, bunları anlatmamız gerekiyor.

Son olarak eklemek istediğiniz bir konu ya da bahsetmek istediğiniz bir proje var mı?
Kariyerim boyunca pazara yeni girecek markaların pazarlama ve iş stratejileri üzerinde çalıştım. Hager Türkiye firmasında 2016 yılında Enerji Dağıtım Ürün ve Pazarlama Müdürü olarak göreve başlamamla beraber, Türkiye piyasasının alışkanlıklarını, proje bütçelerini ve kullanılan ürün gamlarını merkez ile ortak karar alınarak iş planı sunmakla başladım. Böylece Hager 2016 yılı itibari ile enerji dağıtım piyasasına girmeye başladı ve bunu mevcut akıllı bina sistemleri ile entegre ederek proje bazlı çalışmaya başladık. Hager olarak Türkiye’de yeni girdiğimiz ve öncesinde uzman olduğumuz konut ve ticari segmantasyonda gelişimi sağladıktan sonra hedefimiz 2020’ye kadar endüstri kanalında da aynı çözümleri vermek. Tasarımlarımızı ön plana koyarak mimari projelerde farkındalık yaratmak hedef projelerimiz arasındadır.