Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

Enerji Analizörleri, Kompanzasyon Komponentleri ve Prophi – Reaktif Güç Kontrol Rölesi

Epkom Elektronik; enerji kalitesi izleme, enerji yönetimi, kompanzasyon ve harmonik filtreleme konularında ürün ve anahtar teslimi sistem bazında çözümler sunmaktadır. Çözümlerini Türkiye temsilciliklerini yürüttüğü, Janitza ve Epcos firmalarının ürünleri ile gerçekleştiren firma, ürün bazında ise enerji analizörlerinde Janitza, reaktif güç kompanzasyonu komponentlerinde ise Epcos firmasının ürünlerini sunmaktadır.

Enerji Analizörleri

Enerji analizörlerinde Türkiye pazarında uzun yıllardan beri kullanıla gelen, kalitesi ve kolay kullanımı sayesinde kabul görmüş Janitza UMG serisi enerji analizörleri ile çözümler sunulmaktadır. Pano tipi enerji analizörlerinde 96 x 96 mm ve 144 x 144 mm boyutlarında olan UMG 96 ve UMG 503 serisi enerji analizörleri ile ihtiyaçlara cevap verebilmektedir. Bunların yanında ray montajlı UMG 103, UMG 604 ve UMG 605 enerji analizörleri de mevcuttur.

Kompanzasyon Komponentleri

Reaktif güç kompanzasyonu komponentlerinde Epcos firmasının kompanzasyon kontaktörü, harmonik filtre reaktörü, reaktif güç kontrol rölesi, kondansatörleri ve yine Janitza firmasının Prophi reaktif güç kontrol röleleri, Epkom’un ürün portföyümüzde bulunmaktadır. Epcos kondansatörlerin yatay ve dikey monte edilebilmesi, değişik pano uygulamalarında montaj yönünden büyük avantajlar sağlamaktadır.

Prophi – Reaktif Güç Kontrol Rölesi

Reaktif güç kontrol rölesi, kompanzasyon sistemlerinin temel elemanıdır. Röle, aldığı akım ve gerilim referans bilgilerinden sistemin ihtiyacı olan reaktif güç miktarını belirler ve buna göre uygun kondansatör kademelerini devreye alarak veya devreden çıkartarak hedef cosphi değerini sağlamaya çalışır. Reaktif güç kontrol rölesi, anahtarlama elemanına (kontaktör veya tristör modülü) bağlı olarak röle çıkışları veya transistor çıkışlarına sahiptir.

Prophi- reaktif güç kontrol rölesi, versiyonlarına bağlı olarak sahip olduğu röle çıkışları ve transistor çıkışları ile konvansiyonel ve dinamik kompanzasyon sistemlerinde kullanım için uygundur. Bunun yanında 6 kademe röle, 6 kademe transistör çıkışlarına sahip versiyonu ile hibrit çalışma olarak hem kontaktör hem de transistor anahtarlamasına olanak sağlamaktadır.

Çalışma İlkesi

Tek fazlı elektronik ölçüm sistemi, akım ve gerilim ölçümünden şebekenin aktif ve reaktif akım oranlarını alır. Bir fazdan akım ve diğer iki fazdan gerilimi kullanarak ayarlanan hedef güç faktörüne ulaşmak için gerekli reaktif gücü hesaplar.

Herhangi bir değişiklik olması durumunda kondansatör kademleri ya devreye alınır ya da devreden çıkarılır. Hedeflenen güç faktörüne ulaşmak için minimum anahtarlama olayı yapılır. Böylece, anahtarlama optimize edilmiş olur. Transistor çıkışları ile hızlı reaktif güç değişimlerine cevap verilebilmektedir.

Temel Özellikler

• Otomatik veya manuel konfigürasyon,

• Gerilim, akım, aktif güç, reaktif güç, görünür güç, frekans, cosphi, 19. dereceye kadar akım ve gerilim tek harmoniklerin gösterimi,

• Kondansatör kademlerinin anahtarlama sayılarının gösterimi,

• Kondansatör güçlerini ayrı ayrı programlama imkanı,

• Kondansatör kademlerinin deşarj sürelerini ayarlama,

• Çift cosphi imkanı,

• Harici hedef cosphi değiştirme imkanı,

• Şifre koruma,

Vantilatör Kontrolü

Prophi, sahip olduğu entegre sıcaklık sensörü sayesinde temel vantilatör kontrolü sağlayabilir. Bu kontrol için rölenin alarm çıkışı kullanılabilir. Sıcaklık limitleri programlama kısmından tanımlanabilmektedir.

Otomatik Devreye Alma

Prophi sahip olduğu “learn” otomatik öğrenme fonksiyonu ile devreye alma sürecinde büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Devreye alma sırasında sadece hedef cosphi ve akım trafosu oranını girdikten sonra learn fonksiyonunu çalıştırarak çok kolay bir şekilde sistemin devreye alınması sağlanmaktadır.

LCD Ekran

Yüksek kontrastlı, kaliteli LCD ekranı sayesinde yaklaşık 100 adet ölçüm değeri LCD akran aracılığıyla görüntülenebilir.

Aşırı Sıcaklık Koruması

Aşırı sıcaklık durumunda kabin içi sıcaklığı azaltmak ve kondansatörleri korumak için devrede olan kondansatör kademeleri aşırı sıcaklık koruma fonksiyonu sayesinde devreden çıkartılmaktadır.

Haberleşme Ara Birimi

Prophi, versiyona bağlı olarak haberleşme için RS 485 ara yüzüne sahiptir. Bu RS 485 ara yüzü üzerinden Modbus RTU veya Profibus DPV0 protokolleri ile haberleşme sağlanabilmektedir.