Isı Büzüşmeli Boru Üretimine Başladık

👤Röportaj: Kerem KURUL
TAMER ELEKTRİK HAKKINDA KISACA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Tamer Elektrik, 1975 yılında Hasan Tamer tarafından Ankara’da elektrik dağıtım tesisatında kullanılan sac ürünlerin imalatını gerçekleştirerek sektöre adım atmıştır. Firma, sac imalatını 1980 yılına kadar sürdürmüş; ardından iş kollarının arasına bugün de devam etmekte olan elektrik sarf malzemelerinin toptan ve perakende satışını eklemiştir.

1996 yılında OSTİM’de imalat çalışmalarına başlayan Tamer Elektrik, üretimine Sarayköy-Kazan’da 8 bin 200 metrekare kapalı alana sahip tesisinde devam etmektedir. 1996 yılından günümüze üretimde çeşitliliğe gidilmiş, bu kapsamda 2000 yılında ISO 9001:2008 kalite yönetim sistemi belgesi alınmış, buna 2007’de ISO 9001:2004 çevre yönetim sistemi belgesi eklenmiştir. Tamer Elektrik’in RoHS ve TSE ürün belgeleri de bulunmaktadır.

ÜRETİMLERİNİZİ HANGİ BAŞLIKLAR ALTINDA TOPLUYORSUNUZ? BUNLARIN KULLANIM ALANLARI VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Tamer Elektrik, alçak gerilim ve orta gerilim sınıfı dahilinde reçineli, ısı büzüşmeli kablo ek mufları, reçineli, ısı büzüşmeli ve silikon kablo başlıkları, sıkmalı kablo pabuçları, sıkmalı ek mufları, ısı büzüşmeli boru ve ısı büzüşmeli yalıtım aksesuarları ile Protolin ve ProSil yalıtım sıvılarını üretmektedir.SAHİP OLDUÐUNUZ ÜRETİM TESİSİNDE ÜRÜN KALİTESİNİ İYİLEŞTİRMEK VEYA MEVCUT ALANI GENİŞLETMEK İÇİN SON DÖNEMDE NE TÜR YATIRIMLAR GERÇEKLEŞTİRDİNİZ?

Tamer Elektrik, 2011 yılı başında ısı büzüşmeli boru üretimine geçerek bir ilki gerçekleştirmiş ve kendisi için büyük bir yeniliğe imza atmıştır. Daha önceleri ısı büzüşmeli boru ve aksesuarlarını yapısında ithal ederek üretimine dahil eden firmamız, bu tür ürünlerde bundan sonra ithalatı minimize ederek yerli üretime geçmiş bulunmaktadır.AR-GE KAVRAMI SİZİN İÇİN NE İFADE EDİYOR? KURUM BÜNYESİNDE GERÇEKLEŞTİRDİÐİNİZ AR-GE SONUCU ORTAYA ÇIKAN VE SİZİ REKABETTE ÜSTÜN KILAN BİR ÜRÜN VEYA TEKNOLOJİ VAR MI?

Enerji yalıtımı ve izolasyon amaçlı poliüretan reçine (protolin) konusunda 1996 yılından bu yana üretime devam etmekteyiz. Bu ürünümüz, rijit ve esnek olamamakla birlikte mukavemet seviyesi çok yükseklerdedir. Ürün, ağırlıklı kablo ekleri ve başlıklarında kullanılmıştır.

Gelen talepler ve kullanım farklılığı açısından esnek ve kesilebilen bir yalıtım sıvısı üzerine yapılan çalışmalar sonucu 2011 yılında ProSil markalı yalıtım sıvısı üretimine geçilmiştir.

İHRACAT YAPIYOR MUSUNUZ? YANITINIZ EVETSE İHRAÇ PAZARLARINIZI GENİŞLETMEK İÇİN NE TÜR ÇALIŞMALAR YAPIYORSUNUZ?

Ortadoğu başta olmak üzere çeşitli bölgelere ihracat gerçekleştirmekteyiz. İhracatımızı artırmak için fuarlara katılmanın yanı sıra firmalar bazında ikili görüşmeler yapmaktayız.FAALİYET GÖSTERDİÐİNİZ ALANDA YAŞANAN SORUNLAR NELERDİR? BUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN SEKTÖR TEMSİLCİLERİ NE TÜR YAKLAŞIMLAR BENİMSEMELİDİR?

Üretimini yaptığımız malzemelerin test ve raporlama kısmında ülkemizde bazı standartlarda akredite olmuş laboratuvar ve çeşitli ekipmanlarda sıkıntı yaşanmaktadır. Bu nedenle yurtdışındaki laboratuvarlara gidilmektedir. Sonuç olarak da çok büyük miktarlarda döviz, test işlemleri için yurtdışındaki laboratuvarlarda test yapımı için harcanmaktadır. Bu bağlamda geniş kapasiteli OG ve YG test laboratuvarının kurulması ve akredite edilerek geçerliliğinin uluslararası alanda etkin kılınması gerekmektedir.