Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

Seyrantepe HES, Yılda 180 Milyon kWh Elektrik Üretecek

Limak Holding ve Bilgin Enerji Yatırım Holding ortaklığı ile kurulan Darenhes Elektrik Üretim A.Ş. tarafından inşa edilen Seyrantepe Hidroelektrik Enerji Santrali Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle açıldı. 170 milyon dolar yatırımla kurulan 52 MW’lık Seyrantepe Santrali, üreteceği yıllık 180 milyon kWh elektrik ile Türkiye’nin enerji açığının kapanmasına katkıda bulunacak. Elazığ Tunceli sınırında bulunan Seyrantepe HES’in açılışı nedeniyle düzenlenen törende konuşan Bilgin Enerji Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı A. Vehbi Bilgin şunları söyledi: “Seyrantepe Barajı HES’i 50 MW gücünde olup, yılda ortalama 180 milyon kWh elektrik üretecektir. Barajın net düşüşü, 32.5 metre ve maksimum debisi 180 metreküp/saniyedir. Göl hacmi ise 23.5 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahiptir. Seyrantepe, Fırat Nehri’nin bir kolu olan Peri Suyu üzerinde Limak A.Ş. ile kuracağımız 3 adet barajlı hidroelektrik santralinden ilkidir. Özlüce Barajı ile Keban Barajı arasında kalan 65 kilometrelik bölümde 2 adet daha tesis inşa edeceğiz. Bunlar menba tarafında bulunan 125 MW gücünde ve 75 metre yüksekliğindeki Pembelik Barajı ile, mashap tarafında bulunan 70 metre yüksekliğinde 125 MW gücündeki Tatar Barajı ve HES’idir. Tüm projenin tamamlanmasıyla yılda ortalama 1 milyar kilowatt saat elektrik üretimi yapılacaktır.”

Yılda 1 milyar kWh elektrik üretilecek

Bilgin’in ardından söz alan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, konuşmasına yatırımı 3 yıl içerisinde bitirdiklerini açıklayarak başladı. Barajın sözleşmede belirtilen tarihe yetiştirilmesi için 500 kişinin günde 24 saat çalıştığını aktaran Özdemir, “Limak-Bilgin grupları olarak, gördüğünüz Peri Suyu üzerinde Seyrantepe’nin membasına Pembelik, mansabına ise Tatar Barajı olmak üzere 2 baraj ve hidroelektrik enerji santrali daha inşa etmekteyiz. Bu santrallerin işletmeye alınma tarihlerini, 2010 yılı sonu olarak planladık. Peri Suyu üzerindeki yatırımlarımız tamamlandığında, kurulu gücümüz 310 MW’a, üretimimiz ise yılda 1 milyar kWh’ye ulaşmış olacaktır. Ayrıca Limak Grubu ve ortaklıkları olarak önümüzdeki beş yıl içerisinde kurulu gücümüzü 1300 MW’ye; üretimimizi ise 4 milyar kWh’ye çıkaracağız. Bugüne kadar ülkemizde “Su akar, Türk bakar” gibi bir durum söz konusu iken devletin elinde olan su kullanım hakkının özel sektöre devredilmesi, çıkarılan yeni yasa, yönetmelikler ve EPDK’nın düzenlemeleri sayesinde Türk özel sektörü enerji yatırımlarına başlamış ve bu slogan “Su akar, Türk enerji üretir” olarak değişmiştir.

Hizmete açacağımız Seyrantepe Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nde çevreye ve bölge halkının haklarına itina ile yaklaştık. Yapım sırasında kamulaştırma ve ortaya çıkan ticaret nedeniyle bölge halkına önemli katkılar sağlandı. Burada yaşayanların durumdan memnuniyet duyduğunu düşünüyoruz. Ayrıca çevreye verilen önem konusunda Türkiye’de bir ilk gerçekleştirildi. Balıkların nehrin üst tarafına geçişi için özel bir balık geçidi yapıldı. Bu da çevreye ve doğal hayata verdiğimiz önemin bir göstergesidir” dedi.

2010 hedefi 65 bin Gigawatt saat

Kürsüye son olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çıktı. AKP hükümetinin iktidarda bulunduğu süre zarfında yapılan enerji yatırımları hakkında kısa bilgiler veren Erdoğan, “Limak ve Bilgin Enerji tarafından bölgemizde yapılan Seyrantepe Hidroelektrik Santrali’nin hayırlı olmasını diliyorum. Yılda 180 milyon kilowatt saat enerji üretecek olan bu baraj, 150 milyon dolara mal oldu. Burada 3 buçuk yıl boyunca 500 civarında işçi çalıştı. Proje, bölgeye ve ticaret hayatına ciddi bir katkı sağladı. Seyrantepe Hidroelektrik Santrali, Türkiye’nin enerji ihtiyacının karşılanmasına ciddi katkı sağlayacak. İhtiyacın ağırlıklı olarak hidroelektrik santrallerden karşılanması bizim önceliğimiz. 2003 ve 2004 yıllarındaki düzenlemelere ilave olarak 2005’te çıkarılan bir kanunla, yeni bir dönem başlattık. Devlet baraj yatırımlarını bazen 20 yılda tamamlayabiliyordu. Özel sektörün hızını ve dinamizmini bu alanda harekete geçirme kararı verdik. Özel sektör, ekim ayı itibariyle bin 497 adet HES projesini gerçekleştirmek için devlete başvurdu. Bunlardan 378 adedi, gerekli lisansı alırken 135’inin inşasına başlandı. Geçtiğimiz temmuz ayı itibariyle üretim miktarı 10 milyar kilowatt saate tekabül eden 61 proje için toplu temel atma töreni yapıldı. 2010 yılında HES’lerden elektrik üretimini 65 bin Gigawatt saate çıkartmak; 2023 yılında da potansiyelimizin tamamını devreye alma gayreti içerisindeyiz ” diye konuştu. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ve Recep Tayyip Erdoğan’ın tesisi gezerek yetkililerden bilgi almasının ardından program sona erdi.