Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

3D Baskı Teknolojileri

PRIYOID

3D baskı teknolojisinde kullanılan malzemeler ve baskı tekniklerinin başlıcaları:

1. Stereolithography (SLA): Hızlı, yüksek çözünürlük fonksiyonel parçaları bir kerede üretilebilir. Kısıtlı üretim alanı ve malzeme seçeneğine sahip ama renk seçeneğine sahip değildir.

2. Fused Deposition Modelling (FDM): ABS, Polycarbonate and Elastomers malzemelerinin yüksek ısıda eritilip katman katman eklenerek üretildiği bir methodtur. Ev tipi yazıcılarda en çok kullanılan sistemdir. Çıkan üründe, mekanik olarak kuvvetli bir yapı oluşur.

3. Selective Laser Printing (SLS): Bu sistem, ışığa duyarlı tozun, CO2 lazer ile katman katman sinterlenmesi ile çalışır. Mukavemeti yüksek parçalar üretir ama yüzey kalitesi düşüktür.

4. 3 Dimensional Printing (3DP): Tozdan malzemenin ink-jet teknolojisi kullanılarak üst üste yapıştırılmasıyla hızlı ve ucuz parçalar üretilebilen bir sistemdir. Doğruluğu, sertliği, yüzey kalitesi düşüktür. Parçalar hızlıca ve ucuza üretilebilir.

5. Polyjet: Ink-Jet teknolojisine benzer bir teknolojidir, UV ışınları kullanılır. Yüksek kalite ve hızda ürün sunmasının yanında, birde aynı anda farklı malzameleri kullanabilme özelliğine de sahiptir. Connex500’de kullanılan teknolojidir.

Kaynak: priyoid.com