Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

DATA CENTER

Çok büyük boyutlarda verinin toplanması, depolanması, işlenmesi ve dağıtılması amacıyla, bilgisayar ve ağ donanımlarının yoğun bir şekilde bir merkezde toplandığı yerler olan data centerlar günümüz teknolojisi ve ihtiyaçları düşünüldüğünde çok önemli bir yere sahip. Verilerin saklanması ve güvenliğinin hayati olduğu şirketler artık veri merkezi yönetimlerini kendi bünyelerinde yapmıyor, profesyonel şirketlerden yardım alıyor. Her geçen gün büyüyen bir hal alan sektöre daha yakından bakıyor, veri merkezlerinin kalite parametlerini, yaşanan sorunlarını ve doğru bilinen yanlışlarını aktarıyoruz.

Data Center çözümleri her kurumsal işletmenin kendi içinde barındırılması ya da bu amaca hizmet veren firmaların içinde bulundurulması zorunlu olan birimlerden belki de en önemlisidir. Veri merkezleri, içinde sistem sunucuları, depolama ve yedekleme sistemleri, network katmanlarını içinde bulunduran özel dizayn edilmiş alanlardır. Veri merkezleri kurulduktan sonra geri adım atılabilecek en zor yapılardan da biridir. Gözden kaçırılan bir ayrıntı ya da gereksiz gözüken bir uygulama zamanla çok büyük maliyetler ve itibar kaybına neden olabilir.

YEDEKLİLİK VE SÜREKLİLİKTİR

Yapınızdaki yedeklilik ve dikkat ettiğiniz ayrıntılar ihtiyaç duyulduğunda önemini gösterecektir. Veri merkezlerinin öncelikli var olma sebebi güvenlik, yedeklilik ve sürekliliktir. Bu özellikler de tüm firmalar ve kullanıcılar için de büyük önem arz eder. Çözüm üreticiler de gelişen teknoloji ve değişen ihtiyaçlar doğrultusunda veri merkezi çözümlerini firmalarla buluşturur.

Zaman kavramının öneminin arttığı günümüzde bugünün veri merkezlerinin yüksek performanslı, kolay yönetilebilir, düşük maliyetli, sorunsuz ve hızlı büyümesi beklenir.

NEDEN VERİ MERKEZLERİNE İHTİYAÇ DUYULUR?

Devlet kurumları, eğitim kurumları, telekomünikasyon şirketleri, finans kurumları, sağlık kurumları, tüm boyutlardaki perakendeciler, Google ve Facebook gibi bilgi ve sosyal ağ hizmetleri sunan çevrimiçi pazarlamacılar da dahil olmak üzere, çeşitli düzeylerde “Veri Merkezi” ihtiyacı bulunur. Verilere yavaş ve güvenilir olmayan bir erişim, hayati önem taşıyan hizmetlerin durmasına sebebiyet verebilir. Bu durum, kullanıcı memnuniyetinin düşmesi ve maddi kayıp yaşanması anlamına gelir. Bu kaybı engellemek için birçok ticari kuruluş, kendi bilgisayar ağları ve sunucularının oluşturduğu yapılardan çok, hem maliyetleri kısmak hem de bulut hizmetlerinden yararlanmak için verilerini veri merkezlerine taşımıştır.