Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

DÜNYANIN İLK KATLANABİLİR GÜNEŞ PANELİ ÇATISINA HAREKET KAZANDIRIYOR

NORD DRIVESYSTEMS

Nord Drivesystems, İsviçre’nin Chur kentinde yer alan 5,800 m²’lik atık su tesisinde uygulanan dünyanın ilk katlanabilir güneş panel çatısını hareket ettiriyor.

Almanya’nın en ünlü su yollarından biri olan Ren Nehri ile Plessur Çayı’nın birleştiği İsviçre’nin Chur kentinde yer alan atık su tesisinde 5,800 m²’lik alan tesisinin katlanabilir güneş panel çatısı, ön arıtma, ikinci (biyolojik) arıtma ve üçüncü arıtma havuzunu kapatıyor. Dahili PLC sayesinde; NORD DRIVESYSTEMS mühendisleri tarafından geliştirilen frekans inverterleri projede etkileyici bir performans sergiliyor.

Güçlü kablo taşıyıcı teknolojisi sayesinde, güneşin ilk ışıkları bulutları geçince güneş panelleri otomatik olarak açılıyor. Güneş battığında ya da kar, fırtına ve dolu gibi olumsuz hava koşulları söz konusu olduğunda paneller koruma pozisyonunu alıyor. 2,120 modül yıllık 550,000 kWh elektrik gücü üretmekte, bu da tesisin enerji ihtiyacının %20’sine denk geliyor.

Akıllı dağıtık NORD sürücüleri, dünyada bir ilk olan bu katlanabilir tavan panellerin uzatılmasında ve geri çekilmesinde büyük rol oynuyor. NORD’un frekans inverterlerinin motora doğrudan monte edilebilmesi ise zor koşullar altında bile kurulumu kolaylaştırıyor.

İLETİŞİM KESİLSE BİLE HAREKET DEVAM EDİYOR

PLC entegre edilmiş sürücü sayesinde, iletişimin kesildiği durumlarda bile çatı grupları toplanarak her birinin otomatik fonksiyonu ile geri çekilmesi sağlanıyor. Bu şekilde sistem çalışma güvenliği azamiye çıkarılıyor ve sürücü, çözümün anahtar bileşeni haline geliyor.