Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

“ENERJİ İTHALATININ DÜŞÜRÜLMESİNDE HEPİMİZE GÖREV DÜŞÜYOR”

Enerji verimliliği alanında danışmanlık ve uygulama hizmetleri veren Enervis’in Genel
Müdürü Osman Kipoğlu, Teknoloji ve dijital dönüşüm etkinliği Smart Future Expo; Akıllı
Teknolojiler Zirvesi’nin konuşmacıları arasında yer aldı. “Sanayide Enerji Verimliliği
– Enerjide Dönüşüm” başlıklı sunumunda Enervis’in referans projeleri hakkında
bilgi veren Kipoğlu, “Verimliliği artırıcı faaliyetler ile enerji ithalatının önemli ölçüde
düşürülmesine katkı sağlayabiliriz” dedi.

Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanlarında, enerji piyasasının ihtiyaç duyduğu etüt, tasarım, projelendirme, danışmanlık, yatırım, servis ve bakım hizmetleri sunan Enervis, teknoloji ve dijital dönüşüm etkinliği Smart Future Expo’ya katıldı. Geleceğin akıllı teknolojilerinin ele alındığı zirvenin konuşmacıları arasında yer alan Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu, “Sanayide Enerji Verimliliği – Enerjide Dönüşüm” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Kipoğlu, Enervis’in referans projeleri hakkında bilgi vererek enerji verimliliğinin önemine dikkat çekti. 2000-2016 döneminde, enerji yoğunluğunda en fazla iyileşme görülen sektörün yüzde 42’lik iyileşme oranı ile sanayi olduğunu söyleyen Osman Kipoğlu, “Ancak tüm iyileşmelere rağmen, Türkiye enerjide dışa bağımlılığı yüksek olan ülkeler arasında yer alıyor. Ülkemizin 2023 yılı hedefleri arasında, birincil enerji tüketiminin yüzde 14 azaltılması da bulunuyor. Bu süreçte hepimize düşen görevler var. Özellikle verimliliği artırıcı faaliyetler ile enerji ithalatının önemli ölçüde azaltılmasına katkı sağlayabiliriz” dedi.

TESİSLER KENDİ ENERJİLERİNİ ÜRETMEYE ODAKLANMALI”

Yenilenebilir enerji kullanımının ve enerji verimliliğinin firmalara katkısına da değinen Kipoğlu, “Özellikle temiz üretim stratejisi ile birlikte ham madde ve enerjiyi daha az kullanmak, ekolojik faydalar sağlamanın yanı sıra işverenlerin maliyetlerini ciddi ölçüde düşürerek rekabet gücünü artırıyor. Enervis olarak kağıt – tekstil, gıda, kimya- petrokimya, binalar, ulaşım araçları, demir-çelik, camseramik başta olmak üzere pek çok sektör ve alanda özel verimlilik uygulamaları gerçekleştiriyoruz. Sanayide enerji verimliği uygulamaları kapsamında bugüne kadar 630 proje geliştirdik. Bir örnek vermek gerekirse tekstil sektöründe yaptığımız çalışmalarla yüzde 25 civarında enerji verimliliği sağlıyoruz. Üretim tesislerinin temel hedeflerinden biri, kendi enerjilerini üretmek olmalıdır. Bunu yaparak hem tesislerini enerji bağımlılığından kurtarabilir hem de üretimin ana maliyet kalemlerinden olan enerji maliyetlerini düşürebilirler” dedi.