Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

Exproof Boru Tesisatı Nasıl Yapılmalı?

Exproof.info

Kabloların kapalı tesisat içerisinden yapılması gerektiği durumlarda exproof boru tesisatı yapılmalıdır. Exproof boru tesisatı montajı işlemi sırasıyla. Öncelikle risk taşıyan, sonlandırma yapacağımız ekipmana en yakın bölgeye kadar (50-100cm civarı) IMC tip dişli manşonlu galvanizli elektrik borumuzu (IMC-202/IMC-202.H) sabitlenir. Ardından exproof paslanmaz özellikli kendinden erkek/erkek kaynaklı rakora sahip SPH25G veya FNN2-50 tip hortum setine bağlamak için BFF-2 tip Exproof boru rakoru (dişidişi) takılır. Bu sayede IMC borudan exproof paslanmaz spiral boruya geçmiş oluruz.

SPH25G veya FNN2-50 tip spiral borunun diğer erkek ucuna BMF-2 tip dişi/erkek exproof boru rakoru takarak dişi/dişi olan exproof düşey durdurucunun bir tarafına sabitliyoruz. EYS-2 Exproof düşey durdurucunun diğer dişi tarafını erkek hale getirmek için NP-2 exproof nipel takıyoruz. Nipel sabit dişli olduğu için sonlandırırken çevrilmez bu sebeple BMF-2 tip Exproof boru rakorunun dişi tarafı NP-2 nipel’ e erkek tarafı ise sonlandırılma yapılacak olan ekipmana takılır.

Bu örnek tesisatta kullanılabilecek exproof malzemeler aşağıdaki gibidir:

Polyester gövdeli exproof floresan armatür (psf-236/bay51-q36x2x / exel-2369)

Alüminyum gövdeli exproof floresan armatür (flx-236 / evfc-236 / flf-236)

Exproof pano (ejb / ajb / esa / gub tip)

Exproof irtibat kutusu (st-26 / sx-26 / bhd51)