Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

RADYASYON DAYANIMLI ANAHTAR-PRİZ KASALARI NERELERDE TERCİH EDİLMELİDİR?

ALİST

Nükleer tesisler başta olmak üzere, hastane gibi alanlardaki radyasyon tehlikelerine karşı çeşitli türde koruyucu ekipman ve malzemeler kullanılır. Çoğu zaman farkına varmadığımız X-Ray üniteleri gibi kontrol odalarında ise bu durumun ortaya çıkması ile gelişebilecek sağlık sorunlarının tamamıyla bertaraf edilebilmesi hayati önem taşır.

Gökçehan DEMİRKIR, Alist Limited Kurucu Ortağı

Günümüzde radyasyon etkisine karşı en etkin koruma yöntemi olarak kurşun panel bölmeler kullanılır. Çoğunlukla hastanelerde X-Ray cihazlarının olduğu odalarda gördüğümüz kalın kapılar ya da duvar kaplamaları bunlar arasında yer alır.

DUVAR GEÇİŞLERİ VE RADYASYON ETKİSİ

Çoğu zaman göz ardı edilen ise bu duvar geçişlerinde tercih edilen anahtar-priz kasaları radyasyona karşı ne denli koruma sunup sunmadıklarıdır. Birçok anahtar ve priz ürün grubu gerekli elektrik tesisat ihtiyacı için duvar geçişlerinden faydalanmaktadır. Tesisatın çekimi esnasında iki duvar bölmesi arasında gerekli izolasyon yapılmasına rağmen, anahtar-priz kasası yerleşimi için bir panç yardımı ile delik açılmaktadır. Bu deliğin içerisine yerleştirilen anahtar-priz kasası işte bu radyasyon dayanımını sağlayacak yapıda olması zorunludur.

STANDARTLAR NE DİYOR?

Uluslararası koruma standartları arasında yer alan RöV (X Işını Yönetmeliği) ve DIN 6812 uyarınca, hastaların sağlığının korunmasında uygulanması gereken yapısal korunma kriterleri arasına, priz ve anahtar kasalarının radyasyona dayanımlı priz kasaları ile yalıtımının sağlanması da geçtiğimiz günlerde eklendi.

Kaynak: alist.com.tr