Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

“BU DÖNEMDE YERLİ ÜRETİMİN ÖNEMİNİ DAHA FAZLA HİSSEDİYORUZ”

Günsan’ın CEO’su Francisco Gil Garcia ile anahtar-priz sektörünün geçtiğimiz dönemdeki ve bugünkü durumundan ve kişiselleştrilen ürünlerinden bahsettik.

Röportaj: Deniz Güldal

Anahtar-priz sektörünün geçtiğimiz dönemini ve mevcut durumunu nasıl görüyorsunuz?

Anahtar ve priz sektörü, inşaat sektörüyle içe içe bir sektör olması nedeniyle inşaat sektöründeki gelişmeler sektörümüze de doğrudan yansıyor. Dolayısıyla inşaat sektöründeki gelişmelere paralel olarak sektörümüzde de son 10 yılda önemli gelişmeler yaşandı. Teknolojinin ilerleyişi ile inovatif ve tasarım odaklı fikirlerin artık daha fazla öne çıktığını görüyoruz. Sektör oyuncuları da özellikle bu alanlara daha fazla yatırım yapmaya başladı. 2018 yılı ekonomik açıdan hemen hemen tüm sektörleri etkiledi. Özellikle döviz kurlarındaki ani değişiklikler maliyet artışına neden oldu ve bu dalgalanmalar piyasaları etkiledi. Ancak son dönemde yerli üretim vurgusuyla yapılan kampanyaların ekonomimize pozitif yönde yansımaları olacağını düşünüyoruz. Günsan olarak, 2018 tüm olumsuz gelişmelere rağmen önemli adımlar attığımız bir yıl oldu. Büyüme rakamlarımız da bunun önemli bir göstergesi. Yılın ilk yarısını iç pazarda yüzde 24 büyüme ile tamamladık ve yılı aynı oranlarda bir büyüme ile kapatacağımızı öngörüyoruz.

Akıllı ve kişiselleştirilebilen anahtar-priz ürünleriniz piyasada nasıl karşılandı, beklediğiniz tepkileri aldınız mı?

İçinde ilkleri barındıran Radius serimiz, kişiselleştirilme özelliğiyle ilgi görmeye devam ediyor. Pazarın geleneksel yapısını değiştiren ürünlerimize ilişkin olumlu yönde dönüşler alıyoruz. Hem tasarım hem de uygulama olarak içerisinde pek çok ilki barındırıyor. Yenilikçi elektrik ürünleri geliştirmek ve üretmek üzerine çalışmalarımıza tüm hızımızla devam edeceğiz.

Türkiye’nin son dönemdeki ekonomik durumuna bakıldığında sizin ne gibi önlemleriniz ve hedefleriniz var?

Son dönemin ekonomik koşulları tüm sektörleri önemli ölçüde etkiledi. Bu dönemde yerli üretimin önemini daha fazla hissediyoruz. Ancak biz üretimimize ve faaliyetlerimize ara vermeden devam ettik. Şirketlerin bu süreci göz önünde bulundurarak temkinli bir şekilde faaliyetlerine devam edeceğini düşünüyoruz. Üretimimizi, ihracatımızı, yeni pazar arayışlarımızı zorlu koşullara rağmen sürdüreceğiz.

Endüstri 4.0 ve dijitalleşmenin ışığında yaptığınız çalışmalar nelerdir?

Gelişen teknoloji ve trendler çerçevesinde elektrikçiler, satış noktasındaki iş ortaklarımız ve son kullanıcılarımızla olan iletişimimizde giderek daha fazla dijital araçlar kullanmaya başladık. 2019 yılında da dijitalleşme sürecinde yol almayı hedefliyoruz.

2019 yılında planladığınız ve Günsan olarak içinde bulunacağınız global projeler var mı?

Yeni ürün grupları özelindeki çalışmalarımız devam ediyor. Bu ürün gruplarıyla daha önce ulaşamadığımız ülkelere de hitap etmek istiyoruz. Hedeflerimiz doğrultusunda; ihracat kanalımızda faaliyette bulunduğumuz ülke sayısını 70’in üzerine çıkarmak ve bu ülkelerdeki ürün ihtiyacını karşılayacak yeni ürün gruplarını pazara sunmak istiyoruz. Afrika ve Ortadoğu pazarındaki yeni coğrafyalar ilgi odağımızda bulunuyor.

İnşaat sektöründeki yaşanan dalgalanmalardan sektör olarak yara almadan çıkmak için neler yapılmasını tavsiye edersiniz?

İnşaat sektörü, kendisine bağlı 200’den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep yaratan, Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri. İnşaat sektöründeki gelişmeler, inşaat ile ilintili olan diğer tüm sektörleri de yakından ilgilendiriyor ve etkiliyor. İnşaat sektörüne sunduğumuz kaliteli, güvenilir ve uygun fiyatlı çözümlerle sektörün çözüm ortağız. Ürün portföyümüzde yer alan alçak gerilim tesisatı ekipmanları olan elektrik anahtarı, priz, grup priz, şalt malzemesi, kompakt şalter, kaçak akım röleleri, sigorta kutuları ve aksesuarları ile son iki yılda bu alanda önemli atılımlar gerçekleştirdik. Bunların en önemlisi de İstanbul Yeni Havalimanı projemiz oldu. Yeni Havalimanı’nın aydınlatma güvenliği için 100 bin adede yakın ürün kullandı. Türkiye’nin önemli projelerinde yer almaya 2019 yılında da devam edeceğiz.

Akıllı ev sistemleri ve enerji tasarrufu alanında yaptığınız yatırımlardan ve AR-GE çalışmalarınızdan söz edebilir misiniz?

Akıllı evlerde aydınlatma kontrolü üzerine henüz çalışma aşamasında olan bir projemiz var. Son tüketici davranışlarının daha çok akıllı yaşam trendleriyle paralel ilerlediğini gözlemliyoruz. Projemizin itici gücü de bu oldu. Proje, eşleşmesi çok kolay ve evden çıkıldığında da rahatlıkla kontrol sağlayan bir sistem üzerine kurulu olacak. Diğer yandan enerji tüketimini azaltmaya katkıda bulunan enerji verimliliği gibi stratejik trendler üzerinde çalışıyoruz. Enerji verimliliği ürünlerinin karmaşık ve entegrasyon zorluğu yaşatmaması gerektiğine inanıyoruz ve bu bağlamda araştırmalarımız sürüyor. Üretimde yeni teknolojiler odağında ilerliyoruz. AR-GE çalışmalarına sektörün üzerinde pay ayırıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde bu konudaki yatırımlarımızı da yüzde 50 daha artırmayı hedefliyoruz.