Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

Federal Elektrik Türkiye’nin 910. Ar-Ge Merkezi Oldu

Federal Elektrik

Federal Elektrik, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Türkiye’ de 910. AR-GE merkezi olarak tescillendi. Alçak gerilim otomasyon ve şalt malzemeleri üretimi firmalarından olan Federal Elektrik, sektördeki tek yerli sermayeli üreticidir.

Kuruluşundan çok kısa bir sürede Türkiye’de ISO 9000 belgesini alarak ilk 70 kuruluş içinde yer almış ve I. Uluslararası Teknoloji-Kalite ve Üretim Sistemleri kongresinde (Belçika), üretimde TS-EN 9000 kalite güvence sistemini en iyi uygulayan firmalardan biri olarak “Kalite Ödülü”ne layık görülmüş, Federal markasının 50’den fazla ülkede kullanılmasını sağlamıştır. Bunun sonucunda da 2008 yılında “Federal” Dünya’da “tanınmış marka” olarak tescil edilmiştir. Alçak gerilim otomasyon ve şalt malzeme üretiminin dışında, mermer, aydınlatma ürünleri, doğalgaz sayacı imalatı konularında da Federal markası ile üretimi bulunmaktadır.

Genel Müdür Yardımcısı Mesut Nurdoğan; Bugüne kadar ilk hedefimiz her zaman Avrupa Standartlarının üzerine çıkan ürünler olmuş, hedefimize ulaşmak için de gerekli AR-GE birimleri 1990’lı yıllar başlarında oluşturulmuştur.  TÜBİTAK’a başvuru yaptığımız 30’a yakın projemizin tamamı onay alarak hayata geçmiştir.

2018 yılında 4 ayrı TÜBİTAK projesi kapsamında “Başarı Belgesi” ve Bakanlık tarafından da “Teknolojik Ürün Deneyim Belgesi” aldık. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ülkemize katma değer sağlayan ürünlerin oluşması için hedeflenen AR-GE Merkezi projesi bizim gibi AR-GE’ye yatırım yapan firmalar için bir fırsat oldu. Geçmiş deneyimlerimiz ve aldığımız başarılı projelerin oluşturduğu kültür ile Türkiye’ nin 910. AR-GE merkezi olduk.

AR-GE’nin tek başına yeterli olmadığının bilinci ile hareket edilmelidir. AR-GE merkezleri 5-10 yıllık planlar ve projeler ile hareket etmeli, en önemlisi bunu kar edilebilir ve katma değeri yüksek halde yürütmelidir. Bunu da marka imajı güçlü ve dağıtım ağı yeterli seviyenin üzerindeki firmalar sağlayabilir.

Federal Elektrik, Türkiye’de 100’ün üzerinde bayii ve 50’den fazla ülkede ürünlerinin satışını yapmaktadır. Aynı zamanda marka onayı ile 4000’e yakın ürün; yurtiçinde 21 farklı Enerji Dağıtım Şirketinin tamamında, yurtdışında ise 30’dan fazla elektrik idaresinde kullanılmakta ve tercih edilmektedir.

İhracatta Türkiye’nin ortalama kg başına değeri 1.4 USD seviyelerindeyken, bizim için 20 USD seviyesinde olmuştur. İleriye gitmemiz için yapacağımız AR-GE ve proje çalışmaları mevcudun üzerinde bir kapsamda olması gerekmektedir. Bu çalışmalar devletin çizdiği politikalar ve yol haritaları üzerinde kurulmalıdır. Aksi halde büyük projeler ve “inovatif” çözümler yabancı markalarında elinde olmaya devam edecektir.

Her sene ürün gamımıza yeni ürünler kazandırdık ve ürünlere yeni nitelikler ekledik. Yeni AR-GE Merkezimiz, sektörümüzün beklentilerinin yanı sıra akıllı ürünler, yeşil enerji ve enerji verimliliği konularında da çalışmalar yapmaya başlayacaktır. Ülkemize ve ekonomimize katkı sağlayamaya devam etmek, bizim için en büyük gurur kaynağıdır” dedi.