Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

Murata İle Akıllı Şebeke Hayata Geçiyor

Murata

Akıllı şebeke ve akıllı enerji terimleri bir süredir hayatımızın bir parçası ve gelişmiş dağıtım şebekesinin verimliliğini artırmak ve fazla enerji kullanımı farkındalığının kazanılması için ilerleme kaydediliyor. Bu kavramlar büyük ölçüde iletişimle ilgilidir. Bu, enerji sağlayıcısı, dağıtım ağları ve son tüketici arasındaki iletişimdir.

Mevcut formunda, akıllı şebeke konsepti tüketici sayacında sona eriyor ve tüketim rakamlarını otomatik olarak düzenli olarak okuyabiliyorlar. Akıllı ölçüm için güç hattı iletişimi (PLC) çok başarılı olmuştur, ancak tek bir standardın iletişim için uluslararası kabul görmüş bir yöntem haline geldiği görülmemektedir. Tüm zamanların en yüksek enerji maliyetleri ile tüketiciler elektrik masraflarını kontrol altına almak için elektrikli ev aletlerini kullanma konusunda daha bilinçli kararlar verebilirler. Dağıtım şirketleri için, elektrik talebinin tepe noktalarını ve kanallarını daha iyi yönetebilir ve dağıtım şebekesinin işletilmesindeki genel giderleri azaltabilirler. Akıllı şebekenin gelişmesindeki bir sonraki adım, şebekenin ulaşabileceği cihaz düzeyinde olabilmesi için tek bir cihazın bir ev ağ geçidi veya ‘enerji yönetim sistemi’ ile bağlanması veya yönetilmesi içindir. Bununla birlikte, böyle bir yaklaşım şu anda sadece bir ütopik rüyadır. Birçok fayda bu kavramdan kaynaklansa da bunu başarmak için bir takım aşılması zor faktörler vardır. Bu kısıtlamalardan biri, akıllı şebekenin ulusal düzeyde evrimleşmesinden kaynaklanmaktadır. Ulusal elektrik sağlayıcıları ve dağıtım şirketleri kendi iletişim protokollerini kurdu, ve böyle oluncada  cihaz üreticilerinin farklı iletişim protokollerini desteklemeleri zorlaştı. Akıllı şebeke için bir sonraki evrim adımında, enerji sağlayıcıları, cihaz üreticileri ve üçüncü parti organizasyonlarından çok çaba sarf edilmesi gerekecek ve böylece yatırım miktarı büyük olacak. Hedef, enerji tüketimini azaltmak ve enerji verimliliğini artırmaktır, bu yaklaşım elbetteki enerji sağlayıcılarının gelirlerini ve vergi gelirlerini hükümetler için de düşürecektir, bu nedenle bu yatırımın nasıl gerçekleşeceği konusunda hassas bir denge vardır.

Bununla birlikte, entegre bir enerji yönetim sisteminde (EMS) ilerlemenin şüphesi yoktur. Tüketicilerin mülkiyetinde olan böyle bir sistem, konutlarda veya ticaret ofislerinde olsun, bağlı tüm cihazların enerji tüketiminin yönetiminden sorumlu olacaktır. Mülkiyet içindeki aletleri kontrol edebildiği gibi, enerji sağlayıcılarının da onları kontrol etmesine izin verebilir. Yerel elektrik şebekesinin verimliliğini optimize etmek amacıyla, mevcut şebeke talebine bağlı olarak bir çamaşır makinesini başlatabilir, duraklatabilir veya durdurabilir. Yük talep kaynaklarının kontrolünü ele almak, elektrik sağlayıcıları için güçlü bir araçtır.

 

2009’da İngiltere’de nPower, cihaz üreticisi Indesit ile ortak olarak, 3.000 yerli buzdolabı için dinamik bir talep araştırması başlattı. Projenin amacı İngiltere’nin CO2 emisyonlarını 2 milyon ton azaltmak ve performansını etkilemeden her bir buzdolabının güç tüketimini kontrol ederek 220 Milyon pound dengeleme masrafını azaltmaktı.

Açıkçası, cihazdan enerji sağlayıcı kontrolünün hayalini gerçekleştirmek için çok fazla işbirliği olması gerekir. Hiç şüphe yokturki tüketiciler faturalarında tasarruf edebileceklerdir. Cihaz üreticileri, enerji yönetimi sistemleri üreticileriyle yakından çalışmalıdırlar. Enerji sağlayıcıları için, uçtan-uca bağlantıyı ve dinamik şebeke kontrolünü gerçeğe dönüştürmek için gereken devam eden yatırımları finanse etmek için, şebeke yük dengelemesi yoluyla elde edilen maliyet tasarruflarını kullanmaları gerekecek. Bu tür bir işbirliği girişimine örnek, İtalyan Energy@ Home’dır. 2012 yılında başlatılan ve İtalyan devleti tarafından finanse edilen enerji şirketi Enel, Telecom Italia ve cihaz üreticileri Indesit ve Electrolux’un yer aldığı proje, kısa bir süre önce cihazları ağa bağlamak için bağlantı protokollerini, standartlarını ve kamu enerji şebekesine açıkladı. Hem İtalya’da hem de Hollanda’da denemeler devam etmektedir.

Diğer işbirliği ortakları arasında Renesas, STMicro ve Freescale gibi büyük elektronik üreticileri yer alıyor.

Dünyanın en büyük akıllı ölçüm şebekesi olduğuna inanan Enel, İtalya genelinde 30 milyondan fazla akıllı sayaç kurdu ve daha etkin enerji fatura etme ve geliştirilmiş enerji talebi tahminleri ile yılda 500 milyon avroluk operasyonel tasarruf etti.

Tesislere dayalı enerji yönetim sistemleri ile gerçek bir akıllı şebekenin yapı taşları yavaş yavaş şekilleniyor. Yine de ortak bir standart henüz oluşturulmamıştır, ancak cihaz imalat sanayiinin destekleyebileceği farklı kablosuz ve kablolu protokol standartlarını bir araya getirmek için çeşitli girişimler yapmaktadır. Enerji yönetiminin hayallerini, evlerimizde ve ofislerimizde kullanımdaki gerçeğe dönüştürmek için gerekli adımlar hız kazanmaktadır.