Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

TÜRK PRYSMİAN KABLO ISO 45001 SERTİFİKASINI ALDI

Türk kablo sektörünün öncü firması Türk Prysmian Kablo, ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı denetimlerini tamamlayarak, sertifika almaya hak kazandı. Tüm aşamaları başarıyla geçen Türk Prysmian, Türk kablo sektöründe bu sertifikayı alan ilk firma olarak bir ilki gerçekleştirmiş oldu.

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün dünya çapında lideri Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Türk Prysmian, 28 Şubat-1 Mart tarihleri arasında SGS Turkey firması tarafından gerçekleştirilen denetimleri başarıyla tamamladı ve sertifika almaya hak kazandı. Hem Türk kablo sektöründe hem de Prysmian Gro- up içerisinde ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı belgesini alan ilk şirket olan Türk Prysmian, yine sektöründe bir ilk olarak 1990 yılında aldığı ISO 9001 (Kalite Yö- netim Sistemi) ve 1997 yılında aldığı ISO 14001 (Çevre Yönetim Standardı) Sertifikaları arasına bir yenisini daha eklemiş oldu.

YENİ STANDARTTA TEMEL DEĞİŞİKLİK, LİDERLİK ANLAYIŞI

ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı belgesi, liderlik anlayışına verilen önem ile öne çıkıyor. Bu standartla birlikte, tüm çalışanların iş güvenliği süreçlerini liderler önderliğinde sahiplenmesi ve benimsemesi gerekliliği ve ayrıca yönetim kademesinin, bu süreçlerde liderlik yapması üzerinde duruluyor. ISO 45001 standardı ile iş yerlerinde zorunlu politikalar, hedefler ve prosesler geliştirilerek, iş sağlığı ve güvenliği seviyesinin artırılması hedefleniyor. Bu standart ile her bir iş yerindeki tehlike ve risklerin belirlenmesi, bunların uygun şekilde ortadan kaldırılması ya da makul seviyeye düşürülmesi için planların hazırlanması gerekiyor.

“İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KRİTERLERİNE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ”

Kurumsal Yönetim İlkelerine uyumu ile öne çıkan Türk Prysmian Kablo, çalışanlarının rahat ve güvenli bir ortamda çalışmasını sağlamaya yönelik yapısıyla, ISO 45001: 2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası ile önceliğinin iş güvenliği olduğunu kanıtlıyor.

İş sağlığı ve güvenliği konusunda son derece hassas bir yapıda olduklarını ifade eden Türk Prysmian Kablo CEO’su Erkan Aydoğdu, “Fabrikamızda, ofislerimizde görevli her bir çalışanımızla birlikte işlerimizi, büyük bir heyecan ve istek ile sürdürüyoruz. Sektör lideri olmamızın da verdiği sorumluluk duygusuyla, attığımız her adımda iş sağlığı ve güvenliği kriterlerine büyük önem veriyoruz.