Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

“TÜRKİYE’DE İLK VE TEK YERLİ AKTİF HARMONİK FİLTRE ÜRETİMİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

“Güç kalitesini iyileştiren ürün, işletmelerdeki enerji kalitesinin sürdürülebilir ve sürekli olmasını sağlıyor. İşletmelerdeki elektronik cihazların doğru ve tam randımanlı olarak taahhüt edilen zamana kadar sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayarak cihazların ömrünü uzatıyor.” Elektra Elektronik Genel Müdürü Emin Armağan Şakar.

Elektra Elektronik’i diğer çözüm üreticilerden ayıran özelliğiniz nedir?

Elektra Elektronik olarak yaklaşık 40 yıl önce İstanbul Esenyurt’ta transformatör (trafo) üretmek amacıyla kurulduk. Transformatör üretimi ve enerji kalitesi alanındaki çalışmalarımızla yıllar içinde hızlı büyüme gösterdik ve 2010 yılından itibaren AR-GE’ye yaptığımız yatırımlarla öne çıkmaya başladık.

Trafo sektöründeki öncü ürünlerimize ek olarak 2015 yılı itibariyle yüksek teknolojili elektronik ürünlerin üretimine ağırlık verdik. Günümüzde transformatör, reaktör, sargılı elemanlar, enerji kalitesi ve güç elektroniği çözümleriyle Türkiye’de ve dünya genelinde inşaat, raylı sistemler, elektrik, elektronik, otomasyon, robotik, demir çelik, makine, vinç sanayi, asansör, aydınlatma, sağlık, savunma sanayii ve denizcilik gibi pek çok farklı sektöre hizmet veriyoruz. Transformatör ürün grubumuz içinde kontrol transformatörleri, izolasyon transformatörleri, oto transformatörleri ve medikal transformatörler üretiyoruz. Devlet destekli AR-GE projeleri ve öz kaynaklarımızla yürüttüğümüz çalışmalarımız sayesinde üretimini gerçekleştirdiğimiz orta ve yüksek gerilim filtreli kompanzasyon ürünleri, harmonik filtreleme çözümleri ve statik kontaktörlü hızlı kompanzasyon çözümlerimizle de dikkat çekiyoruz. Türkiye’de ilk ve tek yerli üretim olan aktif harmonik filtreleri üretiyoruz ve enerji kalitesi alanında dünyaya ileri teknoloji çözümler sunuyoruz. Üretim kapasitesi, çalışan sayısı ve ihracat oranı açısından Türkiye’de alçak gerilim trafo ve reaktör sektörünün lider firması konumundayız. 6 kıtada 60’a yakın ülkeye yerli ve milli trafo ve elektronik ürün ihracatı gerçekleştiriyoruz. Çin’e elektronik ürün satmayı başarabilen nadir Türk firmaları arasında yer alıyoruz ve Çin’de ofisimiz de bulunuyor. Avrupa ülkelerine ihracatımızı ise Almanya merkezli Elektra Power Quality adlı şirketimiz vasıtasıyla yapıyoruz. Türkiye’de alçak gerilim trafo ve reaktör sektöründe Amerika’ya ihracatı mümkün kılan UL Belgesi’ne sahip tek firma konumundayız ve Amerika’da da ofisimiz bulunuyor.

2019 yılını atılım yılı olarak ilan etmiştiniz. Bu konuyla ilgili ne gibi çalışmalarınız oldu?

Yurt dışı pazar payımızın ve iş hacmimizin her geçen gün hızla artmasıyla 2019 yılını “Atılım Yılı” ilan ettik. Bu doğrultuda İstanbul Esenyurt’ta kurulu fabrikamızda üretim hattını büyütme kararı aldık. Mevcutta 5 bin metrekare kapalı alanda aktif faaliyet gösteren fabrikamızın kapasitesini iki katına çıkaracak yatırım ve çalışmalarımız devam ediyor. 2019 sonunda büyüme ve yenileme çalışmalarının tamamlanması hedeflenen fabrikamızda daha güçlü Ar-Ge çalışmaları ile yeni nesil elektronik ürünler üretmeyi, test ve ölçüm faaliyetlerini kendi bünyemize almayı amaçlıyoruz. Üretim, depo takibi ve diğer bütün süreçleri buluttan takip etmeyi planlıyoruz. Yeni yatırımımızla birlikte bugün itibariyle yüzde 50 olan toplam ihracat oranımızı 2020 yılında yüzde 70’e çıkarmayı hedefliyor ve dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Atılım Yılı 2019’da TÜBİTAK ortaklı projelere de yoğunlaştık. Sanayi-üniversite iş birliği projeleri neticesinde 2020 yılında “Elektra Elektronik AR-GE Merkezi” olma sürecini başlatmayı planlıyoruz.

Türkiye’de ve dünyada içinde yer aldığınız projeler nelerdir?

Elektra Elektronik olarak ileri teknoloji ürünlerimiz ve çözümlerimizle yurtiçi ve yurtdışında önemli projelere katma değer sunuyoruz.

Türkiye’de İstanbul Yeni Havalimanı, hızlı tren projesi, Marmaray ve şehir hastaneleri; yurt dışında ise Çin demiryolları, Guangzhou atık su projesi, Sırbistan Elektrik İdaresi ve Rusya demir çelik fabrikaları öne çıkan referans projelerimizden sadece bazıları.

Elektrik, elektronik sektörünün son yıllardaki durumunu değerlendirir misiniz?

Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği’nin yayınlamış olduğu 2018 yılı faaliyet raporunu incelediğimizde sektörümüzün ihracatının geçtiğimiz yıl yaklaşık yüzde 7 değerinde artarak toplamda 11,5 milyar dolar olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Sanayi sektörleri arasında ilk 5 ihracatçı sektör olarak gösteriliyoruz. Elektrik-elektronik ürün grubunun en önemli ihracat kalemi olarak gösterilen transformatör ve endüktör ihracatının ise bir önceki yıla göre yüz- de 3 artarak 740 milyon dolar olarak gerçekleştiğini görüyoruz.

Enerji kalitesini artırmak için sunduğunuz çözümler nelerdir?

Endüstride ve ticari tesislerde elektriksel kirlilik anlamına gelen harmonik ve yüksek nötr top- rak gerilimi kaynaklı enerji kalitesi problemle- rinin önüne geçmeyi, iş kayıplarını ve üretim verimsizliklerini ortadan kaldırmayı hedefleyen markamız, bu doğrultuda yoğun AR-GE çalışmaları sonucunda Türkiye’de ilk ve tek yerli üretim olan aktif harmonik filtre üretimini gerçekleştirdi.

Mühendisliğini, tasarımını ve üretimini tamamen bünyemizdeki uzman mühendis kadro- muzla gerçekleştirdiğimiz bu ürünle, enerji kalitesi sorunları yaşayan firmalara yüksek katma değerli çözüm sunmayı hedefliyoruz. Dünya çapında sektördeki en yüksek performansa sahip aktif harmonik filtreleri üreten şirketlerden biri olan markamız, akredite test kuruluşlarında test edilip uluslararası standartlara uygunluğu tescil edilen bu ürünüyle Türk elektronik sanayisinin gerçek anlamda AR-GE gerçekleştiren sayılı firmaları arasında yer aldığını da bir kez daha kanıtlamış oldu.

Elektra Elektronik aktif harmonik filtreler, elektrik sistemlerinin güvenli ve stabil olmasının öncelikli ihtiyaç olduğu demir çelik, denizcilik, sağlık, tekstil, otomotiv ve bankacılık gibi sektörlerde enerji kalitesi açısından kritik önem taşıyor. Aynı zamanda elektrik şebekelerinde harmonik kirliliğin giderilmesinde büyük rol oynayarak düşük enerji kalitesinin sebep olduğu problemlerin de önüne geçiyor. Enerji şebekesinden sıklıkla etkilenen hassas üretim tesisleri, data centerlar, ofis binaları, alışveriş merkezleri gibi tesislerin yanı sıra rüzgar ve güneş santrallerinde de kullanılan bu yeni nesil ürün, değişken enerji yüklerinin yoğun olduğu işletmelerde akım ve gerilim kirliliklerini ortadan kaldırarak elektrik enerjisinin güvenli ve sürekli arzına olanak sağlıyor. En güncel ekipmanlar ve en yeni teknolojiyle üretilen Elektra Elektronik aktif harmonik filtreler, muadillerine göre daha az enerji harcıyor. Güç kalitesini iyileştiren ürün, işletmelerdeki enerji kalitesinin sürdürülebilir ve sürekli olmasını sağlıyor. İşletmelerdeki elektronik cihazların doğru ve tam randımanlı olarak taahhüt edilen zamana kadar sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayarak cihazların ömrünü uzatıyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Elektrik enerjisini verimli kullanmak için enerji iletim hatlarının ve şebekenin gereksiz yere yüklenmesine sebep olan ve kayıpları artıran reaktif gücü minimum seviyede tutmak gerekiyor. “Reaktif güç kompanzasyonu” adı verilen bu işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştiremeyen üretim tesislerinde, ihtiyaç duyulan aktif elektrik enerjisinden hariç olarak elektrik sistemi şebekeden düzensiz olarak güç çekiyor. Sürekli olarak çekilen ve tüketilmeyip üretim tesisine geri gönderilen bu reaktif enerji sonucu kaybedilen milli kaynaklar nedeniyle bu bedel işletmelere ceza olarak yansıtılıyor. Bu cezaya ise “reaktif güç cezası” deniyor. Elektra Elektronik olarak değişken elektrik enerjisi yüklerine sık rastlanılan otomotiv, beyaz eşya gibi sektörlerde kritik önem taşıyan reaktif güç kompanzasyonunu sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilen aktif harmonik filtreler sayesinde işletmelerin yüksek meblağlarda reaktif güç cezası ödemelerinin önüne geçiyoruz.