Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

Yeni Nesil Pano İçi Sıcaklık Kontrolörlerinin Yapay Zeka İle Hızlı Kurulumu

Omron

Omron, ilk pano içi sıcaklık kontrolörü serisi olan E5ZN serisini (22,5 mm genişlikte 2 döngü) 2001’de piyasaya sürdü. 2006’da bu seriyi, daha iyi bir kontrol performansına sahip olan ve daha az yer kaplayan EJ1N serisi (31 mm genişlikte 4 döngü) izledi. NXTC serisine en son eklenen ise insan müdahalesi gerektirmeden optimal ve otomatik sıcaklık kontrolü sağlayabilecek şekilde tasarlanmış yeni nesil akıllı cihazlar olmuştur. Hatta artık bu alanda uzmanlar tarafından yapılan tüm ayarlamalar, Yapay Zeka kullanılarak otomatik hale getirilecektir.

Geçtiğimiz yıl E5_D serisinin piyasaya sürülmesinin ardından Omron, Yapay Zekaya (AI) sahip yeni NX-TC serisinin tanıtımı ile sıcaklık kontrolörü portföyünü genişletmeye devam ediyor. Çoklu döngüye sahip uygulamalar için tasarlanmış bu akıllı kontrolörler, pano içi kurulumu kolaylaştırıyor.

ADAPTİF KONTROL ALGORİTMASI

Standart sıcaklık kontrolörleri ile ilk çalıştırmadaki PID ayarlarının tanımlanması için çok zamana ihtiyaç duymanızın yanı sıra bu alanda uzun yıllar deneyim sahibi olmadan optimum ayarlamaları yapmak oldukça zordur. Bu sebeple Omron, “adaptif kontrol teknolojisi” ile NX-TC Serisini geliştirmiştir. Bu seri, kontrol altındaki süreçte gerçekleşen değişimleri otomatik olarak algılar ve PID’yi buna göre uyarlar. Sonuç olarak ince ayarları mükemmel bir şekilde yapılmış PID algoritması ve ultra kararlı sıcaklık kontrolü sağlanır.

PAKETLEME MAKİNELERİNDE MÜKEMMEL AMBALAJLAMA SICAKLIK KONTROLÜ

Konvansiyonel bir ambalajlama makinesindeki sıcaklık sensörleri genellikle ısıtma çubuğunun çene yüzeyinden oldukça uzak bir konuma yerleştirilir. Bu durum, çene yüzeyi sıcaklığı ile gerçek kontrol sıcaklığı arasında bir farka neden olur. Bu sıcaklık farkı ve bundan kaynaklanan sayı veya ambalajlama hataları, paketleme hızıyla doğru orantılı olarak artar. Bu durum, daha ince paketleme malzemeleri ile de doğrudan ilişkilidir.

NX-TC serisi bu sorunu, şu yaklaşımı kullanarak çözer:
-Daha hızlı algılama işlevine sahip özel sıcaklık sensörü modelleri, sensörün çene yüzeyine yakın yerleştirilmesini sağlar.
-Otomatik filtre ayarı gibi özel olarak geliştirilen gömülü algoritmalar, sıcaklık değişimlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olarak daha iyi ambalajlama kalitesi sunar.

KALIP MAKİNELERİNDEKİ SICAKLIK DEĞİŞİMLERİNİ EN AZA İNDİRME

Su soğutmalı ekstrüzyon kalıp makinelerinde çıkış hızını artırmak genellikle ekstrüzyon malzemesi bileşimi ve suyu soğutma gibi çeşitli faktörler sebebiyle sıcaklık değişimlerine yol açar. Bu durum, operatörün ürün kalitesini istikrarlı tutmak için devamlı olarak valf ayarı yapmasını gerektirir. Kaliteyi korurken yüksek hızlı üretim sağlamak ise oldukça zordur. Ancak artık değil! NX-TC’de bulunan su soğutmalı çıkış ayarı fonksiyonu, sıcaklık değişimlerini en aza indirir ve kaliteyi korurken üretim kapasitesini artırır.

ÖZELLİKLER

-İki boyut seçeneği mevcuttur: NX-TC2 (12 mm genişlikte 2 döngülü model) ve NXTC3 (24 mm genişlikte 4 döngülü model)
-T/c ve Pt100 sensörleri için üniversal giriş (K, J, T, E, L, U, N, R, S, B, C/W, PL II, Pt100/ JPt100).
-Kontrol çıkışı tipi: Gerilim çıkışı (PNP 24 VDC/21 mA/nokta), Doğrusal akım çıkışı(0/4, 20 mA)
-Kontrol yöntemi: ısıtma ve/veya soğutma (modele bağlıdır)
-Yük/SSR tanısı mevcuttur (modele bağlıdır)
-Fieldbus bağlantısı: Ethernet IP ve Ether-CAT (iletişim kuplörü kullanarak)