Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

“Yıl Sonuna Kadar Scara Tipi Robotumuzu Piyasaya Sunacağız”

Hamle Mühendislik

2002 yılından bu yana endüstriyel elektrik ve otomasyon sektörüne yönelik projeler üreten Hamle Mühendislik, Gebze Teknik Üniversitesi’nin düzenlediği Teknoloji Fuarı’nda, geliştirdikleri Delta tipi robotu müşterilerin beğenisine sundu. Markanın yeni dönem hedefleri ve son dönem projeleri hakkında bilgiler veren Hamle Mühendislik İdari İşler Müdürü Kadir Tiryaki, yıl sonuna kadar SCARA tipi robotu piyasaya sunacaklarını söyledi.

2018 sizin için nasıl geçiyor ve 2019 yılı iş planlarınızdan bahseder misiniz?

Robot geliştirme vizyonumuz 2015 yılından 2020 yılına kadar planlanmış bir süreci içeriyor. Bu süreç içerisinde 2018 yılını robotlarımızın endüstride uygulama yılı olarak öngördük ve hedeflerimizde bir şaşma beklemiyoruz. Bu yıl için hedefimiz 6 eksenli robotumuzun endüstriyel uygulamalarını gerçekleştirmekti bu hedefe ulaşmanın yanında bu fuarda ilk defa sergilediğimiz Delta tipi robotumuzu da bu yıl projelerimizde kullanarak hedeflerimizin önüne geçmek istiyoruz. 2019 yılı robotlarımızın endüstride yaygınlaştığı bir yıl olacak ve aynı zamanda robot geliştirme çalışmalarımız da hız kesmeden devam edecek. 2020 yılına kadar da 6 eksenli kol tipi, Paletleme (Palletizer), SCARA ve Delta robotların en sık kullanılan erişim ve ağırlık kapasitelerindeki modellerini geliştirerek Türk sanayicisinin kullanımına sunacağız.

AR-GE yapılanmanızdan bahseder misiniz?

Hamle Mühendislik 20 yıldır endüstri, otomasyon ve robotik üretim tesisleri geliştiren bir firma. Doğal olarak proje tecrübemiz güçlü. Üretim robotları entegre projesi çerçevesinde 2015 yılında robot üretimine karar verdik. İlk olarak AR-GE merkezi kurmalıydık ve bu kararımız çerçevesinde 1 Ocak 2018 itibariyle Bilişim Vadisi’nde faaliyetlerimize başladık. Şu anda Bilişim Vadisi’nde Türkiye’nin robotik dönüşümüne hizmet edecek robotlarımızı geliştiriyoruz. Bilişim Vadisi projesinin robot projemiz ile eşzamanlı şekilde devreye girmesini, Atak Robot adına gerçekten bir şans olarak değerlendiriyoruz.

Bu vesile ile böyle bir teknoloji geliştirme merkezini ülkemize kazandıran tüm yöneticilerimizi, bu projenin Türkiye’de sanayinin kalbi olan Gebze’de hayata geçmesine vesile olan tüm paydaşlara ve en başından beri çözüm odaklı çalışan Bilişim Vadisi yönetici ekibine teşekkür etmek istiyorum.

Projelerinizde devletten destek alıyor musunuz?

Robot üretmeye karar verdiğimizde, geçmişteki benzer deneyimleri de araştırıp neden devamlılığın gerçekleşmediğini sorguladık. Bizim tespitlerimize göre kısa vadeli hedefler ve markalaşmayı göz ardı ederek başlayan çalışmalar, tek bir modelde üretim gerçekleşse de üretimin devamlılığını sağlayamadılar.

Belirttiğim gibi robot üretim projemiz 5 yıla yayılan entegre bir projedir ve ilk attığımız adım devletimizin teknoloji geliştirmeye sağladığı destekleri sürekli takip ederek, projemize uygun desteklerden etkin olarak faydalanmamızı sağlayacak proje departmanımızı kurmaktı. Nitekim ilk prototip denememizde MARKA (Doğu Marmara Kalkınma Ajansı) desteği ile üretildi, halihazırda KOSGEB, TÜBİTAK ve diğer kurumlar nezdinde projeler hazırlıyor ve mevcutta yürüttüğümüz projeler ile teknoloji desteği sağlayan bu kuruluşlar ile sürekli iş birliği halinde devam ediyoruz. Desteklerin yanında özellikle Doğu Marmara Kalkınma ajansı ile Robotik sektör kümelenmesi çerçevesinde de etkin iş birliğimiz mevcut. Geçen yıl hazırladığımız “Teknik Eğitime Yönelik Robotik Farkındalık” konulu proje önerileri ile ajansın çalışmalarına katkı verdik ve iş birliklerimiz devam ediyor. Benzer şekilde TÜBİTAK nezdindeki sektörel çalışmalara etkin olarak katılmaya dikkat ediyoruz.

Türkiye’de robot kullanımını ve tutumları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkemizde robot sektörüne son dönemde çok yüksek bir talep var. Fakat maliyetler çok yüksek olduğundan dolayı firmaları yatırım yapma konusunda düşündürüyor. Büyük kurumsal firmalar, robotlu üretimi desteklerken, orta ölçekli firmalar daha temkinli yaklaşıyor. Yine önümüzdeki yıllarda sistemlerine entegre etme konusunda fiyat alıyor, araştırma yapıyor ve değerlendiriyorlar. Firmaların araştırmaları genel olarak robotlu üretimin, kapasite ve üretim hacimlerini nasıl artıracağı yönünde oluyor. Bu konuyla ilgili bizim de çalışmalarımız mevcut.

Üniversite ve sanayi iş birliği konusunda çalışmalarınız var mı?

Robotlu üretime geçişi yavaşlatan bir etken de sektörün ihtiyacı olan kalifiye personel tedarikinde yaşanan sıkıntı, bu hem robotik üretim tesislerinin kurulumu noktasında hem de devreye alma sonrası robotik üretimde çalışacak personelin eğitimi hakkında yaşanan bir sorun. Biz Hamle Mühendislik olarak gerek bölgemizdeki meslek liseleri gerekse meslek yüksekokulları ile iş birlikleri yaparak, yeni yetişen gençlerin güncel teknolojili ürünler ile eğitimler alması için projeler geliştiriyoruz. Bu çerçevede geçtiğimiz yıl 2 meslek lisesi ile yürüttüğümüz eğiticilerin eğitimi ve saha ziyaretleri ile oldukça başarılı neticeler aldık.

İş gündeminizde neler var?

İş gündemimizde, şu anda sergilediğimiz robotun saha uygulamasını gerçekleştirmek ve yıl sonuna kadar SCARA tipinde robotumuzu da üretmek var. Müşteri beğenisine sunduğumuz ürünlerle ilgili hizmet vermeye devam edeceğiz. Biz Türk sanayiinin gelişmesi ve dijital dönüşümünü gerçekleştirmesi için elimizden geleni yapmaya hazırız ve bu çerçevede kendimizi sürekli geliştiriyoruz. Ürettiğimiz kaliteli robotlar ile Türk malı robotların dünya ölçeğinde kabul göreceğinden şüphemiz yok, diğer yandan yaşanmakta olan dijital devrim, geleceğin robotlarını ve yeni üretim metotlarını geliştirecek ekipte bu proje ile yetişecek.

Nasıl dönüşler alıyorsunuz?

Şu an için sektörde robotlu üretime karşı büyük bir ilgi gösteriliyor, projemiz ilerlerken bu ilginin yatırımlara yansıyacağını öngörüyoruz.

Türkiye son yıllarda özellikle askeri alanda ciddi teknolojik başarılar elde etti, özellikle fuarlarda robotumuza gösterilen ilgi toplumumuzun aynı başarının farklı alanlarda da yaşanmasını talep ettiğini gösteriyor. Biz de çalışmalarımızda bu ilgiye layık olmaya ve Türkiye’ye yakışacak teknolojileri geliştirmeye özen gösteriyoruz.