Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

AYDINLATMA ALTYAPISINI KULLANABİLEN YÜKSEK HIZLI KABLOSUZ İLETİŞİM

Signify (Euronext: LIGHT), piyasada bulunan, dünyanın en hızlı, emniyetli ve güvenilir LiFi sistemlerini içeren yeni LiFi sisteminin gerçekleştirdiği lansmanla duyurdu. Aydınlatma ve telekomünikasyon dünyasının çizgilerini birleştiren Signify, ürün gamını Trulifi markasıyla sunuyor. Trulifi, mevcut ve gelecekte piyasaya sürülecek olan profesyonel armatürleri kullanıyor.

Trulifi, işyerlerinde kullanılan geleneksel birçok kablosuz teknolojinin sunduğunun çok daha ötesinde hızda, son derece güvenli, iki yönlü bir kablosuz iletişim sağlamak için radyo dalgalarını (WiFi, 4G/5G, Bluetooth vb.) kullanmak yerine ışık dalgalarından yararlanıyor. Böylelikle radyo spektrumundaki artan tıkanıklığın üstesinden gelen Trulifi, radyo frekanslarının iyi çalışmadığı, hiç çalışmadığı veya kullanımına izin verilmediği alanlarda bile son derece hızlı bir kullanım imkânı sunuyor.

Trulifi, Philips armatürlerine eklenmiş veya uyarlanmış optik kablosuz alıcı-verici teknolojisini kullanıyor. Bu sayede müşteriler, mükemmel ışık ve kablosuz bağlantı elde etmek için mevcut aydınlatma altyapılarını söküp değiştirmek zorunda kalmıyor. Yeni ürün gamı, toplantı odaları ve ofis katları gibi geniş alanlarda, saniyede 150 Megabit (Mbps) veri aktarım hızına kadar kablosuz bağlantı sağlayan Trulifi özellikli armatürlerden oluşuyor. Kullanıcıların serbestçe dolaşmalarına olanak sağlayan Trulifi özellikli armatürler arasındaki her geçiş ise kusursuz olarak sağlanıyor. Trulifi, aynı anda 30 adet 1080p HDTV filmi izlemeye yetecek kadar hızlı bir veri aktarım kapasitesi sunuyor. LiFi sinyalini almak için dizüstü bilgisayara takılı olan USB erişim anahtarı, verileri bağlı olduğu armatüre geri göndererek aynı zamanda bir verici işlevi de görüyor. Trulifi ürün gamında ayrıca, cihazları birbirine bağlamak için kablosuz bağlantı görevi gören, 250 Mbps’ye kadar çıkan ve sabit “bir noktadan diğer noktaya” ulaşan bir sistem bulunuyor. Potansiyel uygulamalar arasında yer alan endüstriyel tesisler, radyo frekansı (RF) tabanlı iletişime izin verilmeyen hastaneler veya büyük veri dosyalarının güvenli ve hızlı bir şekilde gönderilmesi ve alınması gereken durumlarda yani RF’nın bulunduğu ortamlarda robotların veya makinelerin bağlanması yer alıyor. Signify İnovasyon Bölümü Başkanı Olivia Qiu, “Trulifi, yeni ve hızla büyüyen pazarlara olan yönelimimizde ışığın potansiyelini ortaya çıkarma stratejimizi en iyi şekilde gözler önüne seriyor. Global pazarlardaki varlığımız, kurulu sistemimizin büyüklüğü ve kapsamlı endüstri bilgimiz sayesinde, mevcut ve yeni müşterilerimizin çok rekabetçi bir fiyatla güvenilir, güvenli, yüksek hızlı kablosuz iletişime sahip olmak için aydınlatma altyapılarını kullanmalarına yardımcı olacağız. Artık ışığın olduğu her yerde kablosuz iletişim mümkün” dedi. Signify Türkiye CEO’su Eran Görgen, “Signify Türkiye olarak; global arenada çok talep aldığımız yeni ürünümüz Trulifi’ı Türkiye pazarında da hizmete sunmak için hazır olduğumuzu özellikle belirtmek isteriz. Talep eden müşterilerimiz için bu inovatif teknolojimizi Türkiye’de de hayata geçirmek için var gücümüzle çalışıyor ve büyük heyecan duyuyoruz” dedi.

 

TRULİFİ’IN AVANTAJLARI VE KULLANIM DURUMLARI

GÜVENİLİR:

Trulifi, ağın aşırı yüklenme sorunlarını aşarak, yoğun zamanlarda bile stabil bant genişliğini garantiliyor. LiFi spektrumu, radyo spektrumundan 1.000 kat daha büyük olduğundan, bu spektrumun tükenmesi gibi bir durum artık söz konusu değil. Trulifi, çok sayıda kiracının bulunduğu binalar, istasyonlar, havaalanları ve konserler gibi halka açık ve yoğun alanlar için ideal. Trulifi, bazı okullar, hastaneler, uçaklar, endüstriyel tesisler vb. radyo frekanslarına izin verilmeyen veya diğer makinelerle etkileşime neden olabilecek yerlerde verimli bir şekilde çalışıyor. Ayrıca, yeraltı gibi radyo frekanslarının iyi çalışmadığı veya hiç çalışmadığı alanlarda da kullanılabiliyor.

EMNİYETLİ:

Trulifi, kablolu iletişim kadar güvenilir ve verilerin emniyetli bir şekilde saklandığı uygulamalar için idealdir; örneğin finansal kurumların destek birimleri, devlet hizmetleri, denetim ve denetim ekipleri gibi geçici çalışanlar.

AES 128 şifrelemesi kullanan Trulifi için bir USB erişim anahtarı gerekir. Işık dalgaları duvarların içinden geçemediğinden, tasa- rımsal olarak da bir güvenlik katmanına sahiptir.

HIZLI:

LiFi, diğer radyo iletişim sistemleriyle etkileşim yaşamadığından stabil bir hızı garantileyebilen tek kablosuz teknolojidir.

İKİ YENİ MÜŞTERİ

Signify bugün iki yeni Trulifi müşterisi olduğunu duyurdu Polonya ve Romanya’nın en büyük kurumsal yatırımcısı ve ofis sahibi Globalworth,, kurumsal müşterileri için güvenilir ve ekstra güvenli iletişim sağlamak adına Polonya’nın Varşova şehrinde bulunan Spektrum Tower’daki kendi ofisine ait üç toplantı odasına 18 Trulifi özellikli Philips armatürün kurulumunu gerçekleştirdi. Belçika’daki bir pazarlama ve iletişim ajansı olan Claerhout Communication Campus, Trulifi’yı, Gent’teki ofisinde, şirket tarafından ve müşterilerinin kullandığı büyük bir toplantı odasında bulunan dört bağlantılı Philips LED armatüre uyarladı.

Konuyla ilgili konuşan Claerhout Communcation Campus İş Geliştirme Müdürü Christoph Ruys ise, “Yüksek çözünürlüklü görüntüler, çizimler ve büyük veri dosyaları üzerinde çalışmayı mümkün kılabilecek, kaliteli ve enerji verimliliği sağlayan bir aydınlatma ve kablosuz bağlantı çözümü istiyorduk. Önceleri çalışanlarımıza ve müşterilerimize sunduğumuz 5 Mbps’ye kıyasla büyük bir sıçrama elde ederek 150 Mbps’ye ulaşmayı başardık. Bir aydınlatma noktasından diğerine sorunsuz bir şekilde geçiş sağlandığı için de LiFi kapsama alanı içinde serbestçe dolaşabiliyoruz. Şifrelenmiş olmasına ek olarak, ışık duvarlardan geçemediği için Trulifi ekstra bir güvenlik katmanı daha sunuyor; yani odada olan odada kalıyor. Bu teknoloji gerçekten de oyunun kurallarını baştan yazıyor” dedi.

Globalworth Ticari Direktörü Grzegorz Strutyński, “Trulifi gibi bir modern teknoloji ürününü ofis binalarına ve iş yerlerine enteg- re edebilmek, kiracıları çekmek ve bir mülkün değerini artırmak için rekabette büyük bir avantaj sağlıyor. Bir mülk sahibi olarak, müşterilerimize birinci sınıf çözümler sağlamaya odaklanıyoruz. Ayrıca, piyasadaki en son teknolojileri araştırmak ve test etmek zorundayız. Gayrimenkul endüstrisi için yeni standartlar belirleyen Signify’ın Trulifi teknolojisini Orta Doğu Avrupa’da uygulayan ilk şirket olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.