Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

DÜNYANIN EN KÜÇÜK 32.768 HZ MEMS REZONATÖRÜ

MURATA

Murata, IoT ve giyilebilir cihazlarının boyut ve güç tüketimini azaltmaya yönelik önemli bir katkı yapması beklenen, dünyanın en küçük 32.768 kHz MEMS rezonat. rünü (WMRAG serisini) geliştirdi.

IoT için dijital cihazlarda kullanım için daha az elektrik gücü tüketen, küçük boyutlu ve uzun çalışma sürelerinin pazar başarısı için gerekli olduğu giyilebilir uygulamalar için talep artıyor. Birçok modern cihaz doğru zamanlamaya dayandığından, zamanlama sinyalleri sağlamak için sürekli çalışması gereken düşük güç tüketimi rezonatörlerine artan bir ihtiyaç var. Minyatür MEMS teknolojisine dayanan yeni rezonatörler, -30 ila 85 ° C çalışma aralığında <160 ppm sıcaklık kayması ile kararlı frekans özellikleri sergiler. İlk frekans doğruluğu, daha sofistike (ve pahalı) bir kristal rezonatörden beklenen seviyede ± 20 ppm’dir. Dahili bir 6.9pf kapasitör, referans saat sinyalini üreten devre için gerekli bileşenleri azaltır, böylece tasarımcılara çözümlerini tasarlamalarında daha fazla esneklik sağlamanın yanı sıra gerekli alanı azaltır. Sadece 0,9 x 0,6 x 0,3 mm (G x L x Y) ölçülen yeni MEMS rezonatörü, 1,2 x 1,0 x 0,3 mm ölçülen geleneksel 32,768 kHz kristal rezonatöründen% 50 daha küçüktür. Silikon bazlı ambalajlarda (WL-CSP) olan rezonatör, homojen yarı iletken malzemeden yapılmış bir IC’ye tamamen entegre edilebilir. Yeni rezonatör, 75 kΩ düşük ESR değerine dayanarak IC kazancını azaltarak kararlı referans sürücü sinyalleri üretir. Murata’da yapılan dahili testler, cihazın geleneksel 32,768 kHz rezonatörlere kıyasla güç tüketimini% 13 azalttığını gösteriyor.