Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

Endüstri 4.0 İçin Kesintisiz Güç Kaynakları

Kerem KÖKEL, Endüstriyel Elektronik Ürün Grubu Yönetmeni, Phoenix Contact Türkiye

Phoenix Contact’ın tescilli “IQ Teknolojisi” şarj parametrelerini duruma göre uyarlayarak servis ömrünü maksimuma çıkarıyor.

Endüstriyel Ethernet’e Entegre Edilebilen Haberleşme Özellikli Akıllı 24VDC UPS

Elektrik kesintisi durumunda makine veya ekipmana enerji temininin zorunlu olduğu durumlar vardır. UPS’ in haberleşme yeteneği bu gerekliliğin sağlanmasında önemli bir rol oynar. Yeni Quint DC UPS, Endüstriyel Ethernet’e bağlanan ilk akıllı ve ağ özellikli kesintisiz güç kaynağıdır.

Besleme voltajının dalgalanması veya arızası genellikle proseste kesintiye neden olur. En kötü senaryoda tüm tesisin arızalanmasına neden olabilir. Kesintisiz güç kaynakları veya kısaca UPS’ler bu kesinti sürelerini önlemek için birçok endüstri sektöründe kullanılmaktadır. Bu tip bir çözüm üç fonksiyonel üniteden oluşur; güç kaynağı, UPS’in kendisi ve akü. Güç kaynağı, şebeke gerilimi mevcut olduğu sürece yüke enerji sağlar. Şebeke kesilirse UPS devreye girer ve aküye geçiş yapar, böylece bağlı yükler kesintisiz olarak beslenmeye devam eder. Gerekli güç akü tarafından sağlanır.

Endüstriyel Ethernet’e Bağlanmak İçin Arayüzleri Kullanma

Söz konusu Endüstri 4.0 olunca, UPS sistemi hakkında her daim bilgi sahibi olmak sık dile getirilen bir ihtiyaçtır. UPS sistemlerini ağa entegre etmek gerçek zamanlı erişim imkanı yaratır. Bu, örneğin offshore sistemlerindeki gibi pahalı bakım çalışmalarının daha etkin şekilde planlanabileceği veya haberleşme arayüzü üzerinden uzaktan erişim yoluyla gerçekleştirilebileceği anlamına gelir. İşletmeciler sistemin durumuyla ilgili sürekli güncel tutulduğu için enerji tedarik güvenilirliği artmış olur.

Phoenix Contact’ın tescilli “IQ Teknolojisi” şarj parametrelerini duruma göre uyarlayarak servis ömrünü maksimuma çıkarıyor. Aküden ve UPS sisteminden gelen tüm veri ve bilgiler, dünyanın herhangi bir yerinden, herhangi bir zamanda, entegre Endüstriyel Ethernet arabirimleri aracılığıyla izlenebiliyor.

UPS Profinet, Ethernet/IP veya EtherCAT arabirimleri üzerinden 2 ethernet portu aracılığıyla daisy-chain entegrasyonu yoluyla mevcut ağlara kolayca entegre edilebiliyor. İlgili tüm bilgiler otomasyonunuzdaki üst düzey kontrolörlere aktarılıyor. PC Worx, TIA Portal, Studio 5000 RSLogix Designer ve Twincat: Mevcut ağlara entegrasyonda yardımcı olmak için mühendislik araçlarına yönelik fonksiyon blokları ve cihaz açıklamaları mevcuttur.

“IQ Teknolojili” Akıllı Akü Yönetimi

Benzersiz “IQ teknolojisi” sayesinde akünün en verimli şekilde kullanılması sağlanarak uygulamanız güvenilir bir şekilde beslenir. Akıllı Quint DC UPS, bağladığınız akü ile haberleşir. Bu, akü rezervinin mümkün olan en verimli şekilde kullanılmasını sağlarken, sisteme de stabil bir besleme sağlar. Bu teknolojiden yararlanmak için kullanıcının tek yapması gereken donanımı kurmaktır. UPS modülü enerji depolama cihazını otomatik olarak algılar, akü tipine ve ortam sıcaklığı gibi genel parametrelere dayanarak şarj karakteristiğini optimize ediyor. IQ Teknolojisi sayesinde, kullanıcı akünün durumu hakkında sürekli olarak bilgilendirilmektedir. UPS, ay cinsinden akünün kalan ömrünü ve dakika cinsinden kalan tampon süresini güvenilir şekilde belirliyor. Bu, endüstriyel PC’lerin enerji kesintilerini, zamansız veya yanlışlıkla kapatılmasını önlüyor. Sistemdeki bakım çalışmaları çok daha etkin şekilde planlanabiliyor. Kalan ömür beklentisi röle kontak çıkışı veya Endüstriyel Ethernet arayüzleri üzerinden kontrolörlere bildirilebilir, bu sayede bakım çalışmaları daha iyi planlanabiliyor.

Otomatik Akü Algılama

Phoenix Contact’ın ürün gamında VRLA, VRLA-WTR ve Lityum İyon (LiFePO4) gibi farklı akü tipleri mevcuttur. Quint DC UPS, kendisine bağlanan akü tipini ve kapasitesini otomatik olarak tanıyor. Akü teknolojisine, boyutuna ve ortam koşullarına bağlı olarak, UPS otomatik olarak optimum şarj özelliğini seçer ve akü ömrünü önemli ölçüde uzatır.

Bunun için hiçbir özel ayara gerek yoktur, UPS bu işlemi otomatik olarak yapar, bu da montajı basitleştiren bir husustur.

Enerji izleme fonksiyonuna hem çıkış akımı hem de çıkış gerilimi dahil edilmiştir. Ek olarak, sistem manüel olarak devreye girebilir veya devreden çıkarılabilir, bu da sistem verimliliğini daha da artırıyor.

Quint DC UPS, halihazırda piyasadaki en güçlü 5A akü şarj cihazı ile donatılmış olup, aküyü yüzde 20’ye kadar daha hızlı şarj etmeyi mümkün kılıyor. Ayrıca yük önceliklendirme özelliğini de içeriyor. UPS, yük çıkışında her zaman yeterli miktarda enerji bulunması ve kalan enerji ile pilin hızlı bir şekilde şarj edilmesini sağlayacak şekilde kontrol ediliyor, bu da yüksek sistem sürekliliği sağlıyor.

Bir Endüstriyel PC’nin Beslenmesi

Endüstriyel PC’leri doğrudan UPS’ e bağlamak için USB arayüzü olan modeller mevcuttur. UPS üzerinde bulunan özel PC modu sviç ayarı seçildiğinde Endüstriyel PC akü gerilimi bitmeden önce kontrollü şekilde kapatılır (windows shut-down). Şebeke gücü geri geldiğinde Endüstriyel PC otomatik olarak yeniden başlatılır. Quint DC UPS üzerindeki sviç ayarı “PC Mode”a getirildiğinde UPS, daha önce aşağıdaki şekilde parametrelendirilmiş olan bir kronolojik diziyi takip ederek çalışır. Sıra, ardışık dört eyleme ayrılmıştır:

Gecikme zamanı: Gecikme zamanı, endüstriyel PC’nin kapanması için gereken süreden aküdeki kalan akü ömrü çıkarılarak otomatik olarak hesaplanır. Böylece PC mümkün olduğu kadar uzun süre beslenir. İstenirse sabit bir gecikme zamanı da seçilebilir.

Program başlatma: Gecikme süresinin dolmasından sonra, bir program başlatmak mümkündür. Bu program örneğin yedekleme programınız olabilir.

PC kapatma: Kullanıcı endüstriyel PC’nin kapanması için gereken süreyi belirler.