Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

IT Ağı Yönetiminin Yeniden Yapılandırılmasının Gerekliliği

EATON

Bazen IT arızasının uyarı işaretleri yalnızca ciddi bir sorun ortaya çıktığında görülüyor. Bu durumda, uygulamalarda aksaklıklar yaşanmasa dahi bir şeylerin yanlış gittiğini hissedebilirsiniz. Özellikle arızalı ekipman da acil kurtarma çözümünün bir parçası olduğunda, bir ağ hatasının acil bakım gerektirmesi, bir IT müdürünün en büyük kabusudur.

Winchester Üniversitesi, mevcut UPS sistemleri herhangi bir uyarı olmadan çalışmamaya başlayınca Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) konusunda çevresel bir çözüme yöneldi. Üniversite içinde öğrenci evlerine yerleştirilmiş ve IT hizmetlerinin gece gündüz öğrencilerin hizmetinde olmasını sağlayan The Edge IT altyapısını koruyan UPS’lerin bataryalarından çıkan gözle görülür dumanlar UPS arızasının ilk işaretiydi. Bundan sonra üniversitenin IT ekibi basit bir karara vardı: UPS gereksinimleri için yeni bir hizmet sağlayıcı bulmak. Üniversite, gelecekte bu durumların tekrarlanabileceği senaryolardan kaçınmak istedi, bu yüzden de yeni UPS sisteminin akülerin durumunu izleyebilmesine ve proaktif teşhisler koyabilmesine gerek duydu. Bunun yanı sıra üniversite, tek bir yönetim paneli üzerinden tüm tesisi yönetilebilmek için, mevcut sanal ortamıyla entegre olabilen ve VMware ile çalışabilen güç yönetim yazılımını kullanmak istedi.

Geçmişi 1840’a dayanan Winchester Üniversitesi şu anda 6500 öğrenciyi barındırmakta olup, 2016 yılında öğretimde ustun başarı dalında 10. sırayı aldı. Üniversite geçtiğimiz on yıl içinde tesislerine ve altyapısına ciddi bir yatırım yapmıştır. Bu yatırımlar, sanallaştırılmış ortam yoluyla modern bir IT altyapısı oluşturma taahhüdünün bir parçası olarak yeni bir öğretim binası ve uç adet öğrenci kampüsünün gelişimini içeriyor.

Winchester Üniversitesi Ağ ve Sistem Müdürü Sean Asford: “IT ağı modern bir üniversitenin gerçekten önemli bir kısmı; öğrencilere ve öğretim kadrosuna bir hizmet sunuyoruz ve ağın onlara internet üzerinden araştırma yapmaları ve ihtiyaç duydukları konulara çalışmaları için garantili bir performans sunması çok önemli. Ayrıca, öğrencilerin notlarını etkileyebilecek bir veri kaybı riskinin olmayacağından emin olmalıyız. Ancak burası sadece bir öğrenim yeri değil, öğrenciler burada yaşadığı için durma suresinde dahi ağ hizmetlerinin kalitesini sağlamamız gerekiyor” dedi. Sıra yeni bir çözüm bulmaya geldiğinde, Üniversite benzer nitelikte ürünlerin birbirleriyle değiştirilmesinden kaçınmaya karar verdi, bunun yerine de genel anlamda çözümün yönetimi ve izlenmesi konusunda ek değer ve teminat getirecek ustun çözümleri kurmak istedi.

Ağ güncellemesiyle yüzleşmedeki temel sorun, yeni çözümlerin VMware’s vCenter ile yönetilen sanallaştırılmış ortamlarla uyumlu olmaları gerekirken, veri merkezindeki yeni UPS’in mevcut ekipmanla entegre olması ve bakım gerçekleşirken Üniversite’nin daha iyi öngörülebilirliğe sahip olmasına sağlamaktır. Bunu yapmak her zaman sömestr döneminin dışında mümkün oldu.

Ashford Eaton’ın yazılımının piyasada ciddi bir fark yarattığına dikkat çekti. Eaton, tüm tesis içinde iş sürekliliğini desteklemek için Üniversite’ye Intelligent Power Manager (IPM) yazılımını verdi. Bu yazılım Üniversite’nin IT ekibinin ağ boyunca kritik görev uygulamalarını sanallaştırma panosundan yönetmesini sağlamaktadır. Bu pano, hangi uygulamaların çalışmaya devam edeceğine, hangilerinin duracağına veya hangi uygulamalarda gücün kısıtlanacağına karar veriyor. Üniversitenin ağındaki sanal makineler Eaton IPM yoluyla kapanabilirken, yeniden başlatma ise vCenter sanallaştırma yönetim yazılımı ile kontrol edinilebilir. Bu da hem kapama hem de yeniden başlatmanın duruş suresini en aza indirgeyen ve veri kaybı riskini azaltan bir şekilde yapıldığı anlamına gelir.

Donanım acısından ise, Eaton 50 5PX tek fazlı 3kVA ünitelerini tüm kampüs boyunca kurdu. Bunların her biri, elektrik kesintisi durumunda 20 dakikalık ek bir çalışma suresi sağlamaktadır ki, bu da herhangi bir veri kaybını veya arızayı önlemek veya kısa güç kesintilerini işlev kaybı olmaksızın atlatmak amacıyla gereken yedek sistemlerin çevrimiçi haline gelmesi için yeterli bir suredir. Eaton’ın 5PX UPS aküleri beş yıl ömre sahiptir ve akünün bataryaları şarj etme şekli, bataryaların emsallerine kıyasla %50 daha uzun sure dayanmasını sağlıyor.

5PX ünitelerinin yanısıra, Eaton ağdaki daha yüksek güç gerektiren uygulamaları desteklemek için ayrıca iki adet 9SX 5000VA UPS ve Winchester’in veri merkezinde de bir adet 93PM UPS kurdu. 93PM, veri merkezinde alandan tasarruf sağlamak için inanılmaz derece küçük bir ayak izine sahip dahili akü kabinli 50 kW bir güç modülüdür. Bu modül, arızalara ve uzun sureli elektrik kesintilerine karşı koruma sağlarken, Üniversite’nin IT ekipmanının uzun sureli, güvenilir ve kesintisiz şekilde çalışmasını temin etmektedir ve hem grafiksel hem de rakamsal formatlarda gerekli durum bilgisi verecek LCD dokunmatik ekranına sahiptir.

Eaton ve Winchester Üniversitesi, ürünleri Üniversite’nin kendilerinden ne kadar ek değer alabileceği kıstasına göre seçti. Winchester Üniversitesi’nde kurulu olan tüm UPS’ler piyasaya geçtiğimiz uç yıl içinde çıkarılmış yeni ürünlerdir. Bu da mümkün olduğu kadar çok kullanılabilir güç Winchester Üniversitesi’nde kurulu olan tüm UPS’ler piyasaya geçtiğimiz uç yıl içinde çıkarılmış yeni ürünlerdir. Bu da mümkün olduğu kadar çok kullanılabilir güç sağlamanın yanı sıra, güç ve işletim maliyetleri bakımından en iyi verimliliği sunuyor. Üniversite, bununla da kalmayıp mevcut sistemleri tek bir yönetim paneli yönetmeye ve sanallaştırılmış bir ortama taşımaya yardım etmek için Intelligent Power Manager yazılımını kullanmaya karar verdi.

Özellikle Üniversite’nin IT ekibinin batarya ömrü ile ilgili önceki sorunlarını göz önüne alarak, Eaton’ın UPS üniteleri batarya omurunun proaktif teşhisini sağlayan ABM (Gelişmiş Akü Yönetimi) teknolojisine sahiptir. Bu teşhis, batarya omurunun sonlanmasından önce Üniversite’nin IT ekibine 60 günlük bir sure veriyor. Bu da, herhangi bir IT ekipmanını kapatmaksızın aküyü çalışır durumda değiştirmek için yeterli bir suredir. Bu tecrübe Winchester Üniversitesi IT ekibine büyük bir iç rahatlığı verdi.

Ashford: “Biz nispeten sade bir IT ekibiyiz ve Eaton ile beş yıllık bir destek planı dahilinde ekibimizi genişletmiş bulunuyoruz. Böylece Eaton’ın UPS’lerimizi yönetme ve izleme konusunda bize ek proaktif destek sağlayan uzaktan izlemeyi ve önleyici bakım ziyaretlerini gerçekleştirmesi mümkün olacak” dedi. Winchester Üniversitesi artık veri merkezi ve ağ boyunca daha dirençli, gelecekteki değişikliklerden etkilenmeyen ve ihtiyaçlarıyla büyümeye hazır bir alt yapı çözümüne sahiptir.

Intelligent Power Manager yazılımını kullandığından beri, Üniversite kendi IT yazılım paketi ve güç seviyesinde neler olduğu konusunda daha derin iç görülere kavuştu ve 1500’un üzerinde güç olayına rağmen UPS ünitelerinin IT sistemini birçok vesileyle çalıştırmaya devam etmesini izledi. ABM teknolojisinin proaktif teşhisleri Üniversite’nin IT bakımı sömestr dışında da planlamasını sağladı, bu da çalışma suresini arttırdı.

Sean Ashford ise: “Eaton, üniversitenin IT altyapısının kabul edilen standartların seviyesine çıkmasında çok önemli bir iş ortağı oldu. UPS sistemlerinden gelen hizmetlerin kalitesi, tedarikçi seçme konusunda önemli bir etmen oldu, ancak daha da önemlisi Eaton’ın sistemlerimizi izleme ve yönetme konusunda bize verdiği destektir. Böylece ağımızın herhangi bir noktasında ne olduğunu tam olarak biliyoruz” dedi.