Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

Güneş Enerjisinden Yeşil Hidrojenli Çözümler

Fronius

Fronius Solar Energy, Avusturya’nın ilk yeşil şirket içi araç depolama tesisini Wels, Thalheim’de açtı. Elektrik, ısıtma ve mobilite sektörlerini birleştirme projesi ile üretilen temiz hidrojen yakıt hücreli araçların çalıştırılması için kullanılıyor.

Elektrik, ısıtma ve mobilite sektörlerinin birleştirilmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının etkili şekilde kullanımı için hidrojen önemli bir unsurdur. Fronius, Wels Thalheim’da bulunan SOLH2UB depolama tesisiyle, fotovoltaik tesislerin üretim fazlası güneş enerjisinden elde edilen yeşil hidrojenli çözümler geliştirme üzerinde de çalışıyor.

Fronius’un geliştirme merkezinde gerçekleştirilen pilot proje, Mayıs ayından beri deneme aşamasında çalıştırılıyor. Fronius’un geliştirdiği elektrolit tesis ve sabit yakıt hücreleri, üretim fazlası olan güneş enerjisinden hidrojen üretiyor. Elde edilen bu hidrojen sayesinde şirket içi yakıt hücreli araçlar için kullanılıyor veya tekrar suya dönüştürülmek üzere depolanıyor.

Tesis, Ekim ayının ortasında gerçekleşen resmi açılıştan sonra normal çalışma aşamasına geçti. Fronius International GmbH’da Solar Energy Bölümü Müdürü Martin Hackl, “SOLH2UB güneş enerjisi için merkezi bir düğüm noktasıdır ve elektrik, mobilite ve ısıtma sektörlerinin yenilikçi bir şekilde birleştirilmesini mümkün kılıyor. Biz hidrojenin geleceğin enerji sağlayıcılarından biri olma potansiyeline sahip olduğu için sektör birleşimini önemli ölçüde ilerleteceğinden eminiz” dedi.

Belediye Ve Şirketlerdeki Yüksek Enerji Tüketimli Araçlar İçin Yeşil Hidrojen Çözümü

Thomas Rührlinger, “SOLH2UB sayesinde ilk kez güneş enerjisinden gerçek anlamıyla yeşil hidrojen kazanıldı ve bu tam olarak ihtiyaç duyulan yerde gerçekleşmişti” dedi. Bu gelişim şirketlere, işletmelere ve belediyelere avantaj sağlıyor. Hidrojen sorunsuzca depolanabilir ve yakıt hücreli araçların çalıştırılması için yerinde kullanılıp veya ihtiyaca göre sabit bir yakıt hücresiyle tekrar elektriğe dönüştürülebilir. Hem hidrojen üretiminde hem de elektriğe geri dönüştürülme işleminde elde edilen sıcaklık, doğrudan yerinde kullanılabiliyor. Bir diğer avantaj; elektrik genel olarak üretildiği yerde kullanıldığından dolayı elektrik şebekelerinin yükü azaltılıyor.