Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

KİŞİSEL ENERJİ DEĞİŞİMİNE DOĞRU

FRONIUS

Geçtiğimiz yıllarda birçok insan enerji değişimi konusunda siyasetçilere veya enerji şirketlerine güvenmekten vazgeçti ve kendi enerjilerini kendi kontrolleri altına aldı. Bir fotovoltaik sistem veya bir depolama aküsü kurarak, elektrikli bir araba satın alarak veya eski yağlı ısıtıcıyı modern bir ısıtıcı pompayla değiştirerek bu adım atılabilir. 24 saat güneşe doğru giden yolda artık engel kalmadı ve kurulumcular da bu enerji değişimine eşlik etmeye hazırlanıyor.

“Kişisel enerji değişimine doğru atılan adımlar çoğunlukla hem basit hem de ekonomiktir” diye açıklıyor Fronius International GmbH’nın Solar Energy Global Müdürü olan Martin Hackl. Bu yolda doğru adım atmak için, çatılarda bir güneş enerji sistemi kurmak ve örneğin %30 oranında bir öz tüketim sağlanması gereklidir. Eski yağlı ısıtıcının akıllı Solar Enerji Sistemi akımıyla beslenen bir ısıtıcı pompayla değiştirilmesi sonucunda, üretilen Solar Enerji Sistemi akımının daha büyük bir kısmı kullanılabiliyor. Artan akımla basit bir sıcak su hazırlayışı ise daha fazla güneş sıcaklığı sunuyor. Bu hem karlı bir işlem hem de ek olarak ısıtma sisteminin kullanım ömrünü önemli oranda uzatıyor.

UYGUN ÇÖZÜMLER Fronius akıllı inverterler, Fronius Solar Battery, LG Chem RESU veya BYD Battery-Box HV ile depolama seçenekleri ve Fronius Ohmpilot ile sıcak su hazırlamasını kapsayan bir çözüm yelpazesi sunuyor. Ayrıca her Fronius SnapINverter standart olarak kişinin kendi elektrikli aracını kendi ürettiği akımla şarj etmesi için ilgili fonksiyonlara ve arabirimlere sahip. Martin Hackl konuyla ilgili, “Güneş akımının sadece üretilmesi ve dağıtılması yeterli değildir. Aynı zamanda uygun bir analiz aracıyla doğru enerji akım yönetimi de önemlidir” dedi. Fronius tam da bu sebeple akıllı akım sayacı Fronius Smart Meter’i ve analiz yazılımı Solar.web’i geliştirdi. Böylelikle her tüketicinin enerji ihtiyacı zahmetsizce belirlenebilmekte ve etkili bir enerji akış yönetimi için doğrudan hedefe yönelik önlemler alınabiliyor.

FRONIUS SERVICE PARTNER, FRONIUS SYSTEM PARTNER’E DÖNÜŞÜYOR

Şimdiden sunulan çok sayıdaki seçenek, yüksek orandaki gelişme potansiyeli ve ekonomik faktör daha birçok kişiye aktarılmalı. “Kurulumcular bu konuda kilit bir role sahipler. Müşterilerini ve onların ihtiyaçlarını tanıyorlar. Dolayısıyla FV temsilcisiyken, müşterilerinin enerji değişim aşamasında danışman ve eşlik eden kişi olma konusunda eşsiz bir konuma sahipler. Bu devasa bir şans” dedi. Fronius kişisel enerji değişimini sadece ürün ve hizmetlerle değil, aynı zamanda kapsamlı bir eğitim programı ve Fronius Service Partner’in Fronius System Partner’e dönüşümü ile de destekleniyor.