Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

PANASONIC HIT® GÜNEŞ PANELİ %-0.258/°C İLE DÜNYANIN EN YÜKSEK PMAX SICAKLIK KATSAYISINA ULAŞTI

PANASONIC

Panasonic Corporation bugün itibariyle seri üretimdeki silikon esaslı fotovoltaik modülleri için %-0.258/°C ile dünyanın en yüksek Pmax sıcaklık katsayısına ulaştığını açıkladı. Bu zamana kadar sıcaklık katsayısı %-0.29/°C değerlerindeydi. Mevcut çalışmalar sayesinde seri üretim seviyesinde 0.032 puanlık teknik iyileştirme ile %-0.258/°C seviyesine ulaşılarak heterojunction(HIT) güneş hücrelerinin pozitif sıcaklık özelliği ortaya konulmuş oldu.

Modüller, verimliliği sıcaklık arttıkça düşen ve böylece çıkış gücünü de düşüren güneş hücrelerinden oluşur. Sıcaklık katsayısı bu düşüşün miktarını belirtir. Genel olarak bir silikon güneş hücresinin Pmax sıcaklık katsayısı %-0.50,3 seviyesindedir ve bu da modül sıcaklığı 1ÅãC arttığında verimlilikdeki %0.50 düşüşe karşılık gelir. Örneğin yaz aylarında ulaşılması beklenen modül sıcaklığındaki (75ÅãC) verim, 25ÅãC ortam sıcaklığındaki verim ile karşılaştırıldığında %25 oranında azalacaktır. Panasonic’’in iyileştirilmiş Pmax sıcaklık katsayısına sahip HIT. modülleri verimlilikteki düşüşü neredeyse yarı yarıya azaltmaktadır.

HIT.’in .zelliklerinden biri olan yüksek verimlilik ve sıcaklık özelliklerinin kombinasyonu genel silikon ürünler ile karşılaştırıldığında 75ÅãC’deki d.nüştürme verimliliği %464 oranında artacağından, güneş hücrelerinin verimliliğinin düştüğü bilinen yaz aylarında Panasonic modülleri güvenilir şekilde güç üretmeye devam eder. HIT.’in en önemli özelliği olan Panasonic’in eşsiz heterojunction teknolojisinin 5 daha da geliştirilmesi ile mevcut sonu.lar elde edilmiş ve bu geliştirilmiş teknoloji ürüne entegre edilmiştir.

Panasonic daha yüksek gü. üretimi, verimlilik ve güvenilirlik alanlarında iyileştirmeler yapmak amacı ile teknoloji geliştirme ve kitlesel ticarileşme üzerinde çalışmaya devam edecektir.

*HIT, Panasonic Group’un tescilli bir markasıdır.

NOTLAR:

1. *Ölçülen değerlere göre bir üçüncü taraf ölçüm kurumu ile elde edilen ortalama değer (IEC 61853-1 ile uyumlu olarak)

2. Panasonic’in, yoğunlaşmayan silikon fotovoltaik modülleri için 18 Mayıs 2017 tarihinde yapmış olduğu araştırmaya istinaden.

3. Alıntı yapılan kaynak: Japonya Fotovoltaik Enerji Kurumunun G.sterge Yönergelerinde (FY2017) tanımlanan “Referans değer:(1) Kristal silikon güneş hücreleri”.

4. Genel silikon güneş hücreleri için %15.6 (%-0.50/ÅãC çıkış sıcaklığı katsayısı) dönüştürme verimliliği ve HIT için %19.6 (-0.258%/ÅãC çıkış sıcaklığı katsayısı) dönüştürme verimliliği temel alınarak hesaplanmıştır.

5. Güneş hücresi için gerekli olan, kristal silikon esaslı yüzeyin amorf bir silikon tabaka ile kaplanmasına dayalı teknoloji. Bu teknoloji, hücrelerdeki silikon esaslı yüzey alanında yaşanan bir.ok teknik sıkıntıyı ortadan kaldıran üstün pasifize etme özelliğine sahiptir. verimlilik modül sıcaklığına bağlı özellikleri

* Genel silikon güneş hücrelerine göre standart hale getirilmiştir

(Nominal sıcaklık: 25ÅãC) (Yaz: 75ÅãC)

* Genel silikon güneş hücreleri için %15.6 d.nüştürme verimliliği ve %-0.50/ÅãC Pmax sıcaklık katsayısı ve HIT için %19.6 dönüştürme verimliliği ve -0.258%/ÅãC Pmax sıcaklık katsayısı temel alınarak hesaplanmıştır.