Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

SOLAR ENERJİ ÇÖZÜMLERİ

Güneşin enerjisini kullanmak ve bunun güvenli ve emniyetli dağıtımını temin etmek için uzun yıllardır hem ülkemizde hem de dünyada araştırılmaya ve geliştirilmeye devam ediyor. Güneş panellerinden elektrik ağına enerjinin aktarılması hem doğa için hem de firmaların maliyetini düşürmesi için oldukça önemli. Sektöre çözüm üreten firmalar da solar enerji sistemleri için çalışmalarına ve yatırımlarına devam ediyor.

Diğer enerji kaynaklarına göre hem kullanımı kolay hem de masrafsız olması nedeniyle büyük fayda sağlayan güneş enerjisi panelleri güneşten gelen ısı ve ışığı kullanılabilir elektrik enerjisine çevirir.

Özellikle enerji tüketimi açısından en fazla orana sahip olan fabrikalar solar enerji sistemlerini kullandıklarında karbon salınımından enerji maliyetlerinin düşürülmesine kadar birçok yönden fayda sağlayabilir.

Güneş enerjisi yenilebilir ve kirlenme oluşturmayan, temiz bir enerji kaynağıdır. Nüfusun ve sanayileşmenin giderek artması ile dünyada enerji ihtiyacı eskisine göre oldukça fazladır.

Petrol ve doğalgaz kaynaklarının azalması ile veya bu kaynaklara sahip olmayan ülkelerde artan enerji ihtiyacına cevap vermek oldukça sıkıntılı bir süre. halini almış durumda. Bu nedenle, daha temiz ve daha az maliyetli olan yenilebilir enerji kaynaklarına yönelmek bu sıkıntının giderilmesi için en önemli kaynaklardan biridir. Güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payı gün geçtikçe artarken dünyada üretilen çözümler kadar ülkemizde de kullanım alanı artmakta. Devlet tarafından verilen teşvikler, şirketlerin bu konu hakkındaki bilincinin artması solar enerji sistemlerine yapılan yatırımın artmasına neden oluyor.

GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIM ALANLARI

  • Fabrika, endüstriyel alanlar ve soğuk hava depolarının çatıları güneş enerjisi sistemleri kurulum alanları olarak işletmeler tarafından tercih ediliyor.
  • Çatı üzeri GES projeleri OSB’ler, tarım, hayvancılık, depolama alanlarında, AVM, oteller, hastaneler, akaryakıt istasyonları.

  • Evlerin elektrik ihtiyacını karşılamada da çatı tipi güneş enerjisi santralleri tercih ediliyor.
  • Elektrik olmayan veya elektrik enerjisinin ulaşamadığı yerleşim yerleri için kullanılır.
  • Tarımsal sulamada alanlarında da güneş enerjisi sistemleri kullanılır.
  • Solar paneller kullanılarak elektrik üretip, seralarda sebze ve meyveleri ısıtmakta kullanılır. Bu nedenle kırsal kesimler ve tarım alanları da güneş enerjisi tercih ediliyor.
  • Trafik lambaları, işaret lambaları ve sokak lambaları da güneş enerjisinin kullanım alanları arasında yer alıyor.