Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

YÜKSEK VERİMLİ TÜRBİN VE JENERATÖR

Energo-Pro’nun bir parçası olan Litostroj Türkiye, çevre ile uyumlu türbin ve jeneratör için yakın zamanda üretime başlayacak. Energo-Pro’nun yatırımı olan Karakurt Barajı ve HES projesinde 100MW kurulu güç için kendi türbin ve jeneratör üretimlerini gerçekleştirecek olan firma, yerli üretimlerin yanında müşteriye özel işletme ve bakım çözümleri ile de enerji sektörü yatırımcılarına önemli faydalar sağlamayı hedefliyor.

Energo-Pro, Orta-Doğu Avrupa’yı kapsayan geniş bir coğrafyada hidroelektrik santral yatırımları ve geliştirdiği işletme prensiplerine uygun çalıştırdıkları işletmeleriyle sektöre çözüm üretiyor. Toplam 6 ülkede 36 adet hidroelektrik santral işleten Energo-Pro, Türkiye’de Sivas, Tokat, Ankara ve Artvin’de bulunan toplamda 5 hidroelektrik santralinde 100MW kurulu güç ile yıllık yaklaşık 610GWh enerji üretiyor. Energo Pro’nun bünyesinde yer alan Litosroj Engineering, 100 yıllık tecrübe ve birikimiyle Türkiye’de enerji yatırımcılarına yerli, verimli, üstün teknolojiye sahip üretim, müşteriye özel işletme ba- kım çözümleri ile hizmet vermeyi planlıyor.

YERLİ KAYNAKLARDA MAKSİMUM VERİM

Çek Cumhuriyeti ve Slovenya’da bulunan fabrikalar ve Blansko’da yer alan test laboratuarlarının yanında Kanada, ABD, İzlanda ve Mısır’da da faaliyet gösteren Litostroj Power‘ın AR-GE çalışmalarına odaklandığını belirten Energo-Pro Genel Müdürü Celal Kozumali, Doğal kaynakları en yüksek verimi sağlayacak elektrik üretimine dönüştürmek amacıyla 100 yıllık Litostroj teknolojisini Türkiye’ye getirdiklerini söyledi. Fabrikada üretilecek türbinlerin yüzde 95 ve jeneratörlerin ise yüzde 97,5’a varan verimlere ulaşacağını belirten Energo-Pro Genel Müdürü Celal Kozumali, bu sayede doğal kaynakları, verimli üretimler kullanarak enerji yatırımcısının yüzde 100 yerli yatırım yapabileceğini, bununda ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacağını ve dışa bağımlılığı azaltacağını söyledi. Celal Kozumali, “Üreteceğimiz türbin ve jeneratörleri 5 yıllık garanti kapsamıyla ve üstün bakım hizmeti ile enerji yatırımcılarına sunacağız. Yatırımcı, santrali işletmeye aldığında her türlü bakım ve onarım çalışmasında en kısa süre içinde Türkiye’nin her noktasında yanında olacağız. Yerli kaynakların kullanımını yerli üretimle en üst verime ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi.