Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar?

Yazılım mühendisi, eğitim olarak donanım bilgisinden daha çok yazılım bilgisi olan kişidir. Geliştirilecek yazılım hakkında kullanıcı ihtiyaçlarını analiz edip çözüm bulur. Yazılım konusunda gelişmeleri takip edip uygulayabilir. Yazılım geliştirme sürecinde daha etkin çalışma, kullanıcılarla iletişim ve proje yönetimi yapabilir. Geliştirilen yazılımın tasarım, planlama, analiz, programlama ve test sürecinde etkin rol oynar. Yazılımın geliştirme sürecinde zaman, maliyet, kullanabilirlik konusunda planlama ve disiplin sağlar.

Yazılım mühendisi nasıl olunur?

Yazılım mühendisliği için belirli üniversitelerde bulunan Yazılım Mühendisliği bölümü okumalısınız.

Yazılım mühendisi eğitimi nasıldır?

Eğitim-öğretim süresi, 4 yıldır. Bu süre içerisinde toplam 150 kredilik dersin yani en az 240 AKTS ‘nin başarıyla sağlanması gerekmektedir. 8 yarıyıllık eğitim-öğretim sürecinde öğrenci, 7. yarıyılda işyeri eğitimi 6 ay süresince (15 Temmuz-15 Ocak) görecektir. Yine bu süre içerisinde öğrenciler 1 adet (24 iş günü) alan stajı ve 1 adet (24 iş günü ) işletme organizasyon stajı yapacaklardır. Öğrencilerin yazılım mühendisliği alanında uzmanlaşmasının sağlanması için, 6. yarıyılda başlayan ve 8. yarıyılda devam eden seçmeli dersler de bulunmaktadır.

Hangi unvanlarla çalışabilir?

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Yazılım Mühendisliği” lisans diploması ve “Yazılım Mühendisi” unvanı verilir. Ayrıca sistem analisti, sistem mühendisi, tasarım mühendisi, web tasarım ve program uzmanı, bilişim teknolojileri uzmanı, uygulama programcısı, veri yönetimi unvanı ile çalışabilmektedir.

İş olanakları neler?

Bilgisayar ağları üzerine çalışan kuruluşlarda uygulama elemanı veya sistem mühendisleri olarak, savunma sanayi ve elektronik cihaz üretimi yapan kuruluşlarda uygulama mühendisleri olarak istihdam edilebileceklerdir. Ayrıca, akademik kurumlarda, özel sektördeki firmalarda, askeri kuruluşlarda, kendi işyerlerini kurarak yurtiçinde ya da yurtdışında gibi görevler üstlenebilirler.

Üniversitelerde bölüm var mı?

Sayısı oldukça fazla olup mühendislik fakültesi ve teknoloji fakültesi olan üniversitelerde bu bölümü bulabilirsiniz.