Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

AG DAĞITIM PANOSU

TALAMUS DÜNYA ENERJİ SİSTEMLERİ

AG dağıtım panoları kuvvet tesislerinin ana dağıtım panolarıdır. Kuvvet tesisinin dağıtım hatlarının  şalterleri bu panolarda bulunur. Bu panolar bir çok zaman kompanzasyon panoları ile aynı yerde bulunurlar. Genellikle bina içinde (dahili olarak) montaj yapılırlar.

Bazı özel durumlarda, örnek olarak su pompası istasyonlarında pompanın yanında kısaca dışarıda montaj yapılırlar. Ufak tesislerde elektrik sayaclı ana dağıtım panosu, kompanzasyon panosu birliktedir. Büyük tesis ana dağıtım panolarında; bakır baralar, ana şalter, çıkış şalterleri, akım trafoları, sayaç kısmı, kompanzasyon da bulunabilir. Eğer büyük tesis dağıtım panoları bina haricinde montaj yapılacak ise harici tip nitelikte olmalıdır.

Bina arasında montaj için dahili özellikte doğal havalandırmalı veya aspiratörlü olarak montaj yapılmalıdır. Lüzumlu olan durumlarda iç tenvir da konulabilir.

Dağıtım panoları norm aletleri de monte edilebilecek özelliktedir. Panolarda bulunan baralara dokunmayı önlemek için, baraların izalasyonu veya  saydam fiberglas cam ile baraların üstünün muhafaza dibine alınması unutulmamalıdır.

Montajını icra ettiğimİz ADP panoları müşterilerimizin isteğine göre tasarlanır. Mevcut proje ve fotoğraf uygulamalarının yanı sıra, pano fotoğraf ve pano proje çizimi ile müşterilerimize ortak çözüm desteği veriyoruz.

PANO TEKNİK ÖZELLİKLERİ

  •   Kaliteli DKP sac
  •   Elektrostatik toz boya
  •   Paslanmaz civata, somun ve aksesuarlar
  •   Ergonomik kilit, menteşe ve kol sistemleri
  •   Modüler yapı, estetik tasarım
  •   Tüm IP sınıflarında üretim ADP panolarda kullanılan baralar rastgele dokunmaya karşı 630 A‘e kadar izole edilmiştir. Dikey ve yatay bara sistemleri hesaplanarak montaj demontaj kolaylığı sağlanmış ve alan arttırılarak soğutma daha iyi hale getirilerek enerji tasarrufu sağlanmıştır.

Modüler taban sacları ve örtü plakaları,yatay montaj kızakları,köşebentler montaj kolaylığı sağlar. Baralardan çıkışlar isteğe bağlı olarak minik amperajlarda geçmeli klemensler kullanılır. Kullanılan montaj kaideleri galvanizlenmiş ve böylece topraklama sürekliliği ve korozyona mukavemet sağlanır.

Ana dağıtım panoları 1600 kVA’ya kadar standart olarak TS 3367 ve IEC 439’a müsait olarak yapım edilirler. Uluslararası firmaların vasıta-gereç standartlarına müsait montaja hazır montaj plakaları ve örtü kapıları kullanılır. Kaideler ve beden civatalı sistemle birbirine bağlanmış değişikliklerde kolaylık sağlanır.

Tasarlanan ana dağıtım panolarının kullanılacağı tesise göre özellikleri değişir. Dışarıda ya da rutubetli ortam şeklinde yerlerde harici nitelikte ana dağıtım panosu ve kompanzasyon panosu birlikte tesis edilirler.