Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

BİR ÇIRPIDA KABLO BAĞLANTISI

Öznur Şahin, Elektrik Mühendisi - Ürün Yönetmeni - Cihaz ve Saha Bağlantı Sistemleri Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd.Şti.

Bugün, akıllı çözümler sunmak için pasif bileşenlerin de kullanılması gerekmektedir. Phoenix Contact’ın yeni PCB konnektörleri, push-in yay bağlantılarının güvenilirliğini son derece kullanıcı dostu kol mekanizmasıyla birleştirmekte, bu şekilde 10 mm. keside kadar iletkenler hızlıca bağlanabilmektedir.(Şekil 1 ana resim).

Uzun üretim ile ilgili olarak, katma değer zinciri boyunca tüm süreçler mükemmel şekilde birbirleriyle iç içedir. Sistem duruşları ve buna bağlı üretim kayıpları çok hızlı yüksek satış kayıplarına neden olur. üretim ancak sistem başlatıldıktan sonra başlatılabilir, bu nedenle başlatma süreci giderek otomasyon uzmanları için odak noktası haline gelmektedir. Bu aşamada bile, mevcut otomasyon bileşenlerinin ne kadar kullanıcı dostu olduğu ve tüm sistemin ne kadar hızlı ve doğru şekilde başlatılabileceği açıkça ortaya çıkmaktadır.

KULLANIM KOLAYLIĞI ÖNEM KAZANIYOR

Günümüzde hi.bir sistem kontrol.rler, gü. kaynakları ve inverterler gibi endüstriyel elektronik cihazlar olmadan .alışamaz. İster elektrik sürücü teknolojisi alanında, ister yenilenebilir enerji sistemlerinde kullanılsın, baskılı devre kartları tüm elektronik gü. modüllerinin kalbidir. Baskılı devre kartı ile kablo arasında uygun arayüzlerini se.erken, üreticilerin kendileri .ok farklı taleplerle karşı karşıya kalırlar.

Fiziksel-teknik özelliklere ek olarak, diğer özellikler giderek daha fazla önem kazanıyor: hedef pazarlarla ilgili standartlara uygunluk ve kullanıcı dostu olma. Aynı zamanda üreticiler, tedarikçilerinden kendi üretim süreçlerine kolayca entegre edilebilecek ve yüksek düzeyde güvenilirlik sağlayacak ürün çözümleri sunmalarını bekliyor.

Bu, pasif cihaz arayüzünün – bir PCB konnekt.rü olarak – çok önemli bir rol oynadığı yerdir. Pasif bileşenler, Phoenix Contact’ın LPC 6 ve LPCH 6 serisi yeni PCB konnekt.rlerinde kanıtlandığı gibi akıllı çözümler de sağlayabilir. İletken ve cihaz arayüzünü bağlamak için, iki bağlantı teknolojisi onlarca yıldır kendini kanıtlamıştır: vidalı bağlantı ve yaylı bağlantı. Yüksek kullanım kolaylığı sayesinde, push-in yay bağlantısı endüstriyel sektörde giderek daha önemli hale gelmiştir. Blomberg’in bağlantı teknolojisi uzmanları bu teknolojiyi geliştirdi ve mükemmel hale getirdi, bu da iletken bağlantısı konusunda daha fazla kolaylık sağladı (Şekil 2).

ALETSIZ KOLAY BAĞLANTI

Prensip basit: bir mekanizma kolu vasıtasıyla bağlantı alanı herhangi bir alet kullanmadan açılabilir ve kapatılabilir. Mekanizma kolunu açarken, entegre yay kurulur ve bağlantı alanı açılır. Kolu kapatırken, yay serbest kalır ve ilk konumuna geri döner. Kablo yerleştirme yuvasının tasarımı, litz tellerinin dağılmasını önler, bu şekilde çok telli iletkenlerin yüksüksüz ve aletsiz hızlı ve güvenilir şekilde bağlanmasını sağlar. Push-in teknolojisi sayesinde, yüksüklü çok telli iletkenler ve tek telli iletkenler kol kapalıyken doğrudan yerleştirilebilir.

DAR ALANLAR IÇIN İDEAL

Kontrast renkli ve kolay kullanım imkanı sunan kolun iki avantajı vardır: bir yandan, kolun konumu, bağlantı alanının tanımlanmış durumlarını gösterir, böylece dışarıdan somut ve görünür olurlar. Sonu. olarak, düzgün şekilde kapanmayan bağlantı alanları ve akabinde hatalı bağlantılar derhal görülür. öte yandan kol ile gerilen yay, bağlı iletken üzerinde programlanmış ve sürekli sabit bir kuvvet sağlar. Kullanıcıların artık kontak kuvvetini kendilerinin üretmesi gerekmemektedir, kolu hareket ettirirken, yerleştirilmiş iletkenlerin güvenilir şekilde temas ettiğinden emin olabilirler. Bu iki özellik, LPC 6 ve LPCH 6 serisi PCB konekt.rlerini, cihazın alt tarafında ve yoğun şekilde doldurulmuş kontrol panolarında dar veya zor g.rülebilen montaj konumları için ideal bir çözüm haline getirir (Şekil 3).

Kolun harekete geçmesi sayesinde montaj maliyetlerinin yanı sıra olası sorun giderme ve bakım için müteakip maliyetler büyük ölçüde azaltılır. Kablo bağlantı yuvasının üzerinde bulunan entegre test noktası, güç elektroniği modüllerinin kablajı ve devreye alınması tamamlanmış olsa bile üretim sırasında fonksiyon testlerini kolaylaştırır.

VERİMLİ MOTOR BAĞLANTISI İÇİN KULLANILAN HİBRİT KABLOLAR

Hibrit kablolar, güç ve motor geri beslemesini sadece bir kablo ile iletmek için kullanılır. Bir kılıf, frekansa bağlı döner alanın üç fazı için teller ve motor sıcaklığı veya fren gibi analog sinyaller için genellikle küçük kesitli iletkenler içerir.

Dijital döner transdüserler, analog operasyon için eş zamanlı kullanılan sinyal hatlarına pozisyon bilgisinin modülasyonuna izin verir.

LPCH 6 serisi PCB konnekt.rler, sadece bir arayüz ile verimli bir bağlantı çözümüne imkan tanır. Güç kablolaması kol mekanizmalı LPC 6 konnektörü ile yapılır. Oluşturulan Phoenix Contact FMC 1,5 ürün serisi sinyal iletimi için kullanılır. Soğuk kaynak işlemi kullanılarak, iki konnektör tek bir arayüz oluşturmak için birbirlerine sıkıca bağlanır. Bu şekilde, başlatma sırasında veya bakım ve servis işlerinden sonra hibrit kabloları frekans dönüştürücüye veya servo güçlendiriciye bağlamak için yalnızca tek bir bağlantı aşaması gerekir.

Avantaj ortada: depolanacak bileşenlerin sayısı yarıya indirilmiştir, çünkü artık güç ve sinyal ile ilgili olarak her zaman bir konnektör ve bir taban soketini el altında tutmanıza gerek kalmaz. PCB üretimi alanında, eklenmesi ve konumlandırılması gereken tek bir bileşen olduğu için montaj işlemi de basitleştirilmiştir (Şekil 4).

İsteğe bağlı orta flanş, konnektör parçasına takarken otomatik olarak taban soketine oturur. Bu, kabloya uygulanan çekme kuvvetleri nedeniyle fiş bağlantısının yanlışlıkla ayrılmasını önler. Geleneksel vida flanşlarıyla karşılaştırıldığında, orta flanş PCB üzerinde gerekli montaj alanının yarısına ihtiyaç duyar.

KÜRESELLEŞME EK ZORLUKLAR IÇERIR

Onay ile ilgili ve standart gereklilikler, erken geliştirme aşamasında bile cihaz tasarımını etkilemektedir. Cihaz dünya .apında pazarlanıyorsa, uluslararası standartlara ek olarak Amerikan standartlarının karşılanması gerekir (ör: EN/IEC). Cihaz arayüzlerine, özellikle de izolasyon koordinasyonuna çok dikkat edilir. İlgili bileşenler “kritik bileşen listesi” altında bulunabilir. LPC 6 ve LPCH 6 serisi PCB konnektörleri UL 1059 standardına uygun olarak 600 V’a kadar olan gerilimler için tamamen uygundur. Bu, tüm uygulama alanlarında “saha kablolama klemensi” olarak evrensel kullanıma izin verir. Ek olarak, her iki seri de takılı olmasalar bile üç milimetrelik gelişmiş dokunma emniyeti sağlar (IEC/UL 61800-5-1’e g.re). Böylece 400 V TN sistemler için gerekli olan doğrudan temasa karşı koruma sağlanır ve cihazın ilave kapaklar olmadan kullanılmasına izin verir. Standartlara uygunlukları uluslararası onay sürecini kolaylaştırır ve birçok Amerikan, Avrupa ve Asya pazarlarındaki yeni cihazların bulunabilirliğini hızlandırmaya yardımcı olur.

ÖZET (OPSIYONEL)

Büyük etkisi olan kü.ük kol: Phoenix Contact’ın LPC 6 ve LPCH 6 serisi kol mekanizmalı PCB klemenslerini kullanarak, cihaz kablolaması sırasında tornavidanız çantanızda veya cebinizde kalabilir. Gelişmiş konfor başlı başına bir amaç değildir – başlatma sürecini hızlandırmaya, uygulama hatalarını en aza indirmeye ve endüstriyel elektronik modülün sürekliliğini arttırmaya yardımcı olur. Kullanıcılar monte edilen bileşen sayısını azaltabilir, böylece parça, stok ve montaj maliyetlerini düşürebilirler.

DAHA FAZLA KONFOR VE GÜVENLIK İÇİN KOL PRENSİBİ

Kol mekanizmalı PCB konnekt.rleri iletken bağlantısında yeni bir konfor sağlar. Entegre yay her zaman tutarlı bir temas kuvveti sağlar ve sezgisel olarak çalışan seviye, görsel, sesli ve fiziksel temas açısından bağlantı noktasının durumunu gösterir.

Sonuç olarak, iletken bağlantısı çok kolaydır ve kullanıcı, kolu hareket ettirirken iletkenin güvenilir şekilde temas ettiğinden emin olabilir. Kol mekanizması kanıtlanmış Push-in yaylı bağlantısına dayandığı için, yüksüklü çok telli kablolar ve tek telli kablolar, kol kapalıyken bile doğrudan bağlantı alanına yerleştirilebilir.