Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

EGEC-2018’DE AVRUPA’NIN YENİLİKÇİ JEOTERMAL PROJESİ

Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi (EGEC), Climeon, Geofluid, GPC IP, Jansen AG ve Turboden şirketlerinin kısa listede, yıllık jeotermal inovasyon ödülleri için aday gösterildiğini açıkladı.

Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi (EGEC), 2018’in en yenilikçi jeotermal projelerine onur veren Ruggero Bertani Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülü 2019 aday seçilenleri gösteren kısa listeyi açıkladı.

Son adaylar (alfabetik sırayla):

CLIMEON (İsveç), Fludaorka, İzlanda’daki jeotermal santralinin, 2x2x2 m ve 150 kW’lık bir HeatPower modülü- nün düşük sıcaklıktaki jeotermal kaynaklardan (80-130 °C) elektrik üretebilmesi ile.

GEOFLUID (Fransa), Fransa’nın Bonneuil-sur-Marne bölgesinde bulunan bölgesel ısıtma şebekesinde uygulanan korozyon önleyici konsepti için.

GPC IP (Fransa), Paris’te Cachan’da bulunan merkezi ısıtma sistemindeki yatay altı çift ve rezervuar değerlendirme konseptinin doğrulanması için.

JANSEN AG (Almanya), Jansen HIPRESS 300+ metre derinlikteki uygulamalarda kullanılan kuyu ısı eşanjörü için.

TURBODEN (İtalya), ilk 5 kademeli büyük eksenel ORC türbininde, Hırvatistan’ın Velika Ciglena jeotermal santralinde kurulu olması gerekçesi ile.

Bu yıl da, önceki yıl içinde geliştirilen projeler için sunulan başvuruların yüksek kalitesi, zorlu bir rekabet ortamı yarattı; bu, jeotermal sektörün durmadan yenilikle dolu olduğunu gösteriyor.

EGEC Genel Sekreteri Philippe Dumas, “Verimlilik, maliyetlerin azaltılması ve sosyal faydalara gösterilen dikkatin artması konusunda jeotermal sektöründe sürekli bir eğilim görüyoruz. Ödülün bunu yansıttığına sevindik. Avrupa’nın Araştırma ve İnovasyondaki liderliğini korumak için bu sürekli gelişmeyi hem Avrupa hem de ulusal düzeyde desteklemeye devam etmek önemlidir” dedi.

Ruggero Bertani Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülü, GeoTHERM fuar ve kongresinin organizatörleri Messe Offenburg ile iş birliği yapan EGEC’in bir girişimidir. Jeotermal enerji alanında yenilikçi ürünler, bilimsel araş- tırmalar veya proje girişimleri şeklinde üstün katkı sağ- layan firmalara verilir.

2019 yılında, jeotermal alanındaki yıllık Avrupa yenilik- çilik ödülü, Haziran 2018’de 62 yaşında vefat eden Ruggero Bertani’nin anısına yeniden adlandırılmıştır. Jeo- termal enerji üretiminde dünya lideri bir uzman olan Ruggero Bertani, EGEC’in 2016 yılından vefatine kadar geçen süreçte başkanlığını yapmıştır. 2019 jürisi içerisinde Attila Kujbus (Macaristan, EGEC’i temsil ediyor), Adele Manzella (İtalya, araştırma uzmanı), Sandra Kircher (Almanya, Messe Offenburg’u temsil ediyor), Bruno Leray (ETIP-DG’yi temsil eden Fransa, endüstri uzmanı) ve Javier Urchueguia (İspanya, RHC- ETIP jeotermal panelini temsil ediyor) bulunmakta. Jüri şimdi 14 Şubat’ta Offenburg (Almanya)’daki GeoT- HERM fuarında ve kongresinde ilan edilecek kazananı seçiyor.

Kaynak: jeotermalhaberler.com