Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

Paralel Sistemler

Aksa Jeneratör

Paralelleme; tesis yükünü beslemek için, iki veya daha fazla jeneratör grubunun ortak barada beraber bağlanarak, senkronize çalışmasıdır. Jeneratörlerin paralel çalışma şekilleri aşağıda gösterilmiştir.

Dizel jeneratör grupları; alçak gerilimde 400 volt’dan yüksek gerilimde 13800 volt arasında farklı voltajlarda elektrik enerjisi üretirler. Tesisin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamak için uygun dizel jeneratörlerle değişik düzenlemeler yapılabilir.

Bunlar:

  • Tek jeneratör ile tesisin sürekli beslenmesi,
  • Çoklu paralel çalışan jeneratörlerle tesisin sürekli beslenmesi,
  • Şebeke enerjisine yedek çoklu paralel çalışan jeneratörlerle tesisin beslenmesi,
  • Tek veya çoklu paralel jeneratörlerle şebekenin paralel çalışması,
  • Şebeke enerjisi ile yedek jeneratör veya jeneratörlerin birinden diğerine kesintisiz geçiş sistemi.

Dijital Paralelleme Sistemi

Aksa paralelleme sistemleri karmaşık elektrik sisteminize uygun kullanım esnekliği ve performans sağlar. Aksa dijital paralelleme sistemlerinde, ihtiyaç durumuna göre tüm jeneratörlerin durumunu tek ekrandan izleyebilmek mümkündür. Dokunmatik operatör diyalog paneli vasıtasıyla sistemde kullanım kolaylığı sağlanır.

Dijital paralel sistemler, eski analog sistemlerdeki karmaşık çalışma yapısını ortadan kaldırılır. Bu sistemde çok sayıda pano kabinine, daha büyük yere, ilave röleler, kontrol üniteleri ve kablo tesisatsına ihtiyaç duyulmaz. Her bir jeneratöre ait kontrol ünitesi iletişim hattı ile bir biri ile haberleşme yapabilmekte, arıza ve durum bilgileri hafıza kütüğüne kayıt edilmekte ve uzaktan bilgisayar ile sistemi izlemek mümkün olur. Bu durumda dijital paralelleme sisteminin daha uygun fiyatta ve daha güvenilir olmasını sağlar. Bu sistemde, paralelleme fonksiyonu jeneratör kontrol modülüne ait mikroişlemciye entegre edilmiştir. Jeneratörün izlenmesi, korunması, frekans ve voltaj kontrolünün yapılması ilaveten senkronizasyon, yük paylaştırma ve paralelleme koruması tek kontrol ünitesi tarafından yerine getirilir.

Aksa paralelleme sistemleri kapsamında şebeke ile paralel çalışmanın fonksiyonu olarak enerji verme/alma kontrolü ve var/güç faktörü kontrolü yapılmaktadır.

Acil ve yedek güç uygulamalarında, yük ihtiyacına bağlı olarak uygun sayıda paralel bağlanmış çoklu küçük jeneratör setleri, maksimum sistem güvenilirliği, emre amadelik, yakıt tasarrufu ve çalışma esnekliği faydaları sağlar. Jeneratörlerde arıza durumu göz önünde tutularak amaca uygun tasarlanmış ve tesis edilmiş paralel çalışan küçük jeneratör setleri tek büyük jeneratöre göre çalışma ve kullanım avantajları sunar.