Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

AKILLI FABRİKALARDA SANİYEDE BİR GİGABİT HIZLA HABERLEŞME FIRSATI

CLPA, İstanbul Bilişim Kongresi ve 3. Endüstri 4.0 Zirvesi’nde endüstriyel haberleşme platformu CC-Link ve robot teknolojilerinin önemini anlattı.

Türkiye Bilişim Derneği tarafından düzenlenen İstanbul Bilişim Kongresi ve World Media’nın gerçekleştirdiği 3. Endüstri 4.0 Zirvesi etkinliklerinde CLPA (CC-Link Partner Association) Türkiye Müdürü Tolga Bizel konuşmacı olarak yer aldı. Türkiye’nin robotlu otomasyon sektöründe potansiyelinin çok yüksek olduğunun altını çizen Bizel, makinelerin birbiriyle iletişim kurabildiği akıllı fabrikalarda iletişim verilerinin güvenilir bir şekilde yönetilmesinin önemine dikkat çekti. Bu noktada devreye giren CC-Link IE teknolojisi ile fabrikalardaki robotlar dahil tüm üretim hattının saniyede bir gigabit hızla haberleşebildiğini belirten Bizel, bu sayede Sanayi 4.0’ın gereklerini yerine getirmenin çok daha kolay olacağını vurguladı. Türkiye Bilişim Derneği tarafından Kadir Has Üniversitesi iş birliğiyle bu yıl 12. kez düzenlenen İstanbul Bilişim Kongresi, “Verinin Paraya Dönüşümü, Ticarette Dijital Çağ” ana temasıyla Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde gerçekleşti. World Media tarafından bu yıl 3. kez hayata geçirilen Endüstri 4.0 Zirvesi ise “Yapay Zeka, Nesnelerin İnterneti, IoT” ana temasıyla düzenlendi. İstanbul Bilişim Kongresi’nde “Veri Madenciliği” panelinde konuşmacı olarak yer alan CLPA (CC-Link Partner Association) Türkiye Müdürü Tolga Bizel, 3. Endüstri 4.0 Zirvesi’nde de konuşma gerçekleştirdi. Sanayi 4.0’a uyumlu üretimin desteklenmesi konusunda büyük önem taşıyan endüstriyel haberleşme platformu CC-Link (Control&Communication Link) hakkında bilgi veren Tolga Bizel, robot teknolojileri konusundaki güncel gelişmelere de değindi.

ROBOTLAR SAYESİNDE İNSANLAR DAHA KALİTELİ İŞLER YAPACAK

Yüksek üretim kabiliyeti olan Türkiye’nin robotlu otomasyon sektöründe de büyük bir potansiyeli bulunduğunu ifade eden Tolga Bizel, “Bu üretim kabiliyetinin sürdürülebilir olması için rekabet edebilir olmak, rekabet için de üretim kalitesini artırırken maliyetleri düşürmek gerekiyor. İnsanla birlikte çalışan robotlu sistemler tüm bu gereklilikleri bir arada sunabilecek ideal çözümlerden biri. Robotları kullandığımız işler genelde insanların bir zaman sonra yapmaktan sıkılabildikleri tekrarlayıcı veya insan eliyle sağlanamayacak hassasiyetlere ihtiyaç olan ya da sağlık açısından zararlı ve tehlikeli işler olarak karşımıza çıkıyor. Bu işlerde robotların rol almasıyla birlikte ilgili departmanlarda çalışanlar üretim hattında farklı bir bölüme transfer edilerek yeni bir görev alabiliyor. İşletmeler yetişmiş insan gücünü kaybetmek istemedikleri için birçok fabrikada bu tür uygulamaların yapıldığını görüyoruz. Ayrıca robotların sağladığı kapasite artışı ve hız sayesinde büyüyen işletmelerde farklı fırsatların da ortaya çıkabileceğini söyleyebiliriz. Dünya ekonomisi üzerinde söz sahibi olan güçlerin gelecek vizyonlarına baktığımızda; bilim ve teknolojiye hakim, yeni teknolojiler üretebilen ve bilinçli kullanabilen, teknolojik gelişmeleri toplumsal ve ekonomik faydaya dönüştürme yeteneği kazanmış ülkeler olduklarını” dedi.

İLETİŞİM VERİLERİNİN GÜVENLİ YÖNETİMİ

Sanayi 4.0 kavramını, siber fizik sistemlerin Nesnelerin İnterneti (IoT) ile birleşimi olarak özetleyen Tolga Bizel, “Sanayi 4.0 sürecindeki en önemli unsurlardan biri büyük verinin toplanması, paylaşılması ve işlenmesi. Akıllı fabrikalarda robotlar dahil üretim hattındaki tüm makine ve sistemlerin birbiriyle çok hızlı bir şekilde haberleşmesi gerekiyor. Makinelerin birbiriyle iletişim kurabildiği akıllı fabrikalarda, iletişim verilerinin güvenilir bir şekilde yönetilmesi son derece önemli. Dijital fabrikalarda pek çok veri, çok sayıda cihaz tarafından gerçek zamanlı olarak oluşturularak süreçlerin şeffaf bir şekilde görüntülenmesini sağlamak üzere paylaşılıyor. Bu sürecin başarısında bant genişliği büyük önem taşıyor ve bu noktada devreye CCLink IE giriyor. Endüstriyel iletişim ve kontrol teknolojisi CC-Link IE platformu, bu haberleşme süresini milisaniyeler seviyesine indiriyor. Saniyede 100 megabit ile haberleşebilen endüstriyel haberleşme sistemlerinden 10 kata kadar daha hızlı olan bu yeni nesil teknoloji sayesinde Sanayi 4.0’ın gereklerini yerine getirmek çok büyük ölçüde kolaylaşıyor ve sanayicilerin rekabet gücü artıyor. CC Link uyumlu ürün üreticileri ve CC Link teknolojisi kullanıcılarından oluşan CLPA’nın dünya genelinde yaygınlaştırmaya çalıştığı CC-Link IE, şu anda fiilen en büyük bant genişliğine sahip ve gigabit hızlarında çalışan tek açık endüstriyel ethernet protokolü olarak öne çıkıyor” dedi.

ÜRETİM KAYIPLARI ÖNLENİYOR

CC-Link›in hatalı, arızalı ya da bakım gerektiren ikincil istasyonunu otomatik olarak devreden çıkartma özelliğine sahip olduğunu belirten Tolga Bizel, bu esnada diğer tüm istasyonların network yanıt sürelerini etkilemeden çalışmaya devam edebildiklerini vurguladı. Yalnızca CC-Link›e özgü olan bu özelliğin esnek üretim hattı yapılandırmaları oluşturulmasına imkan tanıdığını belirten Bizel; “Hata düzeltildiğinde bağlantısı kesilen istasyon, otomatik olarak tekrar veri hattına bağlanabiliyor. Böylelikle yerel enerjinin kesilmesi ya da makineye bağlı yerel network istasyonlarının gücünü kesen güvenlik anahtarının devreye girmesi durumlarında da network resetleme gerekliliği ortadan kalkıyor. Bu özellik sayesinde, üretim kayıplarının önüne geçilebildiği gibi ek yazılım geliştirme ve devreye alma zamanından da ciddi oranda tasarruf sağlanıyor” dedi.