Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

ENDÜSTRİYEL IoT’NİN KULLANIM ALANLARI BİR YILDA ÇİFT HANELİ BÜYÜME GÖSTERDİ

Üretimden inşaat alt yüklenicilerine ve petrol-gaz şirketlerine kadar pek çok farklı işletmenin yöneticileri, bağlantılı cihazlar üzerinden giderek daha fazla veri topluyor, bu verileri yepyeni yöntemlerle diğer sistemlere entegre ediyor ve IoT verilerini işlerinde daha merkezi bir konuma yerleştiriyor.

Araştırmanın sonuçlarına göre:

Birbirinden bağımsız makine bileşenleri ya da makineler yerine, iş birimlerinin ya da üretim hatlarının tamamından IoT verileri toplayan şirketlerin sayısı yüzde 17 arttı. Bu sayede IoT’nin daha gelişmiş yapılarda kullanılabilmesi, varlık performans yönetimini desteklemeye yönelik IoT kullanımında görülen yüzde 30’luk artışı da açıklıyor.

-Müşterilerinin ekipmanlarını IoT üzerinden takip eden katılımcıların sayısındaki yüzde 10 artış, saha hizmetleri yönetiminde de bir dönüşümün yaşanmaya başladığını gösteriyor.

-Bu gelişmelere karşın, IoT veri akışlarını kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımları ile entegre eden katılımcıların oranı yüzde 16 dolaylarında kalmaya devam ediyor. Bu konuda adım atılmaması, IoT’nin yeni iş modelleri ya da gelir fırsatları sunma potansiyeli karşısında bir engel olarak yorumlanabilir.

IFS Ürün Direktörü (CPO) Christian Pedersen konuyla ilgili; “Kurumsal IoT entegrasyonu sayesinde, bağlantılı cihazlardan gelen verileri alıp bunlarla ERP üzerinde iş süreçleri oluşturmak mümkün oluyor. ERP yazılımı bu verileri şirket çalışanlarına sunabiliyor ya da gelen verilere göre anında harekete geçebiliyor. Yapay Zeka (AI) uygulamalarının sürekli öğrendiği ve bu bilgilerle yeni işletme algoritmaları oluşturduğu bir ortamda, ERP’ye devamlı IoT veri akışının yaratacağı potansiyeli bir düşünün. Yapay Zeka işte o zaman gerçekten bir çığır açacak, ERP sistemleri büyük ölçekli bir dönüşüm geçirecek ve bizim bu sistemlere ilişkin görüşlerimiz de değişecek” dedi.