Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

ENDÜSTRİYEL UYGULAMANIZ İÇİN DOĞRU YEDEKLİLİK TEKNOLOJİSİ HANGİSİ?

GSL MÜHENDİSLİK

Her endüstriyel uygulamanın en büyük gündem maddelerinden biri operasyonel verimlilik oluyor. Bu verimliliği en baştan en iyi şekilde sağlamak, uygulamaların önünü açıyor, uzun vadede yatırım getirisini kayda değer ölçüde artırıyor. Operasyonel verimliliği yükseltmek için ise, sistemdeki cihazlar arasındaki bağlantıların güvenilirliği büyük önem taşıyor.

Endüstriyel nesnelerin interneti (IIoT) uygulamalarında ağların güvenilirliği, yani sorunsuz haberleşme, temel meselelerden biri. Ağlarda bir aksama meydana geldiğinde herhangi bir kesinti, sistemde planlanmamış duruşlara ve nihayetinde finansal kayba neden oluyor. Bu kayıpların önüne geçebilmek için endüstriyel uygulamalar, ağlarda ancak çok kısıtlı kesintileri hoşgörebiliyor. Bu kısıtlı süreye kesinti toleransı diyebiliriz. IEC 62439 endüstriyel haberleşme ağ standardında belirtildiği üzere, ağlarda kurtarma süresinin kesinti toleransından daha kısa olması gerekiyor. Ağlarda kesintileri en azda tutabilmek için ise, ağları iletim aksaklıklarına karşı koruyan yedeklilik teknolojilerine başvuruluyor.

KABUL EDİLEBİLİR BİR KURTARMA SÜRESİ NEDİR?

Bu sorunun cevabı, genellikle uygulamanın ne olduğuna bağlıdır. Bazı yaşamsal altyapılarda kullanılan sistemler sıfır kesinti süresi gerektirebilirken, endüstriyel olmayan sistemlerde görece daha uzun kesintiler büyük kayıp yaratmayabilir. Endüstriyel uygulamalarda kullanılan yedeklilik teknolojileri sıfır kesinti süresi veya milisaniye düzeyinde kurtarma sürelerini destekler. Bu teknolojileri kullanıcılarla buluştururken göz önünde bulundurulması gereken bir başka unsur ise çözümün “maliyet etkinlik” derecesidir.

Çözümlerinde ağ ihtiyaca göre farklı yedeklilik teknolojileri sunan üreticilerden biri Moxa’dır. Sizin ağ ihtiyacınıza en uygun Moxa yedeklilik çözümü ne olabilir? Seçeneklere bir göz atalım.

SIFIR KESİNTİ SÜRESİ

Elektrik santralleri, trafo merkezleri gibi kritik uygulamalarda ağların kurtarma süresi, 10 ms’nin altında olmalıdır. 10 ms içinde kurtarma olmazsa, sistem, operasyonların olumsuz etkilenmesini önlemek için tamamen kesilir. Dolayısıyla ağ kesintisinin her seferinde 10 ms’nin altında kalacağından emin olmak için kullanıcıların sıfır paket kaybı destekleyen bir yedeklilik teknolojisi seçmesi gerekir. Santral ve trafo merkezlerine ek olarak, IIoT’nin ivme kazanmasıyla beraber üretim hatlarının her zaman çalışır halde olması istenen akıllı fabrikalar gibi, sorunsuz veri iletimi gerektiren uygulamalar da yaygınlaşıyor. Sorunsuz veri iletimi elde etmenin en popüler yollarından biri ise, sıfır paket kaybı garantisi veren PRP/HSR yedeklilik teknolojileri.

Sıfır kesinti süresi sağlayan yedeklilik teknolojileri kulağa çok güzel gelse de, bu teknolojilerin yüksek maliyeti kullanıcıları çoğu zaman hızlı ağ kurtarma sağlayan teknolojilere itiyor. Karar aşamasında düşünülmesi gereken bir başka önemli unsur da ağın ne kadar büyük olduğu: Alışılmış yedeklilik teknolojileri ağ kesintisinin önüne geçebilecek kurtarma sürelerini yalnızca küçük ölçekli ağlarda sağlayabiliyor.

Eğer uygulamanız çok çeşitli hizmetler destekliyorsa, muhtemelen basit ağlardan ziyade karmaşık bir ağ çözümüne ihtiyacınız var demektir. Bu durum ise yedeklilik teknolojisi seçiminizi etkileyecektir.

BASİT AĞLARDA HIZLI KURTARMA (LAYER 2 AĞLAR)

Basit ağlar, akıllı fabrikaların üretim hatları, bir kavşakta yer alan MOBESE sistemi, veya bir limanda malzeme elleçleme (machine-handling) gibi uygulamalarda kullanılır.

Bu sistemler genellikle endüstriyel tip uygulamalardır. Moxa’nın küçük ağlara yönelik yedeklilik teknolojileriyle bu ağlarda kesintilerin milisaniyeler içinde giderilmesi kolayca sağlanabilir.