Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

FACTORYTALK INNOVATION SUITE İLE FARKLI VERİLERİ BİR ARAYA TOPLAYIN

ROCKWELL

Rockwell Automation, ürünleriyle endüstriyel verilerin anlamlı hale getirilmesi konusunda firmalara yardımcı oluyor. Birbirinden farklı dillerde konuşan ve farklı kaynaklardan gelen verilerin işlenmesi amacıyla Rockwell Automation tarafından üretilen analitik araçları, The Connected Enterprise hedefine ulaşmak için firmalara büyük hız kazandırıyor.

FactoryTalk InnovationSuite yazılımının içine analitik entegre ettik. Bu entegrasyon çalışmanın çevrim dışı ya da ayrı bir yerde yapılmaması anlamına geliyor. Örneğin, konveyör hattında oluşan bir arızanın öngörülmesi ve bu bilginin iletilmesi için veriler, varlıklardan ThingWorx yazılımına giderken Kepware iletişim teknolojisi kullanıyor. Gelen verinin FactoryTalk Analytics ile işlenmesinin ardından veriler FactoryTalk Analytics DataView ile aynı platformdan görünüyor. FactoryTalk Innovation Suite içinde bulunan ThingWorx uygulaması, anlık veri analitiği oluşturma ve verileri kurumsal sistemlere aktarma konularında zengin fırsatlar sunuyor. Örneğin, akıllı ürünler ve FactoryTalk Analytics sistemi öngörülen bir arıza bildirimi oluşturabilir. Bir operatör, öngörülen arıza bildirimini görerek bir düğmeye basabilir ve kurumsal yazılım sistemleri üzerinden bir iş emri oluşturabilir ya da ekipmanın durumuna bağlı olarak iş emri otomatik olarak oluşturulabilir. Bunların yanında kurumsal bilgiler de yine Thing- Worx üzerinden üretim katına aktarılabilir.

KAPAĞI AÇMADAN İÇERİDE NE OLDUĞUNU GÖRME İMKANI SUNUYOR

FactoryTalk Innovation Suite’in diğer bir parçası olan ve PTC Vuforia tarafından sunulan artırılmış gerçeklik, kişilerin makinelerle etkileşimini optimize etme yeteneğine sahip. Operatör kontrolleri ve bakımlarda bu yazılımın sık kullanılmasını örnekler olarak verebiliriz. Tablet kullanarak ise biyoreaktörde bulunan Thing- Mark yardımıyla, uygun model üzerinde pH, çözünmüş oksijen ve karıştırıcı tur sayısı gibi kritik parametreleri artırılmış gerçeklik ekranında gösterebiliyoruz. Yazılım sayesinde kontrol paneline dönüştürülen görünüm bize (ve bakım personeline) kapağı açmadan içeride ne olduğunu görme imkanı sunuyor. Böylece kontrol parçasının yerleşimi, yazılımı, yazılımın versiyonu, IP adresi gibi bilgileri ve kendi kendine yürütülen hata diyagnostik bilgileri, teknisyeni voltaj veya ark parlaması riskine maruz bırakmadan ve kontrolleri çevresel ortama açmadan görülebilir. Akıllı güç cihazları da aynı şekilde ayarlanabilir.

Artırılmış Gerçeklik (AR) oluşturmak için kullanılan araçlar dinamik yapıdadır, kurulumu ve kullanımı nispeten kolaydır ve uygulama üzerinde sürekli iyileştirmeler yapılabilir. AR sistemi, Rockwell Automation dışında son kullanıcıların da bu sistemler üzerinde istedikleri iyileştirmeyi yapacakları bir sistem. Kontrol mühendislerinin bu konuda zamanla daha deneyimli hale geleceklerini düşünüyoruz. Veri paketlerini yakalamak ve kurulum yapmak ise bu işin nispeten kolay bölümüdür. Önemli olan, değeri tanımlamak üzere iş incelemesiyle başlamak ve ardından iş için teknolojiyi kullanmaktır. IT ve OT araçları ile verilerin basit bir şekilde bağlanması, şimdiye kadar aklımıza gelmeyenler de dahil pek çok problem ve kullanım senaryosu için çözüm oluşturabilir. Kullanıcılar ayrıca, hava durumu, tedarik zinciri, diğer siteler gibi “dört duvarın dışından” da veriler getirebilir. Şahit olduğumuz gibi Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) üretimin şeklini değiştiriyor. Dijital üretim büyük verinin yararlarını en üst seviyeye çıkartmak için büyüyen ve yenilikçi bir bilgi altyapısına gerek duyuyor ve Rockwell Automation Bilgi Çözümleri müşterilerimizin bu talepleri karşılamalarına destek oluyor.