Enerji, Şalt, Enerji Kalitesi, Pano, Trafo, Kablo, Motor, Kesintisiz Güç Kaynağı, Topraklama, Aydınlatma, Test-Ölçüm, Elektrik Proje-Taahhüt, Elektronik, dergi

Soyut’un Rüzgarı, Eritre’yi Aydınlatıyor

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yenilenebilir enerji alanında çalışmalar yapan şirketimiz, ülkemizde büyük kapasiteli rüzgar türbini imalatı yapan Türkiye’deki tek firmadır. Ağırlıklı olarak temiz ve yenilenebilir enerji alanında yoğunlaşan Soyut Enerji Grubu’nun sektöründeki çalışmalarını; anahtar teslim termik ve hidroelektrik santral kurulumu, su türbin imalatı, rüzgar türbin imalatı ve elektrikli kombi üretimi oluşturmaktadır.

Türbin imalatınız hakkında açıklama yapar mısınız?

Rüzgar teknolojileri konusunda çalışmalarına 2000 yılında başlayan Soyut AŞ, Ankara Temelli´deki 15 bin metre kare kapalı ve 120 bin metre kare açık alan üzerine kurulu fabrikasında, rüzgar türbinleri, rüzgar kuleleri ve kanat imalatını gerçekleştirmektedir.

Fabrika, 1,5 MW büyüklüğünde 250 türbin üretme kapasitesine sahiptir.

Ürünlerinize ağırlıklı olarak hangi ülkelerden talep var?

Ürünlerimize özellikle Pakistan’dan çok fazla talep geliyor. Ülkenin en köklü firmalarından biriyle çalışıyoruz. Ayrıca, Teksas´taki San Angelo Ticaret Odası´ndan, yatırım için bir davet aldık. Konuyla ilgili görüşmelerimiz sürüyor. Bu 2 ülke dışında; Gürcistan, Azerbaycan, İngiltere, Yunanistan ve Balkan ülkeleri de ürünlerimizle ilgileniyor.

Afrika’daki çalışmanız hakkında ne söyleyeceksiniz?

Şubat ayında Eritre Enerji Bakanlığı’ndan ihaleye katılmamız için davet aldık. Konuyla ilgili çalışmalarımıza, daha önce yapılmış olan rüzgar ölçümlerini değerlendirerek başladık. Ülkenin petrolü, doğalgazı yok ama verimli rüzgarı var. Elektriğin pahalı oluşu Eritre’de sıkıntılara neden oluyor. Biz de uygun lokasyonları saptamak, türbinlerin yerini belirlemek amacıyla; teknik ekibimizle birlikte ülkeye gittik. Durumu yerinde görmek amacıyla çıkılan bu seyahat 1 hafta sürdü. Söz konusu ihale, 7 kasabanın elektrik ihtiyacını karşılamak için açıldı. Birleşmiş Milletler’in desteklediği proje ile Eritre’nin köy ve kasabaları, nihayet elektriğe kavuşacak. Yerinde yapmış olduğumuz tespitler sayesinde, ihtiyaç duyulan sistemleri önermemiz; daha düşük rüzgar hızında, daha fazla elektrik üreten ürünlerimiz ve fiyat politikamız, ihaleyi kazanmamızı sağladı. Eylül 2008’de tamamlanacak proje kapsamında rüzgar türbinleri, kuleleri, kanatları üretilecek; nakledilecek, kurulum ve montajı gerçekleştirilecek. Şirketimiz ayrıca, 3 yıl garantili olan ürünlerin 5 yıl boyunca yedek parça hizmetini de sağlayacak.

Firmanız gelişen pazarda kendisini nasıl konumlandıracak?

Enerji sıkıntısı ve küresel ısınma sorunları nedeniyle yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımın daha da artacağını düşünüyoruz. Özellikle rüzgar türbinlerinde kullanılan parçaları üreten yan sanayide, gelişmelere paralel bir büyüme gerçekleşecek. Örneğin biz 2000 yılında bu işe başladığımızda, bazı parçaları mecburen yurt dışından tedarik ediyorduk. Size daha somut bir örnek vereyim: İlk uygulamalarımızda mıknatısları Amerika´dan ithal etmiştik. Daha sonra mıknatısları bu konuda çalışan yurt içindeki bir firmadan almaya başladık. Firmamız gelişen bu pazarda bir ilki gerçekleştirerek Türkiye’nin ilk rüzgar türbin fabrikasını kurmuştur. Zamanla dünyada büyük türbin üreticileri ile rekabet eder hale geldik. Rüzgar enerjisinin yaygınlaşması için çalışmalar yürüttük. Çok zorlu bir süreçten geçerek bugünlere geldik. Rüzgar enerjisinin bu kadar talep görmesinde, bizim de katkılarımızın olduğu inancındayız.

Anahtar teslimi hizmet, uygun fiyat, montaj, servis, çok kısa sürede müdahale; kurulum yerindeki teknik personele Türkçe bakım eğitimi gibi özellikler, SoyutWind’e Türkiye pazarında yer almak isteyen yabancı rüzgar türbini üreticileri karşısında önemli rekabet avantajları sağlıyor. Küresel oyuncularla rekabet etme gücümüzü artırmak için, dış kaynaklı finansman kuruluşları ve türbin üreticisi firmalarla yoğun görüşmeler içerisindeyiz.

Teknolojiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Kanatlarımızın dış yüzeyinde kullandığımız yarı geçirgen ve hava şartlarına dayanıklı polistiren kaplama; ürünü dış koşullara karşı koruyor ve nefes almasını sağlıyor. Ayrıca uygulama, kanat üzerinde pürüzsüz bir zemin yaratarak ürünün havayı yarma kapasitesini artırıyor. Kanatlarımızın kaldırma ve sürükleme güçlerinin (lift and drag forces) maksimize edilmesinde, havacılık endüstrisinde değerlendirilen NACA profillerini kullanıyoruz. Kanatlarımız, profillere uygun şekilde ahşap omurga üzerine kompozit malzeme ile kaplanıyor. Böylelikle ürünümüz daha hafif ve esnek oluyor.

İmalat sürecinde ikinci kısım kuledir. İki tip kule üretebilmekteyiz. Birincisi, konik çelik kule. Bunları uzunluğuna göre 2 veya 3 segment halinde imal edebiliyoruz. İkinci tip ise, kafes tipi (lattice) kulelerdir. Burada, kafes tipi çelik konstrüksiyonlu kulelerin dış yüzeyini, kompozit tabakalarla kaplıyoruz. Uygulama, kuleye estetik bir görünüm kazandırmanın yanı sıra; dış etkenlere karşı korunmayı artırarak, paslanma ve korozyonu önlüyor. Rüzgar türbinlerinde en önemli bölüm makine dairesidir. Burada türbinlerinde genelde, hazır olarak tedarik edilen alternatörler kullanılıyor. Biz bu cihazı kendi tesislerimizde özel olarak üretiyoruz. Cihazda yer alan neodyum permanent mıknatıslar da, kendi tasarımlarımıza göre özel olarak imal ediliyor. Bunların kullanıldığı alternatörler, türbin gövdesi içerisine dikey eksende monte ediliyor. Üretim tesislerimizde bilgisayar destekli tasarım (computer aided design/CAD) ve üretim (computer aided manufacturing/CAM) metotlarını kullanıyoruz. Önce rüzgar türbininin sabit ve hareketli bütün parçaları 3 boyutlu ortamda modelleyerek; metal yorgunluğu ve stres testlerine tabi tutuyoruz. Kanatları da özel olarak hazırladığımız yazılımlarla modelliyor, sanal rüzgar simülasyonlarında test ederek optimum kanat detaylarına karar veriyoruz. Kanat ve makine dairesinin tam yükte çalışırken kule üzerine uyguladığı moment kuvvetleri de, statik yazılımları kullanılarak test ediliyor.

Ürün yelpazeniz hakkında bilgi verir misiniz?

Üretimlerimiz 2 gruba ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi, 80 Watt’tan 20 kW’ya kadar olan, elektrik enerjisinin depolanabildiği akülü sistem rüzgar türbinleridir. Küçük güçlerdeki bu türbinler, genellikle şebekenin olmadığı ya da enerjiyi sisteme ulaştırmanın ekonomik olmadığı yerlerde uygulanır. Şehir dışı yerleşimler, çiftlik evleri, tekneler, karavanlar, telekomünikasyon uygulamaları, askeri tesisler, parklar, sulama pompaları, balık çiftlikleri, seralar, küçük maden ocakları ve bazı fabrikalar küçük türbinlerin kullanımı için oldukça uygun alanlardır. Üretimi devam eden ikinci tür rüzgar türbinleri ise, 20 kW – 2 bin kW arası güçlerde, ürettiği elektriği direkt şebekeye verebilen sistemlerdir. Büyük güçlerdeki bu türbinler, elektrik tüketimi fazla olan endüstriyel tesislerde, büyük kooperatiflerde, belediyelerin tesislerinde, maden ocaklarında ve elektrik üretim ve dağıtım şirketleri tarafından ticari yatırım amaçlı olarak kullanılabilmektedir.